Ivan Hlinka Memorial Cup se na území České republiky a Slovenska koná už po sedmnácté a podesáté jsou jeho hostiteli města Břeclav a Piešťany. Představme si je a podívejme se, co, kromě kvalitního mládežnického hokeje, mohou návštěvníkům nabídnout. Začínáme českým zástupcem, tedy Břeclaví.
Břeclav
Břeclav, dobře dostupné město na jihu Moravy, leží na řece Dyji blízko hranic s Rakouskem a Slovenskem. Své jméno získala po knížeti Břetislavovi, který zde v 11. století postavil pohraniční hrad, její historické kořeny však sahají až do období slavné Velkomoravské říše. K velkému hospodářskému rozmachu města došlo zejména po příjezdu prvního vlaku z Vídně v roce 1839. Břeclav se zakrátko stala prvním železničním uzlem v monarchii. Ačkoli se město, které má asi 25.000 obyvatel, nemůže pochlubit velkým množstvím památek, má jistě co nabídnout. Za zhlédnutí stojí sakrální, židovské i jiné zajímavé budovy, které dokumentují zdejší bohatou historii.
Historické památky
Dominantou je zámek přebudovaný za vlády Lichtenštejnů do podoby umělé zříceniny. Na náměstí jistě nepřehlédnete moderní kostel sv. Václava, vysvěcený v roce 1995, a v městské části Poštorná pak kostel Navštívení Panny Marie, postavený z 200 druhů cihel, tvárnic a unikátních glazovaných střešních tašek. Za návštěvu jistě stojí židovské památky – hřbitov s kaplí a domem hrobníka a také synagoga, obojí s mnoha zajímavostmi. V Lichtenštejnském domě je k vidění stálá expozice o působení rodu Lichtenštejnů v regionu a budování Lednicko-valtického areálu, doplněná miniaturami všech staveb.
Přírodní krásy
Milovníci přírody ocení, že Břeclav je obklopena jedinečnými lužními lesy, které v Evropě nemají obdoby. Jestli si chcete užít malebné přírody, vydejte se na 4 km dlouhou cestu na Pohansko – uvidíte krajinu lužního lesa, významné archeologické naleziště, vojenské bunkry z doby první republiky a v neposlední řadě lichtenštejnský lovecký zámeček. Oborou Soutok můžete pokračovat až k soutoku řek Moravy a Dyje.
Cykloturistika
Ideálním dopravním prostředkem pro pohyb v okolí Břeclavi je jízdní kolo – vybrat si můžete hned z několika cyklotras, jež Vás zavedou k překrásným místům v okolí, např. do Lednicko-valtickém areálu (LVA) nebo na soutok řek Moravy a Dyje. Vzhledem k rovinatému terénu jsou cyklostezky nenáročné a vhodné pro všechny věkové kategorie! Pokud si nepřivezete vlstní kolo, můžete si jej vypůjčit v Turistickém informačním centru. A až Vás kolo omrzí, vydejte se na plavbu výletní lodí od břeclavské loděnice k romantické zřícenině Janova hradu u Lednice!
Kultura
Břeclav bývá nazývána srdcem Podluží a žije bohatým folklorním životem – lidové krojové zábavy se konají po celé léto a vrcholí tradičními Svatováclavskými slavnostmi na konci září.
Sport
Ze sportovních událostí kromě Ivan Hlinka memorial cupu jmenujme otevírání Lichtenštejnských stezek v polovině května, recesistický červnový závod kol s pevným převodem „O dušu“ nebo veslařské závody „Slovácká regata“ na konci srpna.
Osobnosti
Slavnými břeclavskými rodáky jsou šlechtic Ladislav Velen ze Žerotína (1579-1638), moravský hejtman a představitel protihabsburského odboje, dále hudební skladatel a klavírista František Schäfer (1905–1966) a také scenárista, dramaturg a režisér Edgar Dutka. Dětství a studentská léta zde prožil básník Jan Skácel (1922-1989). V Břeclavi žije i legenda lidového zpěvu a velký sportovec a sportovní fanda Jožka Černý (nar. 1942).Více informací o městě Břeclav i jeho okolí na www.breclav.org