ČLÁNEK

Rusům jsme všechno za ty roky vrátili, tvrdil nadšeně Šimon Stránský

13.08.2014 | David Jahoda

Jak Česko, tak Rusko před vzájemným soubojem věděly, na čem jsou. Češi bez ohledu na výsledek skončili ve skupině první, Rusové poslední. Co se však dělo na stadionu v Břeclavi, asi čekal jen málokdo. Svěřenci Jakuba Petra nasázeli mladé sborné jedenáct branek a skupinou tak prošli bez ztráty jediného bodu. „Chtěli jsme zápas vyhrát a ukázat Rusům, že jsme lepší než oni,“ nechal se slyšet Šimon Stránský, střelec dvou gólů.

Loučení se základní skupinou Memoriálu Ivana Hlinky si čeští reprezentanti do 18 let nemohli představovat lépe. Odvěkým rivalům z Ruska totiž nadělili jedenáct branek a z prvního místa skupiny A se tak tým kouče Petra může těšit na semifinále se Švédskem. „Jsme rádi, že jsme skupinu zakončili, jak se říká, bez ztráty květinky. Jsme za to opravdu moc šťastní, zvlášť proti Rusům, a takovým výsledkem. Je to skvělé,“ konstatoval Šimon Stránský.

Stránský se podepsal pod vysokou výhru dvěma brankami. Kde byly důvody toho, že se Čechům proti Rusku tak nevídaně dařilo? „Nechtěli jsme vstoupit do utkání s vědomím, že už máme postup jasný. Chtěli jsme poslední zápas prostě vyhrát a ukázat Rusům, že jsme zkrátka lepší než oni,“ řekl rázně Stránský. „Oni s námi taky nemívali slitování, tak jsme jim to nyní vrátili za všechny ty roky,“ usmíval se vítkovický odchovanec.

Česko bylo před utkáním s Rusy už jasně v semifinále, reprezentanti Ruska naopak věděli, že brány bojů o medaile jsou jim už dávno zavřeny. Stránský si však myslí, že nejdůležitějším faktorem je psychické rozpoložení, ve které se momentální čeští mladíci nachází. „My jsme jednoduše v psychické pohodě a doufám, že nám to tak vydrží až do semifinále nebo dál. Myslím, že naše hra vypadala hlavně podle toho, jak dobře se cítíme. Jsou to skvělé pocity,“ zářil štěstím.

Před samotným začátkem turnaje se asi jen těžko dalo předpokládat, že Češi po základní skupině skončí na prvním místě, navíc bez ztráty bodu. „Určitě jsme nečekali, že bychom mohli skončit ve skupině na prvním místě. Chtěli jsme se o to poprat. Věděli jsme, že to bude obrovsky těžké. Šli jsme do toho ale naplno, věřili jsme si a vyšlo to,“ vyjadřoval se Stránský, který v utkání kromě dvou branek zaznamenal také jednu asistenci.

Když se Stránský ohlédl zpět za všemi třemi duely skupiny, uznal, že nejtěžší pro český výběr bylo měření sil se „Suomi“. „Utkání s Amerikou bylo hodně těžké, o trochu více náročnější to ale zřejmě bylo proti Finům, s nimiž jsme prohrávali a museli jsme otáčet skóre. Oba zápasy však byly hodně těžké,“ poznamenal člen čtvrté české lajny.

Před českými hráči teď stojí velká výzva v podobě mužstva Švédska. Pokud Češi přes hokejisty „Tre kronor“ přejdou, budou mít jistotu vytoužené medaile. „Zase to bude skvělý soupeř. Stejně jako Finové, možná ještě lepší. My se na to utkání ale musíme dobře připravit a musíme hlavně věřit sami sobě a v to, že vyhrajeme,“ předpovídal před semifinálovým soubojem Šimon Stránský. Ten na závěr dodal: „Věříme, že dosáhneme na medaili.“

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/RepechageCHG24Led by No. 4 pick Cayden Lindstrom, #HlinkaGretzkyCup alumni went early and often at the #NHLDraft—53 from six countries heard their names called in Las Vegas.De nombreux anciens de la #CoupeHlinkaGretzky ont été choisis au #RepechageLNH, dont Cayden Lindstrom au 4e rang. Au total, 53 anciens provenant de six pays ont été nommés a Las Vegas.

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/CHGLNH24With the #NHLDraft just a day away, #HlinkaGretzkyCup alumni – including a sizeable Canadian contingent – are set to take the next step in their hockey journeys.A la veille du #RepechageLNH, les anciens de la #CoupeHlinkaGretzky – dont une délégation canadienne nombreuse – sont prets pour la prochaine étape de leur parcours au hockey.

Facebook

DID YOU KNOW? Twenty players competing in the #StanleyCup Final are #HlinkaGretzkyCup alumni, including three who played in Edmonton in 2018. Tickets for the 2024 tournament are ON SALE NOW at www.HlinkaGretzkyCup.ca.LE SAVIEZ-VOUS? 20 joueurs qui participent a la finale de la #CoupeStanley sont des anciens de la #CoupeHlinkaGretzky, dont trois qui ont joué a Edmonton en 2018. Les billets pour le tournoi de 2024 sont EN VENTE MAINTENANT au www.CoupeHlinkaGretzky.ca.???? Dylan Holloway???? Philip Broberg???? Anton Lundell