ČLÁNEK

Závěrečný den Ivan Hlinka Memorial Cup: Boj o medaile

10.08.2013 | Tomáš Lysý

Zatímco pořadí od pátého do osmého místa je po předposledním dnu Ivan Hlinka Memorial Cup jasné, o medailích a nepopulární bramborové „placce“ rozhodne poslední den. V prvním semifinálovém zápase zdolala Kanada hokejisty Ruska 3:1 zásluhou výborné první třetiny a čekala tak, s kým se utká o nejcennější medaili. Boj mezi Českem a USA v Břeclavi byl velmi vyrovnaný. Po dvou třetinách svítil na ukazateli stavu nerozhodný výsledek, když oba týmy vstřelily po třech gólech. Obrovskou bitvu rozhodla Amerika ve 49. minutě gólem Wagnera. Utkání o zlato tak bude ryze zámořské – Kanada vyzve USA. O bronz budou bojovat další tradiční soupeři, Česko proti Rusku.

Finále, Kanada – USA, 15:00 Piešťany

Čistě zámořské derby bude k vidění ve finále Ivan Hlinka Memorial Cup. Kanada možná měla cestu do finále přece jen o něco snadnější. V zápase proti Rusku se prosadila už po 39 vteřinách hry a na konci první třetiny přidal vítězný gól semifinále Sam Bennett. Sborná sice ve druhé třetině snížila, jenže to bylo z její strany všechno. Kanadští hokejisté ve třetí třetině přežili přesilovku pět na tři a v závěru zápasu přidal gól do prázdné branky Clark Bishop. Spojené státy americké měly v druhém semifinále s Českou republikou mnohem více práce. Výbornou podívanou sledovala skvělá návštěva – 1.500 diváků. Před touto kulisou se Česko dostalo do vedení, Amerika se ale ještě do konce první třetiny ujala vedení. Domácí hráči ve druhé části srovnali a následně dokázali opět odpovědět na vedoucí gól USA. Ve třetí třetině vstřelil gól Ryan Wagner a jak se později ukázalo, byl to gól rozdílový. I Česko zkusilo hru bez gólmana, ale stejně jako Rusko se tento risk nevyplatil. Amerika potvrdila postup do finále trefou do odkryté klece. USA se musí do Piešťan vrátit poté, co zde odehrála základní skupinu a pro postup nad Čechy si přijela do Břeclavi.


Statistické okénko
Kanadské bodování: Spencer Watson 7 bodů (4+3) – Nick Schmaltz 8 bodů (5+3).
Nejvíce gólů: Spencer Watson 4 góly – Nick Schmaltz 5 gólů.
Nejvíce asistencí: Spencer Watson a Aaron Ekblad 3 asistence – Nick Schmaltz 3 asistence.
Trestné minuty: Spencer Watson 27 tm. – Ryan Mantha 27 tm.
Nejproduktivnější obránce: Aaron Ekblad 4 body (1+3) – Jack Dougherty 3 body (1+2).
Průměr inkasovaných gólů: Julio Billia 2,00 – Blake Weyrick 2,00, Alex Nejdelkovic 2,66.
Úspěšnost zákroků: Julio Billia 89,19 – Blake Weyrick 88,24, Alex Nedjelkovic 90,69.
Třetiny celkem: 6:3, 3:3, 4:2 – 9:1, 2:6, 5:2.

o 3. místo, Česko - Rusko, 17:00 Břeclav

Souboj smutných poražených. I tak by se dal nazvat zápas o třetí místo, na Ivan Hlinka Memorial Cup zápas dvou velkých a tradičních evropských rivalů. Jak vyplývá z výše uvedených informací k zápasu Kanada – USA, tak Sborná měla k postupu do finále dále. V zápase s Kanadou ani jednou nevedla, ve třetí třetině nevyužila dlouhou dvojnásobnou přesilovku a nakonec inkasovala do prázdné branky. Česko sice vedlo proti USA hned v úvodu zápasu a dvakrát se mu podařilo srovnat průběžné vedení Američanů, na gól Wagnera ze 49. minuty už ale domácí hokejisté odpovědět nedokázali. Maličkou výhodu budou mít před zápasem Češi, kteří také svůj zápas o bronz odehrají doma. Rusy naopak čeká cesta z Piešťan do Břeclavi.


Statistické okénko
Kanadské bodování: David Pastrňák 4 body (2+2) – Maxim Lazarev 5 bodů (3+2).
Nejvíce gólů: David Pastrňák, Jakub Vrána a Pavel Zacha 2 góly – Maxim Lazarev 3 góly.
Nejvíce asistencí: Michal Karabáček 3 asistence – Maxim Lazarev, Radel Fazleyev, Vladislav Kodola, Ivan Nikolishin a Eduard Nasybullin 2 asistence.
Trestné minuty: Pavel Pýcha 6 tm. – Daniil Vovchenko 12 tm.
Nejproduktivnější obránce: Filip Pyrochta 3 body (1+2) – Yevgeni Nazarkin, Ilya Dervuk 2 body (1+1) a Eduard Nasybullin 2 body (0+2).
Průměr inkasovaných gólů: Vít Vaněček 2,75, Jan Pechek 3,00 – Sergei Korobov 2,33, Maxim Sidorov 3,00.
Úspěšnost zákroků: Vít Vaněček 92,08, Jan Pechek 70,00 – Sergei Korobov 90,67, Maxim Sidorov 83,33.
Třetiny celkem: 2:7, 5:2, 4:5 – 3:4, 4:4, 5:3.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada