Slovensko v generálke pred turnajom podľahlo USA 3:8

09.08.2014 | Veronika Pancuráková

Slovenskí hokejisti do 18 rokov si v generálke pred Memoriálom Ivana Hlinku v piešťanskej Easton Aréne zmerali sily s rovesníkmi z USA. Aj keď prvá tretina naznačovala vyrovnaný priebeh duelu, v strednej dvadsaťminútovke zverenci trénera Bartánusa prepadli a napokon prehrali s výberom Spojených štátov amerických vysoko 3:8.

Úvod zápasu patril hosťom. Tí už po necelých dvoch minútach hry predviedli svoj talent, keď sa presadiť dokázal Gabriele a poslal tak Američanov do vedenia. Domáci hráči chceli čo najrýchlejšie zareagovať, ale nedarilo sa im to pre zbytočné vylúčenia. Vyrovnanie prišlo až v 12. minúte počas presilovky slovenského tímu po presnom zásahu Vadoviča. Do prestávky sa už skóre nemenilo, a tak sa do šatní šlo za stavu 1:1.

V druhej tretine ale vyrovnaný výsledok dlho nevydržal. Hosťujúci Američania do tejto časti hry vstúpili úspešne už po niekoľkých sekundách, kedy ich druhýkrát v zápase poslal do vedenia Jackson. Mladí Slováci na tento gól vôbec nedokázali zareagovať a práve naopak, z vlastnej siete museli vyťahovať ďalšie puky. Stalo sa tak už o tri minúty neskôr po presnej koncovke Bachmana. Američania svoj náskok navýšili ešte v prvej polhodine hry. O dva góly v rozpätí dvoch minút sa postupne postarali Foley a Novak.

Práve Novakov presný zásah na 1:5 z pohľadu domácich bol posledným gólom v sieti brankára Husku, ktorého následne vymenil Cibulka. Striedalo sa aj na opačnej strane, a to aj napriek priaznivému stavu v prospech výberu USA. Z bránky odišiel Sarthou, nahradil ho Jurusik. Slovenský gólman Cibulka sa medzi tromi žrďami ani nestihol ohriať a inkasoval prvýkrát z hokejky Yana. Tento presný zásah z 34. minúty bol posledným v strednej časti hry.

Na začiatku záverečnej tretiny bolo za stavu 1:6 o víťazovi prakticky rozhodnuté, ale zverenci trénera Bartánusa sa ešte nevzdávali a už po troch minútach hry poslednej periódy sa presadil Valent. Jeho presný zásah síce skorigoval výsledok, ale Slovensko na nohy nepostavil, a tak hokejisti spod Tatier inkasovali v 53. minúte opäť, tentokrát si štatistiku vylepšil Terry. V záverečnej päťminútovke duelu videli diváci ešte dva presné zásahy. V 56. minúte najskôr tretí gól Slovenska dosiahol Lešťan a v 59. minúte pridal gólovú bodku svojím druhým presným zásahom v zápase Gabriele. Slovensko prehralo v poslednom prípravnom zápase pred Memoriálom Ivana Hlinku s výberom USA 3:8.

Slovensko - USA 3:8 (1:1, 0:5, 2:2)

Góly a asistencie: 12. Vadovič (Pätoprstý, Sádecký), 43. Valent (R. Bondra, Mário Grman), 56. Lešťan (Sádecký) - 2. Gabriele, 21. Jackson, 24. Bachman, 29. Foley, 30. Novak, 34. Yan, 53. Terry, 59. Gabriele

Vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše Pätoprstý (SR) 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Novák, Müllner – Šefčík, Junek, 212 divákov

Slovensko: Cibulka (29. Húska) - Roman, Grman, Vadovič, Hatala, Trška, Škamla, Nemec, Kolesár - Horváth, Valent, Radovan Bondra - Pätoprstý, Sádecký, Lešťan - Sloboda, Oško, Žiak - Duplinský, Pataky, Žitný

USA: Sarthou (30. Jurusik) – Wilkie, Dello, Blaisdell, Young, Olson, Gabriele, Cecconi – Yan, Novak, Boeser – Jackson, Filipe, Terry – Gates, Moore, Swaney – Bachman, Foley, Smith