ČLÁNEK

Představujeme hostitelská města: Piešťany

12.07.2013 | Tomáš Vlček

Ivan Hlinka Memorial Cup se na území České republiky a Slovenska koná už po sedmnácté a podesáté jsou jeho hostiteli města Břeclav a Piešťany. Představme si je a podívejme se, co, kromě kvalitního mládežnického hokeje, mohou návštěvníkům nabídnout. Dnes je na řadě slovenský zástupce, tedy Piešťany.

Lázeňská kolonáda

Piešťany

Okresní město Piešťany jsou téměř 30 tisícové lázeňské město ležící na řece Váh v západní části Slovenska, konkrétně v Trnavském kraji. Jsou mezinárodním střediskem léčby revmatických chorob. Ekonomika města je závislá zejména na léčebné péči a turistickém ruchu.

Historie

Osidlování samotných Piešťan, jakož i jejich okolí (dnešní obce Banka, Moravany nad Váhom, Ratnovce), sahá až do pravěku. Usazení lovce mamutů potvrdil i archeologický nález Moravianskej Venuše - známé plastice ženy vyřezané z mamutího klu. První písemná zmínka pochází z roku 1113, konkrétně v Zoborské listině uherského krále Kolomana I.

Obraz lázní v 19. století

Na místní minerální prameny bylo poprvé poukázáno už v literatuře 16. století, ale první zděné lázně dal vybudovat až začátkem 19. století tehdejší vlastník Piešťan, hrabě Jozef Erdödy, který zároveň založil i lázeňský park. Lázně byly dobudovávané a přestavovány v průběhu celého 19. století. Největší rozmach lázní nastal po roce 1889, kdy si lázně od Erdődyovců pronajala rodina Winterů. Následně až do roku 1940 firma Alexander Winter a synové změnila lázně v podnik mezinárodního významu a městečko Piešťany a obec Teplice na známé lázeňské město.

Po skončení II. světové války byl Piešťanům udělen statut města. V letech 1956-59 byla na Váhu vybudována umělá vodní nádrž Sĺňava, v letech 1965-80 komplex lázeňských budov "Balnea" na Lázeňském ostrově, což výrazně přispělo k rozvoji cestovního ruchu a sportovně-rekreačních aktivit. I město samotné se rozrůstalo a od roku 1996 jsou Piešťany okresním městem.

Významné stavby a instituce

Lázeňský hotel Thermia Palace
Ze středověku se dochovala jen zřícenina kostela a kláštera. Jednou z nejstarších světských budov je Kurhotel. Má pravděpodobně renesanční jádro, vícekrát přestavované až do dnešní podoby. V lázeňské části města je také celá řada dalších architektonicky cenných budov, ať už obytných či lázeňských domů.

Zajímavou stavbou je i Kolonádový most - je významní funkcionalistickou stavbou z let 1930-1933, se sochou „barlolamača“, který je také v erbu města. Od roku 1931 je v Piešťanech Balneologické muzeum, nedaleko na Váhu pak leží přehradní nádrž Sĺňava. Od roku 2004 je zde také umístěno slovenské Vojenské historické muzeum.

Lázně

Základními přírodními léčivými zdroji piešťanských lázní jsou sádro-sirná termální voda s teplotou 67-69 stupňů Celsia (aplikuje se formou bazénových a vanových lázní) a léčivé sirné bahno (aplikuje se ve formě částečných nebo celkových zábalů). Lázně jsou zaměřeny na léčbu chorob pohybového ústrojí a nervových chorob. Patří mezi nejvýznamnější evropské lázně svého druhu, známé na celém světě.


Kultura a sport

Na piešťanském letišti se konají známé hudební festivaly. Druhý rok po sobě, celkově 10. ročník, sem na konci června přilákal množství lidí Topfest. V termínu 9. - 10. srpna se zde bude konat 4. ročník festivalu Grape. Ve městě se nacházejí různé sportoviště, především hokejový a fotbalový stadion, devítijamkové golfové hřiště, squashové a tenisové kurty, koupaliště či kryté plovárny. Na jezeře Sĺňava lze pěstovat vodní sporty jako kanoistika, veslování či jachting. Nedaleko se nachází rekreační středisko Bezovec se sjezdovkami a umělým zasněžováním. Okolí města je velmi vhodné jak pro pěší tak cykloturistiku.

Známé osobnosti

Z celé řady významných osobností spojených s Piešťany jmenujme zejména místní rodáky - sportovce. Patří sem plavkyně Martina Moravcová, fotbalista Filip Hološko, hokejista Branko Radivojevič či tenisté Lukáš Lacko, Dominika Cibulková a Magdaléna Rybáriková.

Více informací o městě Piešťany i jeho okolí na www.piestany.sk

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada