ČLÁNEK

Slovenský trenér Ivan Feneš: Víme, na čem pracovat. Kluci byli skvělí

07.08.2021 | Dominik Dubovči, FOTO: HockeySlovakia

Do finálového zápasu vstoupili skvěle, Rusy zatlačili do obrany a měli hned několik příležitostí ke skórování. Svěřencům trenéra Ivana Feneše se ale na povedený úvod nepodařilo navázat a v boji o zlato nakonec podlehli Rusku 2:7.

I tak je stříbrná pozice Slováků historickým úspěchem. Jak ale hodnotil finále domácí trenér Ivan Feneš? Co říká na některé chyby ve slovenské hře? A proč je pro něj Hlinka Gretzky Cup tak moc důležitý?

Jsou Rusové až tak talentovaní, že by je Slovensko nemohlo porazit?
Byl to soupeř, který je momentálně v této kategorii nejkvalitnější na světě. My jsme se mu snažili konkurovat. Myslím, že jsme dnes naše fantastické fanoušky vůbec nezklamali. Kluci odmakali celý zápas, celých 60 minut.

V zápase jste hned sedmkrát inkasovali. Lze to ještě tolerovat u tak mladých hráčů?
Že nám něco nevyšlo… To jsou právě ty věci, které potřebujeme do budoucna zlepšit. Abychom pak takovéto zápasy zvládali. A abychom si vůbec takové zápasy mohli zahrát.

Právě kvůli kvalitní mezinárodní konfrontaci je Hlinka Gretzky Cup důležitý. Kanada sice letos na turnaji chyběla, co se ale týče ostatní konkurence, šlo podle vás o špičku juniorského hokeje?
Jednoznačně, hráli zde ti nejlepší hráči do 18 let. Jsem skromný člověk, ale podle mě naši kluci důstojně nahradili právě chybějící Kanadu. Ve všech zápasech se zde v Piešťanech skvěle předvedli.

Jste překvapený, že to vaši svěřenci dotáhli až do finále?
Byli jsme rok a půl bez mezinárodní konfrontace, takže i my jsme si chtěli ověřit, zda jdeme dobrou cestou. Sami vidíme, že jsme schopni konkurovat světové elitě. I díky vynikajícím podmínkám, které nám svaz vytvořil v projektu.

Právě z projektového týmu U18, který hraje druhou nejvyšší slovenskou ligu, jste vybral hned několik talentů. Byla jejich sehranost vaší velkou výhodou?
Jednoznačně, kluci se navzájem znají a vědí, co od sebe čekat. Jádro jsme pak doplnili hráči, kteří působí v zahraničí. A byli tu i kluci, kteří dostávají prostor v extralize… Pokud se tým takto sejde, dají se s ním dělat zázraky.

Čí výkony na turnaji byste vypíchl? Od některých se přeci jen čekalo, že budou patřit k nejlepším…
Tak například Šimon Nemec, Filip Mešár, Dalibor Dvorský, Juraj Slafkovský nebo Rastislav Eliaš. Byli pro nás velmi důležití, ale pozor, perfektně fungoval celý tým a k úspěchu pomohli úplně všichni. A to včetně kluků, kteří možná nebyli vysoko v bodování, ale odvedli skvělou práci například při bránění. To je pro nás velmi, velmi důležité.

Co je do budoucna potřeba k tomu, aby slovenský tým získal medaili také na nějaké seniorské reprezentační akci?
Jednou stránkou věci jsou očekávání a nějaké sny. Musíte je pak ale naplnit, k čemuž vede strašně tvrdá práce. Je také potřeba, abychom se všichni spojili pro slovenský hokej – přesně tak, jako se nám to podařilo na tomto turnaji. Potom můžeme dosahovat takových výsledků.Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

The 2022 Hlinka Gretzky Cup returns to Red Deer, Alta. this summer!

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Ruský supertalent Matvej Mičkov, který na turnaji získal nejvíce kanadských bodů, přičemž dvanáctibodovou nálož Cola Perfettiho z roku 2019 překonal jen o jediný gól.Více ? https://hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=646

Twitter

Matvei Michkov breaks Perfetti\'s scoring record hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp… #HlinkaGretzkyCup @russiahockey @hcSKA Photo: Hockey Slovakia

Twitter

What a week for Slovaks. Congrats on silver medal win.??#hlinkagretzkycup Foto: @HockeySlovakia