ČLÁNEK

Memoriál 2017? Několik novinek a Češi v pozici obhájce

27.07.2017 | Petr Pavlík, Jonáš Majtyka

Břeclav - V loňském roce česká osmnáctka pod vedením trenéra Václava Varadi získala zlaté medaile, čímž sesadila z trůnu vítěze několika posledních ročníků Kanadu. Nový kouč David Bruk má tak před sebou spolu se svými svěřenci velký úkol v podobě obhajoby. Memoriál Ivana Hlinky 2017 nabídne i řadu novinek, o kterých najdete podrobnosti níže v článku. Všechny zápasy budete mít navíc možnost sledovat prostřednictvím textového online přenosu na serveru onlajny.com.

Minulý rok se reprezentační osmnáctka zapsala do historie Hlinkova memoriálu, jelikož dokázala ukořistit cennou trofej pro turnajového vítěze. V základní skupině byly českému výběru přisouzeny týmy Švýcarska, Finska a USA. Prvním sokem v cestě na výsluní bylo Švýcarsko. Čeští reprezentanti nadělili svému soupeři šest branek, přičemž výhru 6:1 řídili zejména dva hlavní strůjci Svoboda a Nečas.

K další náročné bitvě vyjel národní tým hned ve druhém hracím dnu, tentokráte proti výběru finského Suomi, který si chtěl po úvodní prohře na turnaji s Američany spravit chuť. Češi vstoupili do utkání s chladnou hlavou, z čehož v 15. minutě pramenil první gól zápasu. Vzápětí svoje umění předvedli i seveřané, když dokázal odčarovat kouzlo českého brankáře dvougólový střelec Moilanen. Domácí hokejisté se však nenechali vystrašit a čtyřmi přesnými údery předvedli bravurní obrat, který jim vynesl výhru 5:3 a přímý postup do semifinále celého turnaje.

V závěrečném duelu břeclavské skupiny hráči s lvíčkem na prsou bojovali o první příčku, jelikož postup jim už nemohl utéct. České naděje držely dlouho nerozhodný výsledek 1:1, avšak po nevydařeném prostředním dějství prohráli výsledkem 3:4 a zároveň souboj o první místo ve skupině. V semifinále narazili čeští mladíci na Švédsko, které bylo již druhým skandinávským soupeřem pro české barvy. Napínavý zápas se protáhl za stavu 1:1 až do 70. minuty, kdy přesnou střelou rozhodl o postupu České republiky do finále Jakub Galvas.

Do finále spolu s českým výběrem postoupil jediný přemožitel Varaďových svěřenců v základní skupině, kterým byly USA. Česká osmnáctka si pořádně nabrousila zuby a především zásluhou talentovaného šikuly Filipa Zadiny předčila Američany poměrem 4:3, čímž ukořistila zlaté medaile! "Měli jsme určité rozhovory s trenéry, na kterých nám ukázali, co jsme udělali špatně a navázali jsme na to tak, že jsme se ponaučili ze svých chyb. Těch, co jsme dělali v prvním zápase, už jsme se ve finále vyvarovali," pochvaloval si autor vítězné trefy Ondřej Machala.

Tento rok bude česká osmnáctka v neobvyklé pozici. Poprvé v historii bude totiž obhajovat zlaté medaile. Vítězstvím na minulém ročníku čeští hokejisté mimochodem utnuli mistrovskou sérii Kanady, která memoriál vyhrávala nepřetržitě od roku 2008. Čechům se navíc v posledních letech v Břeclavi daří. Za poslední čtyři ročníky vybojovali hned tři medaile, od každého cenného kovu jednu.

Setkání mladých hokejových nadějí přinese letos také několik novinek. První se bude týkat webových stránek memoriálu, které budou podrobeny redesingu. Dále bude mít turnaj nově také svůj vlastní Instagram. Uvnitř stadionu, přímo u vchodu, bude zřízen stánek s merchandisingem, který zde bude po celou dobu konání turnaje. Fanoušci si v něm kromě fanpředmětů národního týmu budou moct nově zakoupit i produkty s logem memoriálu. Všechny zápasy z břeclavské skupiny budete moct sledovat živě na HOKEJKA TV. Vysílání zápasů z Bratislavy budete moct sledovat na Youtube kanálu SZĽH.

Od příštího roku se bude Memoriál Ivana Hlinky konat v České republice a na Slovensku pouze každý druhý rok. V pořadatelství se s nimi bude střídat nejčastější vítěz memoriálu, tedy Kanada. "Memoriál Ivana Hlinky získal obrovskou mezinárodní prestiž a jsem přesvědčen, že tato spolupráce ho posouvá na ještě vyšší úroveň," uvedl Tomáš Král, prezident ČSLH.

Obhájí naši mladí reprezentanti pod novým trenérem Davidem Brukem první místo? To se dozvíme už za dva týdny!

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.