ČLÁNEK

Slovenský trenér Ivan Feneš: Víme, na čem pracovat. Kluci byli skvělí

07.08.2021 | Dominik Dubovči, FOTO: HockeySlovakia

Do finálového zápasu vstoupili skvěle, Rusy zatlačili do obrany a měli hned několik příležitostí ke skórování. Svěřencům trenéra Ivana Feneše se ale na povedený úvod nepodařilo navázat a v boji o zlato nakonec podlehli Rusku 2:7.

I tak je stříbrná pozice Slováků historickým úspěchem. Jak ale hodnotil finále domácí trenér Ivan Feneš? Co říká na některé chyby ve slovenské hře? A proč je pro něj Hlinka Gretzky Cup tak moc důležitý?

Jsou Rusové až tak talentovaní, že by je Slovensko nemohlo porazit?
Byl to soupeř, který je momentálně v této kategorii nejkvalitnější na světě. My jsme se mu snažili konkurovat. Myslím, že jsme dnes naše fantastické fanoušky vůbec nezklamali. Kluci odmakali celý zápas, celých 60 minut.

V zápase jste hned sedmkrát inkasovali. Lze to ještě tolerovat u tak mladých hráčů?
Že nám něco nevyšlo… To jsou právě ty věci, které potřebujeme do budoucna zlepšit. Abychom pak takovéto zápasy zvládali. A abychom si vůbec takové zápasy mohli zahrát.

Právě kvůli kvalitní mezinárodní konfrontaci je Hlinka Gretzky Cup důležitý. Kanada sice letos na turnaji chyběla, co se ale týče ostatní konkurence, šlo podle vás o špičku juniorského hokeje?
Jednoznačně, hráli zde ti nejlepší hráči do 18 let. Jsem skromný člověk, ale podle mě naši kluci důstojně nahradili právě chybějící Kanadu. Ve všech zápasech se zde v Piešťanech skvěle předvedli.

Jste překvapený, že to vaši svěřenci dotáhli až do finále?
Byli jsme rok a půl bez mezinárodní konfrontace, takže i my jsme si chtěli ověřit, zda jdeme dobrou cestou. Sami vidíme, že jsme schopni konkurovat světové elitě. I díky vynikajícím podmínkám, které nám svaz vytvořil v projektu.

Právě z projektového týmu U18, který hraje druhou nejvyšší slovenskou ligu, jste vybral hned několik talentů. Byla jejich sehranost vaší velkou výhodou?
Jednoznačně, kluci se navzájem znají a vědí, co od sebe čekat. Jádro jsme pak doplnili hráči, kteří působí v zahraničí. A byli tu i kluci, kteří dostávají prostor v extralize… Pokud se tým takto sejde, dají se s ním dělat zázraky.

Čí výkony na turnaji byste vypíchl? Od některých se přeci jen čekalo, že budou patřit k nejlepším…
Tak například Šimon Nemec, Filip Mešár, Dalibor Dvorský, Juraj Slafkovský nebo Rastislav Eliaš. Byli pro nás velmi důležití, ale pozor, perfektně fungoval celý tým a k úspěchu pomohli úplně všichni. A to včetně kluků, kteří možná nebyli vysoko v bodování, ale odvedli skvělou práci například při bránění. To je pro nás velmi, velmi důležité.

Co je do budoucna potřeba k tomu, aby slovenský tým získal medaili také na nějaké seniorské reprezentační akci?
Jednou stránkou věci jsou očekávání a nějaké sny. Musíte je pak ale naplnit, k čemuž vede strašně tvrdá práce. Je také potřeba, abychom se všichni spojili pro slovenský hokej – přesně tak, jako se nám to podařilo na tomto turnaji. Potom můžeme dosahovat takových výsledků.Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/RepechageCHG24Led by No. 4 pick Cayden Lindstrom, #HlinkaGretzkyCup alumni went early and often at the #NHLDraft—53 from six countries heard their names called in Las Vegas.De nombreux anciens de la #CoupeHlinkaGretzky ont été choisis au #RepechageLNH, dont Cayden Lindstrom au 4e rang. Au total, 53 anciens provenant de six pays ont été nommés a Las Vegas.

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/CHGLNH24With the #NHLDraft just a day away, #HlinkaGretzkyCup alumni – including a sizeable Canadian contingent – are set to take the next step in their hockey journeys.A la veille du #RepechageLNH, les anciens de la #CoupeHlinkaGretzky – dont une délégation canadienne nombreuse – sont prets pour la prochaine étape de leur parcours au hockey.

Facebook

DID YOU KNOW? Twenty players competing in the #StanleyCup Final are #HlinkaGretzkyCup alumni, including three who played in Edmonton in 2018. Tickets for the 2024 tournament are ON SALE NOW at www.HlinkaGretzkyCup.ca.LE SAVIEZ-VOUS? 20 joueurs qui participent a la finale de la #CoupeStanley sont des anciens de la #CoupeHlinkaGretzky, dont trois qui ont joué a Edmonton en 2018. Les billets pour le tournoi de 2024 sont EN VENTE MAINTENANT au www.CoupeHlinkaGretzky.ca.???? Dylan Holloway???? Philip Broberg???? Anton Lundell