ČLÁNEK

Čechům generálka vyšla, vítězství trefil v prodloužení kapitán Nečas!

06.08.2016 | Daniel Polách

Břeclav - Dlouho to v Břeclavi vypadalo na české vítězství v základní hrací době. Šest minut před koncem ale za Kanadu vyrovnal Bowers a utkání šlo do prodloužení. To ale již po čtrnácti vteřinách ukončil Martin Nečas, který tak zařídil české vítězství v přípravě na Hlinkův memoriál.

Po mírně rozpačitém úvodu z obou stran se v šesté minutě iniciativy chopili Češi, kteří postupně ve třech velkých šancích ztroskotali na výborném DiPietrovi. Zejména pokusy Svobody a Kerna z prostoru mezi kruhy volaly po gólu. V polovině první třetiny se do své první velké šance dostala potenciální jednička draftu 2018 Joseph Veleno, z mezikruží ale pálil pouze do Škarka. Češi poté poprvé museli do čtyř, při vyloučení Šaldy neuspěl ve velké šanci Zadina a po skončení trestu ani z trestné lavice se vracející Šalda. Střelecké prokletí se českému týmu podařilo zlomit až při vyloučení Smarta, které za pouhých devět vteřin potrestal na brankovišti důrazný Martin Kaut. Češi si pak do konce třetiny připravili ještě několik velkých příležitostí, největší ale patřila Kanadě - Tippett dvě minuty před koncem třetiny orazítkoval Škarkovu tyč.

Výborný výkon českého týmu pokračoval i ve druhé třetině. Ve 25. minutě ujel do samostatného úniku chomutovský Svoboda, položil si DiPietra, ale nakonec přes něj nedokázal zvednout puk. O tři minuty později již stadion oslavoval gól, Safin další samostatný únik zakončil mezi DiPietrovy betony, avšak kotouč následně projel těsně vedle pravé kanadské tyče. Kanadě ke gólu pomohlo až dvojnásobné oslabení českého týmu, které přesně v polovině utkání využil Michael Rasmussen. Kanada se při další přesilovce dostala do další velké šance, Phillips ovšem v jasné šanci nepřekonal povyjetého Vomáčku, jenž odchytal druhou polovinu utkání místo Škarka. Ve 35. minutě pak přišel velký okamžik pro místní publikum. V útočném pásmu se k puku dostal odchovanec břeclavského hokeje Dalimil Mikyska a mezi betony prostřelil Scotta, jenž v brance nahradil DiPietra.

Třetí třetina začala podobně jako ta první, tedy poměrně vlažným vstupem obou týmů do ní. Po zhruba čtyřech minutách se do dvou šancí dostal aktivní Zadina, ani v jedné ale neuspěl. Češi pak až do 54. minuty drželi nejtěsnější možný náskok, po Stromeově přihrávce však trefil prázdnou branku Shane Bowers a poslal utkání do prodloužení.

Do něj si česká reprezentace přenesla ze základní hrací doby 49 vteřin dlouhou přesilovku. Kanada tak hrála ve třech, navíc prohrála úvodní buly, po němž do přečíslení 2 na 1 ujel Kaut, který předložil výbornou přihrávku Martinu Nečasovi, jenž jako správný kapitán nezaváhal a po čtrnácti vteřinách prodloužení rozhodl o vítězství českého týmu.

Ohlasy trenérů

Václav Varaďa, trenér ČR: „Myslím si, že jsme viděli na úvod sezony parádní zápas, který měl všechny atributy kvalitního mezistátního zápasu. V některých chvílích jsme byli lepším týmem než Kanada, v některých chvílích jsme zase tahali za kratší konec. Řekl bych, že vítězství jsme si zasloužili, měli jsme více šancí. Jsme spokojení s kvalitní přípravou a nyní už se těšíme na pondělní utkání.“

Paul McFarland, trenér Kanady: „Český tým byl dnes velmi dobrý. Dokázal velmi rychle využít několika našich chybných rozhodnutí s pukem. Pro nás je to velká zkušenost. Musíme se zlepšit.“

Výsledky přípravných zápasů

Česko vs Kanada 3:2 pp.
Branky a nahrávky:
17. Kaut (Kvasnička, Machala), 35. Mikyska (Škvrně, Dvořák), 61. Nečas (Kaut) – 30. Rasmussen, 54. Bowers (Strome)

Slovensko vs USA 1:8
Branky a nahrávky:
1. Ružička (Ivan, Krivošík) – 21. Pastujov (Lodnia, Chmelevski), 22. Poehling (Miller M., Miller T.), 25. Lodnia (Miller T., Pastujov), 25. Poehling (McManus), 27. Poehling (Lodnia, Chmelevski), 44. McManus, 47. Poehling (Pastujov, Lodnia), 54. Pastujov (Miller M.).

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada