ČLÁNEK

Konečně jsme protrhli střeleckou smůlu, oddechl si Jakub Vrána

07.08.2013 | Tomáš Vlček

150 minut trvalo střelecké trápení českých mladíků na břeclavském ledě. Prvním, kdo jej prolomil, byl Jakub Vrána a zavelel tím k nejen k obratu v zápase se Švýcarskem, ale tím pádem i k záchraně českých nadějí na postup do semifinále Ivan Hlinka Memorial Cupu.

Běžela 30. minuta úterního večerního zápasu Česko – Švýcarsko a na ukazateli skóre svítil hrozivý stav 0:3. Čeští mladíci totiž v první třetině nezachytili švýcarský nástup, a ikdyž se ve druhé dvacetiminutovce jejich výkon zlepšil, dlouho nemohli překonat Desclouxe v soupeřově brance. Pak však našlápl Jakub Vrána do samostatného úniku a švýcarskému gólmanovi nedal šanci.

„Využil jsem toho, že obránci byli daleko od sebe a tím pro mě vznikl prostor, kam jsem si s pukem najel, no a pak jsem si všiml, že brankář je dost vyjetý, tak jsem to zkusil mezi betony a vyšlo to,“ popisuje důležitou situaci hráč švédského HC Linköping.

Nic nevzdali a bojovali dál

A čím si vysvětluje špatný začátek zápasu z pohledu našeho národního týmu? „Jednoznačně jsme zaspali, ale naštěstí jsme se pak zvedli a konečně dali góly. Ukázalo se, že ani za tak nepříznivého vývoje se nemá nic vzdávat, ale pořád bojovat.“

Tak jednoduché to ale ve výsledku nebylo. Po snížení se další branky ve švýcarské síti břeclavské publikum sice hlasitě dožadovalo, ale spousta nadějných akcí končila buď na chráničích gólmana, nebo byla zablokována obránci.

„Kombinačně se nám moc nedařilo, tak jsme to zkoušeli více samostatně, ale Švýcaři hráli dobře, takže prosadit se nebylo vůbec lehké. Od druhé třetiny už jsme ale byli, myslím, lepší a v závěru jsme to potvrdili," vysvětluje mladý český útočník.

Opravdu, závěr zápasu byl neskutečně dramatický. Dvě minuty před koncem totiž rozhodčí vyloučili gólmana Vaněčka za zdržování hry a s nadějemi českého týmu to vypadalo bledě. Jenže Švýcaři hráli přesilovku tak nešikovně, že dovolili nejdříve Pavlu Jenyšovi snížit a půlminutu před koncem se při naší power-play dokonce zrodilo vyrovnání z hole Filipa Pyrochty! „Předvedli jsme dobrý tlak do brány a nakonec nám to tam spadlo.“

Výkon Čechů měl vzrůstající úroveň

Dokonalý obrat pak Češi završili v samostatných nájezdech. Zatímco Švýcaři na Vaněčka nevyzráli, Desclouxe překonali právě Jakub Vrána a Václav Karabáček. Navíc Jakubovo zakončení bylo z kategorie těch exkluzivních. Jeho dokonale provedená „forsbergovská“ klička všechny přítomné fanoušky přivedla k nadšení.

„Nájezdy jsou vždycky vabank, potřebujete i štěstí a my jsme ho měli. A moje klička - ve Švédsku to zkouším celkem pravidelně a daří se mi. Hlavně při ní potřebujete brankáře vymíchat,“ usmívá se mladý český útočník.

Po zápase si hráči užili krátkou děkovačku s diváky a dobrá nálada panovala samozřejmě i v naší kabině. „Tohle vítězství nám samozřejmě hodně pomohlo pro psychiku, stejně jako to, že jsme dali konečně branky, protože ten střelecký půst byl opravdu dlouhý.“

Dalším soupeřem budou Švédové

Ve středu večer nastoupí naši reprezentanti ke svému poslednímu zápasu ve skupině proti Švédsku. A pokud si chtějí zahrát semifinále, musejí svého soupeře porazit. „Musíme se na ně dobře připravit a myslím, že když budeme hrát jako dneska od druhé třetiny tak máme šanci uspět,“ hodnotí vyhlídky svého týmu Jakub Vrána.

Zápas Česka se Švédskem začíná na břeclavském ledě 7. srpna v 19:00.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada