ČLÁNEK

Z memoriálu do NHL! Z loňského mistrovského celku bylo draftováno sedm hráčů

02.08.2017 | Jonáš Majtyka

Břeclav - Každý rok na Memoriál Ivana Hlinky zamíří kromě fanoušků také spousta scoutů z NHL, aby sledovali případné kandidáty pro draft. V červnu letošního roku si zámořské kluby na slavnostním večeru v Chicagu vybraly devět Čechů. Hned sedm z nich se zúčastnilo loňského memoriálu, kde naši reprezentanti získali zlaté medaile. Pojďme si připomenout, o které hráče se jednalo.

I když se to možná nezdá, Memoriál Ivana Hlinky je velice prestižní turnaj a každý rok má velice kvalitní obsazení. Diváci na něm mohou vidět nejen budoucí hvězdy evropských kluzišť, ale mnohdy i hráče, kteří si jednou zahrají slavnou NHL. Výjimkou tomu nebude ani letos. My se ale zaměříme na minulý ročník a na české hráče, kteří se ze z mistrovského týmu dostali až na letošní vstupní draft zámořské nejvyšší soutěže.

V srpnu 2016 ovládli čeští reprezentanti do 18 let poprvé v historii domácí turnaj v Břeclavi, když ve finále skolili tým USA poměrem 4:3. Zhruba o deset měsíců později se hned sedm jmen hráčů zlatého kádru objevilo mezi vybranými na draftu v Chicagu, z toho hned dvě v prvním kole!

Jak už asi mnozí z vás vědí, nejvýše vybraným Čechem se stal Martin Nečas, kterého si z dvanácté pozice vybrala Carolina. „NHL vždycky byla a stále je mým snem. Budu se snažit, abych dres Caroliny oblékl i ve výstroji,“ svěřil se mladý talent. Pro brněnského útočníka to byla zlomová sezóna. Vše začalo právě na memoriálu, kde s šesti kanadskými body obsadil druhé místo v týmovém bodování. Ročník začal v „A“ týmu brněnské Komety, za kterou nakonec odehrál v základní části jednačtyřicet utkání. S moravským celkem nakonec oslavil extraligový titul, i když ne úplně doslova. Místo finále totiž odcestoval na mistrovství světa do 18 let, kde nastupoval s céčkem na dresu. Naši mladí reprezentanti nakonec vypadli ve čtvrtfinále.

Druhým hráčem, kterého si pro sebe zabral jeden z týmu se stal zlínský Filip Chytil. I on patřil na hlinkově memoriálu mezi nejproduktivnější, když si v pěti střetnutích připsal čtyři body. Stejně jako Martin Nečas, i on strávil většinu sezóny mezi dospělými. Za Zlín stihl odehrát jen o tři zápasy méně než jeho kolega za Brno. Nakonec se podíval i na dubnový šampionát na Slovensku, ani zde nepodal vůbec špatný výkon. V draftu si ho nakonec jako jednadvacátého v pořadí vybral tým New York Rangers.

Dalším vyvoleným byl až ve čtvrtém kole Ostap Safin. Produktivitu měl na turnaji na vlas stejnou jako Filip Chytil, tedy tři branky a jednu asistenci. Většinu ročníku odehrál v juniorce pražské Sparty, několikrát ale nakoukl i do áčka, kde si nevedl vůbec špatně. Dobrou hrou se prezentoval i na mistrovství světa U18. Nakonec si ho jako 115. vybrali v draftu Edmonton Oilers.

A jsme u pátého kola, v němž uspěli Jakub Galvas, po kterém sáhlo Chicago a Tomáš Vomáčka, jehož si vyhlédli Predátoři z Nashvillu. Prvně jmenovaný patřil na Hlinkově turnaji mezi neproduktivnější Čechy. V šestatřiceti zápasech si poté za extraligovou Olomouc připsal šest bodů, což na obránce není vůbec špatný počin. Brankář Tomáš Vomáčka sice na memoriálu odchytal pouze jedno utkání v základní skupině, v něm ale dělal Američanům nemalé problémy. Jako jeden ze dvou z našeho výčtu hráčů nenastupoval v extralize, nýbrž v zámořské NAHL za Corpus Christi Ice Rays.

Do Vegas následně putoval v šestém kole brankář Jiří Patera. Ten si sice na memoriálu nezachytal, i on měl ale vydařený rok. Její podstatnou část strávil v juniorce Českých Budějovic. Na konci sezóny byl nominován na světový šampionát osmnáctiletých. Na něm už se do brány postavil a to hned ve třech zápasech. Jak už bylo zmíněno, v červnu po něm následně sáhl nováček NHL z města hříchu.

Dostáváme se do sedmého a zároveň posledního kola. V něm byl jako poslední Čech v draftu vybrán Daniel Bukač. Na memoriálu jako obránce rozhodně nezklamal a patřil mezi nejdůležitější hráče v defenzivě. Navíc měl hodně náročnou sezónu. V zámořské WHL odehrál za Brandon Wheat Kings v základní části dvaasedmdesát zápasů a dalších osm přidal ve vyřazovacích bojích. Za takovou porci by se ani profesionálové nemuseli stydět. Ve vstupním draftu po něm sáhli Boston Bruins.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??