ČLÁNEK

Rozměr hřiště v Břeclavi slibuje náročný hokej, myslí si Pyrochta

04.08.2013 | Lucie Lobo

Je mu sedmnáct let a už má na svém kontě pět soutěžních startů v dospělém hokeji. Liberecký obránce Filip Pyrochta by měl být základním kamenem české defenzívy na Ivan Hlinka Memorial Cupu. „Očekávám kvalitní turnaj a hodně náročný styl hokeje,“ říká důrazný zadák.

Co považujete za svůj největší úspěch v dosavadní kariéře? Jaký je váš největší cíl?
Mezi mé největší úspěchy zatím patří turnaj v Salzburgu. Hrál jsem ještě v U16, byl to můj první turnaj v reprezentaci a hned jsme ho vyhráli. Dal jsem gól ve finále, to je pro mě největší úspěch. Ale úspěchů není nikdy dost, takže stále čekám a snad ještě nějaký přijde.

Za národní tým nebudete startovat poprvé. Jak se z vašeho pohledu liší od utkání na klubové úrovni?
Startovat poprvé nebudu, to máte pravdu. Ale já jsem za každý start v reprezentaci strašně rád. Je to zápas navíc oproti jiným klukům v klubu a ještě k tomu na tak vysoké úrovni, to je k nezaplacení. Mezinárodní zápasy jsou přece jenom jiné, protože každý stát má v kádru ty nejlepší hráče ze své země.

Ve výběru do 18 let jste si zahrál už minulý rok, na Ivan Hlinka Memorial Cupu jste však chyběl. Jak se těšíte na tuto premiéru a co od turnaje očekáváte?
Určitě se na turnaj těším, bude to paráda. Kanada a USA budou v plné sestavě, takže to bude hodně těžké udržet s nimi krok. Ale myslím si, že máme dobré mužstvo, a když budeme hrát jako tým, tak máme šanci na úspěch. Očekávám kvalitní turnaj a hodně náročný styl hokeje. Přece jenom v Břeclavi není nejmenší hřiště. (smích)

Jako jeden z českých hráčů jste uspěl v draftu KHL, jako 39. v pořadí si vás vybral lotyšský tým Dinamo Riga. Překvapilo Vás to?
Popravdě řečeno, dost mě to překvapilo. Vůbec jsem to nečekal, ale zatím to asi nic neznamená. Uvidíme, co v budoucnu.

Česká republika bude hrát ve skupině A, kde nastoupí proti Kanadě, Švédsku a Švýcarsku. Švédsko skončilo minulý rok třetí a kanadští hokejisté se pokusí o obhajobu titulu. Dá se tedy říct, že máte těžkou skupinu. Co říkáte na vaše soupeře?
Se soupeři jsme už byli seznámeni. Skupina lehká nebude, ale myslím si, že když na ledě budeme podávat dobré výkony, máme na postup. Švýcarsko také bude dobré, takže musíme jít do každého zápasu naplno a bojovat.

Na kterého soupeře se nejvíc těšíte?
Nejvíc se těším na Kanadu a na přátelák s USA, protože takové zápasy se nehrají každý týden. Jsou tu v plné sestavě, a tak už se třeba ani nesejdou, takže to určitě budou dobré zápasy. Uvidíme, jak dopadnou, ale myslím si, že šanci máme.

Co pro Vás znamená účast na Ivan Hlinka Memorial Cupu? Co Vám říká Ivan Hlinka jako ikona českého hokeje?
Startovat na tak prestižním turnaji a reprezentovat můj stát je pro mě čest. Ivan Hlinka byl vynikající hráč a pak i výborný trenér. Pro český hokej byla jeho smrt velkou ztrátou.

Do Břeclavi s Vámi odputoval i spoluhráč z Liberce Pavel Zacha. Jak si rozumíte mimo led? Přijeli jste na místo klání společně nebo zvlášť?
Ano, Pavel je tu s námi. Je to výborný hráč a mimo led ho mám moc rád. Doufám, že to nevypadá špatně (smích), ale myslím si, že si rozumíme jak na ledě, tak i mimo něj. Přijeli jsme každý zvlášť, protože jsme oba dva byli někde jinde.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.