ČLÁNEK

Rozměr hřiště v Břeclavi slibuje náročný hokej, myslí si Pyrochta

04.08.2013 | Lucie Lobo

Je mu sedmnáct let a už má na svém kontě pět soutěžních startů v dospělém hokeji. Liberecký obránce Filip Pyrochta by měl být základním kamenem české defenzívy na Ivan Hlinka Memorial Cupu. „Očekávám kvalitní turnaj a hodně náročný styl hokeje,“ říká důrazný zadák.

Co považujete za svůj největší úspěch v dosavadní kariéře? Jaký je váš největší cíl?
Mezi mé největší úspěchy zatím patří turnaj v Salzburgu. Hrál jsem ještě v U16, byl to můj první turnaj v reprezentaci a hned jsme ho vyhráli. Dal jsem gól ve finále, to je pro mě největší úspěch. Ale úspěchů není nikdy dost, takže stále čekám a snad ještě nějaký přijde.

Za národní tým nebudete startovat poprvé. Jak se z vašeho pohledu liší od utkání na klubové úrovni?
Startovat poprvé nebudu, to máte pravdu. Ale já jsem za každý start v reprezentaci strašně rád. Je to zápas navíc oproti jiným klukům v klubu a ještě k tomu na tak vysoké úrovni, to je k nezaplacení. Mezinárodní zápasy jsou přece jenom jiné, protože každý stát má v kádru ty nejlepší hráče ze své země.

Ve výběru do 18 let jste si zahrál už minulý rok, na Ivan Hlinka Memorial Cupu jste však chyběl. Jak se těšíte na tuto premiéru a co od turnaje očekáváte?
Určitě se na turnaj těším, bude to paráda. Kanada a USA budou v plné sestavě, takže to bude hodně těžké udržet s nimi krok. Ale myslím si, že máme dobré mužstvo, a když budeme hrát jako tým, tak máme šanci na úspěch. Očekávám kvalitní turnaj a hodně náročný styl hokeje. Přece jenom v Břeclavi není nejmenší hřiště. (smích)

Jako jeden z českých hráčů jste uspěl v draftu KHL, jako 39. v pořadí si vás vybral lotyšský tým Dinamo Riga. Překvapilo Vás to?
Popravdě řečeno, dost mě to překvapilo. Vůbec jsem to nečekal, ale zatím to asi nic neznamená. Uvidíme, co v budoucnu.

Česká republika bude hrát ve skupině A, kde nastoupí proti Kanadě, Švédsku a Švýcarsku. Švédsko skončilo minulý rok třetí a kanadští hokejisté se pokusí o obhajobu titulu. Dá se tedy říct, že máte těžkou skupinu. Co říkáte na vaše soupeře?
Se soupeři jsme už byli seznámeni. Skupina lehká nebude, ale myslím si, že když na ledě budeme podávat dobré výkony, máme na postup. Švýcarsko také bude dobré, takže musíme jít do každého zápasu naplno a bojovat.

Na kterého soupeře se nejvíc těšíte?
Nejvíc se těším na Kanadu a na přátelák s USA, protože takové zápasy se nehrají každý týden. Jsou tu v plné sestavě, a tak už se třeba ani nesejdou, takže to určitě budou dobré zápasy. Uvidíme, jak dopadnou, ale myslím si, že šanci máme.

Co pro Vás znamená účast na Ivan Hlinka Memorial Cupu? Co Vám říká Ivan Hlinka jako ikona českého hokeje?
Startovat na tak prestižním turnaji a reprezentovat můj stát je pro mě čest. Ivan Hlinka byl vynikající hráč a pak i výborný trenér. Pro český hokej byla jeho smrt velkou ztrátou.

Do Břeclavi s Vámi odputoval i spoluhráč z Liberce Pavel Zacha. Jak si rozumíte mimo led? Přijeli jste na místo klání společně nebo zvlášť?
Ano, Pavel je tu s námi. Je to výborný hráč a mimo led ho mám moc rád. Doufám, že to nevypadá špatně (smích), ale myslím si, že si rozumíme jak na ledě, tak i mimo něj. Přijeli jsme každý zvlášť, protože jsme oba dva byli někde jinde.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada