ČLÁNEK

Jsme tu abychom vyhráli zlato, prohlašuje Brendan Lemieux

07.08.2013 | David Bohata

Syn slavného otce Claudea Brendan Lemieux (na snímku) zdědil hokejové geny čtyřnásobného vítěze Stanley Cupu. Nastupuje ve čtvrté kanadské formaci. V zápase proti Švédsku dala po jeho nezištné přihrávce Kanada první gól, ačkoli nakonec prohrála. Mladý útočník vypadal po týmovém nezdaru otráveně. I tak však nezapomněl sebevědomě podotknout, že Kanada přijela na turnaj vyhrát.

Ve druhém soutěžním dni na sebe narazily asi největší favorité Ivan Hlinka Memorial Cupu – Kanada a Švédsko. Zatímco v prvním zápase „javorové listy“ jasně smetly domácí Čechy, Švédsko se zrovna dvakrát neblýsklo, když podlehlo Švýcarsku. To, jak se ukázalo, nehrálo ve vzájemném utkání žádnou roli. „Chyběla nám jiskra. Vím, že Švédové jsou dobří a mají spoustu skvělých individualit, ale zkrátka od dalšího zápasu se musíme zlepšit. Byl to těžší zápas než ten první (s Českou republikou, pozn. red.),“ hodnotí vystoupení Kanady Brendan Lemieux.

Tomu nedělá problémy hrát s tíhou svého jména na dresu. „Samozřejmě, že se ode mě něco očekává. Ale to už delší dobu. Je mi sedmnáct, takže už jsem si na to dávno zvykl.“

Sport patří do jeho rodiny. Brendenova sestra Claudia se závodně věnuje plážovému volejbalu. „Rodiče nás do ničeho netlačili. Vybrali jsme si sami to, co jsme chtěli. Já jsem už od mala strašně chtěl hrát hokej a tak ho hraju,“ říká mladý Lemieux.

„Táta je můj největší fanoušek“

Jestli je Brendenovi jeho otec po ruce? Odpoveď je jasná: „Táta je můj největší fanoušek. Snaží se mi pomáhat ve všem, co se týká hokeje. Spolu s mámou jsou tady v Břeclavi.“

Přítomnosti scoutů si moc nevšímá. „Minulou sezónu jsem hrál v OHL (Ontario Hockey League, pozn. red.), kterou sleduje spousta scoutů, takže jsem na pozornost zvyklý. Vůbec na to nemyslím, jen se snažím dodržovat pokyny trenéra,“ odmítá

Cíl kanadského výběru je jasný – ostatně jako vždy. “Jsme tu abychom vyhráli zlato a to taky udělám,“ prohlašuje s typickým kanadským sebevědomím Brendan Lemieux.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??

Facebook

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Facebook

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??