ČLÁNEK

Jakub Petr: Byli bychom špatní trenéři a hráči, kdybychom nechtěli do semifinále

25.07.2014 | David Jahoda

Přípravy české hokejové reprezentace do 18 let se pomalu ale jistě soustředí na srpnový Memoriál Ivana Hlinky. V loňském roce získali čeští mladící bronz a ani letos by nechtěli zůstat bez cenného kovu. Co je však pro hlavního trenéra Jakuba Petra hlavním cílem turnaje? „Chci, aby kluci do svého sebevědomí dostali správnou injekci,“ vyjadřuje se.

Trenére, prozraďte, co vaše svěřence čeká předtím než odstartuje Memoriál Ivana Hlinky?
Už v průběhy května a června jsme měli kempy. Navíc teď od soboty 26. července do středy 30. července máme další pětidenní kemp v Třemošné, kam jsme pozvali pět pětek a tři brankáře. Další sobotu nám začíná kemp už přímo v Břeclavi, což bude týden před prvním „přátelákem“ s Kanadou. V rámci tohoto soustředění navíc sehrajeme takový neoficiální zápas s juniorkou Zlína, ten by měl být na programu 5. srpna. Pak by to tedy mělo směřovat k již zmíněnému přátelskému utkání s Kanadou, po němž zúžíme nominaci na 22 hráčů, kteří následně nastoupí na Memoriálu Ivana Hlinky.

Co se dá od letošního turnaje očekávat?
Víme, že to je, nebo by alespoň měla být, přehlídka nejlepších hráčů té dané kategorie. Turnaj hodně napoví, jaké rozpoložení sil budeme mít dál v průběhu sezóny. My se bude chtít prezentovat s co nejsilnější sestavou, jména bych ale ještě říkat nechtěl, protože nás čekají ještě dva kempy. Někteří hráči míří do zámoří, rozhodli jsme se však, že nominujeme i je, protože jsou stále pod svazovou smlouvou. A je u nich i předpoklad, že by následně měli být k dispozici na mistrovství světa. Memoriál určitě bereme jako jeden z vrcholů sezóny. Budeme se snažit, abychom reprezentovali tak dobře, jako v loňské roce.

V minulém ročníku Memoriálu Ivana Hlinky jste brali bronz. Je splnění této mety znovu reálné?
Na „Hlinkovi“ je osm mužstev, která jsou extrémně vyrovnaná. Když vezmu v úvahu loňskou skupinu, kterou jsme měli, rozhodovaly se tam zápasy často až v prodloužení či na nájezdy, podobně tomu bylo následně i na mistrovství světa. Může rozhodnout každý detail. Samozřejmě obrovským favoritem bude Kanada, ale i ostatní mužstva se budou snažit přijet v tom nejsilnějším možném složení. Myslím, že vyrovnanost mezi týmy bude velká. My uděláme vše proto, abychom postoupili ze skupiny a účastnili se semifinále. Chceme si turnaj určitě protáhnout až do soboty. Přeci jenom je to ještě docela dlouho. Ten pocit momentální formy budeme mít až na srazu týden před začátkem turnaje. Myslím si ale, že cíl je jasný – semifinále. Asi bychom byli špatní trenéři a hráči, kdybychom nechtěli do semifinále. Jednoznačně chceme do semifinále, budeme se snažit minimálně zopakovat loňský úspěch.

Ve skupině vás čekají celky USA, Finska a Ruska. Jak moc těžcí soupeři to jsou?
Můžu navázat na předešlou odpověď. Je to obrovská kvalita. Američané jsou úřadujícími mistry světa a Rusové s Finy jsou taktéž pokaždé velmi silní. Ale i celky ve druhé skupině – Švýcarsko, Kanada, Švédsko a Slovensko – jsou velmi dobré. Proto ten turnaj má takový věhlas a takovou kvalitu. Scházejí se tam ti nejlepší hráči a jak už jsem říkal, týmy jsou obrovsky vyrovnané. Podle mě zápasy nebudou mít favorita, alespoň když budu mluvit o naší skupině.

Loni táhli mužstvo hráči jako Vrána, Pastrňák a Zacha. Vím, že jste o konkrétních jménech nechtěl mluvit, ale mohl byste alespoň naznačit, kdo bude tahounem nyní?
Především chceme jako loni spoléhat na týmovou práci. Individuality v týmu také máme, na turnaji budou i kluci, kteří s námi byli na poslední mistrovství světa do 18 let, kde jsme získali stříbro. Ale zatím jmenovat nebudu. Věřím, že se budeme prezentovat podobným stylem jako loňskou sezónu. Směřujeme tak i kempy, které jsme už absolvovali a které nás ještě čekají. Chceme se prezentovat prácí celého týmu, budeme samozřejmě rádi, když tam nějaké individuality budou, ale já věřím především v týmového ducha.

Memoriál Ivana Hlinky se pro vás v loňské sezóně stal velkým odrazovým můstkem pro světový šampionát. Mohlo by tomu být podobně i letos?
Uvidíme, jak do toho promluví zranění, protože pár kluků zdravotní potíže má. Mužstvo, které chceme poskládat, se následně sejde znovu až před mistrovstvím světa, takže chceme, aby všichni hráči, které nominujeme, mohli na Memoriál přijet. Loni si mužstvo dokázalo, že může i s těmi nejsilnějšími mančafty hrát vyrovnanou partii. A to je takový náš hlavní cíl. Probudit v klucích pocit, že můžeme hrát opravdu s každým. Nebo ty týmy dokonce porážet. To je pro mě ta důležitá věc, abychom do nové sezóny vstoupili úspěšně. Chci, aby kluci do svého sebevědomí dostali správnou injekci a aby měli víru v sami sebe, že to, co dělají ve vlastních klubech, potažmo na reprezentačních srazech, dělají dobře. Loni nás úspěch na „Hlinkovi“ obrovsky nakopl a stejnou cestu bychom rádi zopakovali.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??