ČLÁNEK

Přepis historie! Matvej Mičkov je nejproduktivnější hráč dějin Hlinka Gretzky Cupu

07.08.2021 | Lukáš Mihal, FOTO: HockeySlovakia

Hlinka Gretzky Cup 2021 je za námi, přičemž za sebou máme opravdu neobyčejný turnaj po všech stránkách. Stala se spousta věcí, které jsme ještě nezažili, například Slováci se poprvé v historii dostali do finále nebo byl překonán dva roky starý individuální rekord. O to se postaral ruský supertalent Matvej Mičkov, který na turnaji získal nejvíce kanadských bodů, přičemž dvanáctibodovou nálož Cola Perfettiho z roku 2019 překonal jen o jediný gól.

Matveje Mičkova už snad ani není potřeba představovat. Do Břeclavi přijížděl jako největší hvězda celého turnaje, protože své dovednosti naplno ukázal na letošním mistrovství světa do 18 let, kde také vyhrál celkové bodování turnaje se ziskem 11 bodů (9+2). Ne nadarmo se mu přezdívá „nový Ovečkin“.

Ani na Hlinka Gretzky Cupu příliš nezahálel. Bodové žně zahájil hned v prvním utkání s Finskem, které rudá mašina ovládla poměrem 5:2. Mičkov byl rovnou u čtyř gólů, přičemž dva sám vstřelil a na dva nahrál. A to se teprve rozehříval.

V dalším duelu proti Švýcarům přidal mladý Rus další tři body a po dvou zápasech jich tedy měl na kontě rovnou sedm (4+3). „My nad individuálními statistikami příliš nepřemýšlíme. Pouze se bavíme a hrajeme pro tým,“ prohlasil Matvej v exkluzivním rozhovoru pro turnajový web.

Ani v dalších, o něco těžších duelech, se Mičkov rozhodně neztratil. Proti Česku přidal další dvě branky, což zopakoval také proti Švédsku. Ve finále pak zaznamenal jeden gól a jednu asistenci, tudíž kromě triumfu na turnaji mohl slavit také mezi střelci.

Po pěti odehraných zápasech má na kontě 13 bodů (9+4), což jen dokazuje jeho výjimečnost. Stal se tedy nejproduktivnějším hráčem na Hlinka Gretzky Cupu, přičemž rekord sebral Colemu Perfettimu, který před dvěma lety zaznamenal 12 bodů (8+4). Kanaďanovi pomohlo k desátému místu na NHL draftu 2020, kdy si ho vybrali Winnipeg Jets.

Některé hlasy říkají, že Matvej Mičkov bude draftován výše než Perfetti. Aktuálně se spekuluje minimálně o prvních třech místech, ruský mladík se už ale pomalu pasuje přímo na pozici číslo jedna. Draft ho čeká v roce 2023.

„Toto příliš nesleduju. Vím jenom, že je v mém ročníku spousta dobrých hokejistů, takže mě čeká ještě spoustu práce.“

Mimochodem Colea Perfettiho vyrovnal v historické bilanci Dalibor Dvorský, který nasbíral 8 branek a 4 asistence. Už to jen dokazuje, jak unikátní ročník Hlinka Gretzky Cupu diváci v Břeclavi a Piešťanech zažili. 

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??

Facebook

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Facebook

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??