ČLÁNEK

Největší naděje letošního Memoriálu Ivana Hlinky

31.07.2017 | Petr Pavlík

Nedávno oznámil hlavní trenér reprezentační osmnáctky konečnou nominaci na blížící se Memoriál Ivana Hlinky 2017. Opět se v nominaci objevilo i několik zajímavých jmen, která budou opět usilovat o získání nejcennějšího kovu. Lodivod David Bruk zařadil do své družiny hráče, které mohou fanoušci mládežnického hokeje pozorovat na extraligových zápasech, nebo také mladíky se zahraničními zkušenostmi.

Budeme soupeře trápit, shodují se mladí reprezentanti

Memoriál Ivana Hlinky má každý ročník výborné obsazení i díky budoucím talentům světového hokeje. Mezi ty české dozajista patří hned řada mladých pušek, s nimiž bude letošní osmnáctka po roce útočit na obhajobu zlatých medailí. Do nominovaných se dostal například plzeňský Jan Matiášek, který má mimo jiné za sebou dvě velmi povedené sezony. Nejprve zazářil v mladším dorostu, nyní se posunul o kus výše a válí v druhé nejstarší mládežnické kategorii.

Dalším hokejistou, který by mohl být pro tým největším přínosem, je chomutovský snajpr Jakub Lauko. Tento ostřílený mladík bude moci na nadcházejícím Hlinkově memoriálu čerpat ze svých drahocenných zkušeností z A – týmu, jelikož v uplynulé sezoně měl tu čest vyzkoušet si roli v chomutovském áčku. "Samozřejmě jsem byl šťastný, protože není větší čest než reprezentovat ČR. Na memoriál se těším hrozně moc asi jako každý, kdo tam jede, protože je to takové neoficiální MS, a ještě k tomu v Česku," hlásí odhodlaně chomutovský forvard.

Čechy nečeká v základní skupině nic jednoduchého, jelikož poměří síly s těžkým soupeřem Švédska, Švýcarska a také s hokejovou špičkou mimo Evropu, do které se pasuje výběr USA. "Pozor si musíme dát na všechny soupeře a je jedno proti komu budeme hrát, protože na Hlinkovi nebude slabého soupeře. Ale vím, že když budeme hrát jeden za všechny, můžeme porazit kohokoliv," dodává Jakub Lauko.

Téměř z každého extraligového týmu figuruje na soupisce alespoň jeden hráč. Však největší zastoupení na tomto prestižním turnaji má bezpochybně brněnská Kometa, ze které vyjelo hned pět bombarďáků. Jedná o útočníky Adama Gajarského, Karla Pláška, obránce Libora Zábranského ml., Daniela Kowalczyka a gólmana Lukáše Dostála. "Těším se moc, turnaj mám v hlavě už delší dobu a věřím, že máme sílu a kvalitu na to, abychom navázali na loňský úspěch," má jasno jeden z brněnských zadáků Daniel Kowalczyk.

"Vždycky, když hrajete v pětce s někým, s kým hrajete celou sezonu je to lepší, ale v národním týmu to nehraje roli, z jakého klubu jste, všichni už se dobře známe a na ledě si rozumíme," dodal obránce, který také okusil v únoru Turnaj pěti zemí U17. "Veliké nadšení a radost. Je to hodně prestižní turnaj a ještě k tomu se hraje doma, takže jsem rád, že jsem nominován," neskrýval radost teprve sedmnáctiletý bek poté, co se poprvé dozvěděl o nominaci na tento prestižní turnaj. Zároveň rovněž nastínil plány českého týmu, které budou chtít svěřenci trenéra Davida Bruka naplnit. "Prioritou je samozřejmě postup ze skupiny. Z loňské sezony víme, že můžeme hrát s kýmkoliv, takže v prvním zápase porazit Švýcary za 3 body a se Švédy a Amerikou si dát pozor na individuální chyby a hrát pro výsledek mužstva, a hlavně se nebát hrát," burcuje Daniel Kowalczyk.

V kabině bude během turnaje přítomno nerozlučné duo na reprezentačních akcích Vojtěch Kropáček a Dominik Arnošt, přičemž oba dva patří k základním hybným silám nynějšího sparťanského staršího dorostu. Do kádru byl rovněž pozván také forvard se zkušenostmi ze zámoří Petr Čajka, který bude v reprezentačním výběru trenéra Davida Bruka vůbec nejmladším členem posádky. "Je to super pocit. Jsem strašně rád, že to vyšlo. Už se moc těším, až zase s kluky stoupneme na led," hodnotil svoje pocity útočník Petr Čajka a pokračoval: "Myslím si, že každý má v týmu nějakou svou roli. Každý z hráčů je přínosem a my se teď musíme soustředit jenom na dobrý kolektivní výkon."

Češi se v základní skupině střetnou se třemi týmy, od kterých lze čekat cokoliv, jak sám Čajka potvrdil. "Každý soupeř je jiný a u každého to nebezpečí bude trošku jiné. Švýcaři celkem dobře brání a nechávají nás jezdit jenom do rohů, kde se těžko něco vymyslí. USA a Švédsko jsou určitě favorité, ale sehráli jsme s nimi taky velmi vyrovnané zápasy. Budeme se muset více soustředit na koncovku, protože střílíme málo gólů. Pokud se nám bude dařit v útoku, tak věřím, že budeme porážet jak USA, tak i Švédsko. Určitě nikomu nedáme nic zadarmo," zdůrazňuje útočník, který v současnosti působí ve švýcarském Zugu.

_______________________________________________________________________________________________

Mezi další šťastlivce se řadí i zámořské trio Pavel – Pekař – Sedlák, přičemž první jmenovaný v minulosti oblékal dres pražské Sparty. Dále pozvánku od trenérů obdržel třinecký tahoun a bořič Michal Kvasnica, pro kterého bude tento turnaj stoprocentně dalším zpestřením v kariéře. Společně s ním se vydá na reprezentační misi také mladičký obránce Jakub Adámek. Ze Zlína přijede bek Jan Dluhoš, z Karlových Varů pro změnu František Klejna nebo z vítkovické Ridery Zack Malík.

Reprezentační výběr do osmnácti let má tak silné zastoupení, které může pomýšlet na medaili. Jak si v těžkých bojích naši mladíci povedou? To je rébus, který bude rozluštěn za necelé dva týdny!

Nominace reprezentace U18 na Memoriál Ivana Hlinky 2017:

Brankáři: Dostál Lukáš (Kometa Brno), Dvořák Daniel (Mountfield HK), Kolář Kristián (Plzeň)

Obránci: Libor Zábranský ml., Daniel Kowalczyk (oba Kometa Brno), Jan Dluhoš (Zlín), František Klejna (K. Vary), Zack Malík (Vítkovice), Jakub Adámek (Třinec), Tomáš Dajčar (Olomouc).

Útočníci: Adam Gajarský, Karel Plášek ml. (oba Kometa Brno), Michal Kvasnica (Třinec), Jakub Lauko (Chomutov), Dominik Arnošt, Vojtěch Kropáček (Sparta Praha), Matěj Pekař (Univ. Nebraska-Omaha, NCAA), Zdeněk Sedlák ml. (Oulu, Finsko), Ondřej Pavel (Iowa Wild AAA, T1EHL), Matěj Blümel (Pardubice), Jan Jeník (Liberec), Petr Čajka (Zug, Švýcarsko), Jan Matiášek (Plzeň)

FOTO: Piráti Chomutov, HC Kometa Brno, Karel Švec/www.cslh.cz

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??