Naše síla je hlavně v defenzivě, říká gólman Daniel Dvořák

06.08.2017 | Daniel Polách

Neměl to jednoduché. První polovinu utkání strávil hradecký brankář Daniel Dvořák na střídačce, ve druhé polovině zase musel čelit několika smrtícím nájezdům kanadských protihráčů. Přesto v těžké zkoušce obstál a jediný gól inkasoval po smolném zásahu vlastního obránce. I přes prohru pak vidí šance české osmnáctky na turnaji optimisticky.

„Pro brankáře je vždy složité jít do takového zápasu ze střídačky,“ přiznal Dvořák. „Nejste v tom tempu, jste zamrzlí. Nějak jsem se s tím ale nakonec popral a poté už to šlo.“ Prakticky jediný okamžik, který mladému brankáři nevyšel, byla inkasovaná branka z 54. minuty. Těžko však mohl udělat více – Aidan Dudas svou střelou trefil do pravé nohy Daniela Kowalczyka a puk se dostal zcela mimo Dvořákův dosah. „Bohužel jsem reagoval na druhou stranu, než šel puk.“

Jinak ale v brance zářil a vysloužil si uznání břeclavského publika. Například v 35. minutě, kdy jeho spoluhráči zapomněli na z trestné lavice se vracejícího Jacka McBaina, jenž přes půl hřiště mířil na Dvořáka sám. Vítězem souboje ale byl český brankář. „Měl jsem i trochu štěstí, že mu kotouč sjel z hole a trefil mě přímo do betonu,“ přiznal skromně brankář, jenž do konce třetiny předvedl ještě minimálně dva podobně kvalitní zákroky.

Množství Dvořákovy práce odpovídalo i nasazení, se kterým Kanada druhou a třetí třetinu odehrála. „V prostřední části na nás trochu vletěli a zaskočili nás. Nicméně, podle mě jsme odehráli dobrý zápas,“ pokračoval Dvořák, jenž se zítra společně s realizačním týmem a spoluhráči bude věnovat analýze sobotního klání s Kanadou a přípravě na Švýcarsko. „Není to takový tým jako Kanada nebo Švédsko, takže věřím, že pokud na ně vletíme, vstřelíme více branek než dnes proti Kanadě a vyhrajeme.“

Právě střelba branek je to, co letos osmnáctku poměrně dost trápí. A trápilo ji to i ve dvou přípravných utkáních právě se Švýcarskem. Změna stylu se ale zřejmě čekat nedá. „Naše síla je hlavně v defenzivě. Musíme hrát trpělivě a čekat na naši šanci. Poslední dobou nám dělá problémy proměňování jasných šancích, ale já myslím, že se zvedneme, pár gólů vstřelíme a vyhrajeme hodně zápasů.“

Všechny zápasy český tým odehraje v Břeclavi, kde lze očekávat parné počasí. „Je tu trochu horko, ale dá se to,“ usmívá se Dvořák a snaží se na netradičním počasí hledat i pozitiva. „Aspoň nezamrznu, když na mě dlouho nepůjde hodně střel. Sice se to tady asi nestane, ale kdyby náhodou,“ dodává na závěr brankář, jenž si podle vlastních slov ještě na začátku sezony příliš velkou šanci na reprezentační dres nedával.

¨

Nyní v něm ale je a své umění možná bude moci prokázat již v pondělí od 19 hodin, kdy se česká osmnáctka střetne v důležitém utkání se Švýcarskem.