ČLÁNEK

Představujeme hostitelská města: Břeclav

11.07.2013 | Tomáš Vlček

Ivan Hlinka Memorial Cup se na území České republiky a Slovenska koná už po sedmnácté a podesáté jsou jeho hostiteli města Břeclav a Piešťany. Představme si je a podívejme se, co, kromě kvalitního mládežnického hokeje, mohou návštěvníkům nabídnout. Začínáme českým zástupcem, tedy Břeclaví.

Břeclav

Břeclav a řeka Dyje

Břeclav, dobře dostupné město na jihu Moravy, leží na řece Dyji blízko hranic s Rakouskem a Slovenskem. Své jméno získala po knížeti Břetislavovi, který zde v 11. století postavil pohraniční hrad, její historické kořeny však sahají až do období slavné Velkomoravské říše. K velkému hospodářskému rozmachu města došlo zejména po příjezdu prvního vlaku z Vídně v roce 1839. Břeclav se zakrátko stala prvním železničním uzlem v monarchii. Ačkoli se město, které má asi 25.000 obyvatel, nemůže pochlubit velkým množstvím památek, má jistě co nabídnout. Za zhlédnutí stojí sakrální, židovské i jiné zajímavé budovy, které dokumentují zdejší bohatou historii.

Historické památky

Břeclavský zámek

Dominantou je zámek přebudovaný za vlády Lichtenštejnů do podoby umělé zříceniny. Na náměstí jistě nepřehlédnete moderní kostel sv. Václava, vysvěcený v roce 1995, a v městské části Poštorná pak kostel Navštívení Panny Marie, postavený z 200 druhů cihel, tvárnic a unikátních glazovaných střešních tašek. Za návštěvu jistě stojí židovské památky – hřbitov s kaplí a domem hrobníka a také synagoga, obojí s mnoha zajímavostmi. V Lichtenštejnském domě je k vidění stálá expozice o působení rodu Lichtenštejnů v regionu a budování Lednicko-valtického areálu, doplněná miniaturami všech staveb.

Přírodní krásy

Milovníci přírody ocení, že Břeclav je obklopena jedinečnými lužními lesy, které v Evropě nemají obdoby. Jestli si chcete užít malebné přírody, vydejte se na 4 km dlouhou cestu na Pohansko – uvidíte krajinu lužního lesa, významné archeologické naleziště, vojenské bunkry z doby první republiky a v neposlední řadě lichtenštejnský lovecký zámeček. Oborou Soutok můžete pokračovat až k soutoku řek Moravy a Dyje.

Cykloturistika

Ideálním dopravním prostředkem pro pohyb v okolí Břeclavi je jízdní kolo – vybrat si můžete hned z několika cyklotras, jež Vás zavedou k překrásným místům v okolí, např. do Lednicko-valtickém areálu (LVA) nebo na soutok řek Moravy a Dyje. Vzhledem k rovinatému terénu jsou cyklostezky nenáročné a vhodné pro všechny věkové kategorie! Pokud si nepřivezete vlstní kolo, můžete si jej vypůjčit v Turistickém informačním centru. A až Vás kolo omrzí, vydejte se na plavbu výletní lodí od břeclavské loděnice k romantické zřícenině Janova hradu u Lednice!


Kultura

Břeclav bývá nazývána srdcem Podluží a žije bohatým folklorním životem – lidové krojové zábavy se konají po celé léto a vrcholí tradičními Svatováclavskými slavnostmi na konci září.

Sport

Ze sportovních událostí kromě Ivan Hlinka memorial cupu jmenujme otevírání Lichtenštejnských stezek v polovině května, recesistický červnový závod kol s pevným převodem „O dušu“ nebo veslařské závody „Slovácká regata“ na konci srpna.

Osobnosti

Slavnými břeclavskými rodáky jsou šlechtic Ladislav Velen ze Žerotína (1579-1638), moravský hejtman a představitel protihabsburského odboje, dále hudební skladatel a klavírista František Schäfer (1905–1966) a také scenárista, dramaturg a režisér Edgar Dutka. Dětství a studentská léta zde prožil básník Jan Skácel (1922-1989). V Břeclavi žije i legenda lidového zpěvu a velký sportovec a sportovní fanda Jožka Černý (nar. 1942).

Více informací o městě Břeclav i jeho okolí na www.breclav.org

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada