ČLÁNEK

Z memoriálu do NHL! Z loňského mistrovského celku bylo draftováno sedm hráčů

02.08.2017 | Jonáš Majtyka

Břeclav - Každý rok na Memoriál Ivana Hlinky zamíří kromě fanoušků také spousta scoutů z NHL, aby sledovali případné kandidáty pro draft. V červnu letošního roku si zámořské kluby na slavnostním večeru v Chicagu vybraly devět Čechů. Hned sedm z nich se zúčastnilo loňského memoriálu, kde naši reprezentanti získali zlaté medaile. Pojďme si připomenout, o které hráče se jednalo.

I když se to možná nezdá, Memoriál Ivana Hlinky je velice prestižní turnaj a každý rok má velice kvalitní obsazení. Diváci na něm mohou vidět nejen budoucí hvězdy evropských kluzišť, ale mnohdy i hráče, kteří si jednou zahrají slavnou NHL. Výjimkou tomu nebude ani letos. My se ale zaměříme na minulý ročník a na české hráče, kteří se ze z mistrovského týmu dostali až na letošní vstupní draft zámořské nejvyšší soutěže.

V srpnu 2016 ovládli čeští reprezentanti do 18 let poprvé v historii domácí turnaj v Břeclavi, když ve finále skolili tým USA poměrem 4:3. Zhruba o deset měsíců později se hned sedm jmen hráčů zlatého kádru objevilo mezi vybranými na draftu v Chicagu, z toho hned dvě v prvním kole!

Jak už asi mnozí z vás vědí, nejvýše vybraným Čechem se stal Martin Nečas, kterého si z dvanácté pozice vybrala Carolina. „NHL vždycky byla a stále je mým snem. Budu se snažit, abych dres Caroliny oblékl i ve výstroji,“ svěřil se mladý talent. Pro brněnského útočníka to byla zlomová sezóna. Vše začalo právě na memoriálu, kde s šesti kanadskými body obsadil druhé místo v týmovém bodování. Ročník začal v „A“ týmu brněnské Komety, za kterou nakonec odehrál v základní části jednačtyřicet utkání. S moravským celkem nakonec oslavil extraligový titul, i když ne úplně doslova. Místo finále totiž odcestoval na mistrovství světa do 18 let, kde nastupoval s céčkem na dresu. Naši mladí reprezentanti nakonec vypadli ve čtvrtfinále.

Druhým hráčem, kterého si pro sebe zabral jeden z týmu se stal zlínský Filip Chytil. I on patřil na hlinkově memoriálu mezi nejproduktivnější, když si v pěti střetnutích připsal čtyři body. Stejně jako Martin Nečas, i on strávil většinu sezóny mezi dospělými. Za Zlín stihl odehrát jen o tři zápasy méně než jeho kolega za Brno. Nakonec se podíval i na dubnový šampionát na Slovensku, ani zde nepodal vůbec špatný výkon. V draftu si ho nakonec jako jednadvacátého v pořadí vybral tým New York Rangers.

Dalším vyvoleným byl až ve čtvrtém kole Ostap Safin. Produktivitu měl na turnaji na vlas stejnou jako Filip Chytil, tedy tři branky a jednu asistenci. Většinu ročníku odehrál v juniorce pražské Sparty, několikrát ale nakoukl i do áčka, kde si nevedl vůbec špatně. Dobrou hrou se prezentoval i na mistrovství světa U18. Nakonec si ho jako 115. vybrali v draftu Edmonton Oilers.

A jsme u pátého kola, v němž uspěli Jakub Galvas, po kterém sáhlo Chicago a Tomáš Vomáčka, jehož si vyhlédli Predátoři z Nashvillu. Prvně jmenovaný patřil na Hlinkově turnaji mezi neproduktivnější Čechy. V šestatřiceti zápasech si poté za extraligovou Olomouc připsal šest bodů, což na obránce není vůbec špatný počin. Brankář Tomáš Vomáčka sice na memoriálu odchytal pouze jedno utkání v základní skupině, v něm ale dělal Američanům nemalé problémy. Jako jeden ze dvou z našeho výčtu hráčů nenastupoval v extralize, nýbrž v zámořské NAHL za Corpus Christi Ice Rays.

Do Vegas následně putoval v šestém kole brankář Jiří Patera. Ten si sice na memoriálu nezachytal, i on měl ale vydařený rok. Její podstatnou část strávil v juniorce Českých Budějovic. Na konci sezóny byl nominován na světový šampionát osmnáctiletých. Na něm už se do brány postavil a to hned ve třech zápasech. Jak už bylo zmíněno, v červnu po něm následně sáhl nováček NHL z města hříchu.

Dostáváme se do sedmého a zároveň posledního kola. V něm byl jako poslední Čech v draftu vybrán Daniel Bukač. Na memoriálu jako obránce rozhodně nezklamal a patřil mezi nejdůležitější hráče v defenzivě. Navíc měl hodně náročnou sezónu. V zámořské WHL odehrál za Brandon Wheat Kings v základní části dvaasedmdesát zápasů a dalších osm přidal ve vyřazovacích bojích. Za takovou porci by se ani profesionálové nemuseli stydět. Ve vstupním draftu po něm sáhli Boston Bruins.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada