ČLÁNEK

Výkony týmu mají stoupající úroveň, hodnotí své svěřence český trenér Jakub Petr

08.08.2013 | Tomáš Vlček

Ivan Hlinka Memorial Cup má za sebou utkání v základních skupinách. V té břeclavské se sympatickými výkony prezentovali i čeští hokejisté. Po prohře s Kanadou otočili a na nájezdy vyhráli zápas se Švýcarskem a nakonec porazili i Švédsko. Trenéra českého týmu Jakuba Petra jsme požádali o rozhovor právě po vítězném zápase proti seveřanům, ale otázky se samozřejmě týkaly i zápasů předešlých.

Pane trenére, přijměte prosím gratulaci k výhře. Jak hodnotíte poslední zápas vašeho týmu?

Samozřejmě takový zápas se hodnotí krásně. Vítězství proti takovému špičkovému týmu, který vyhrál prestižní mládežnický turnaj v Kanadě je nesmírně cenná a to jak pro mančaft, tak pro mě jako trenéra. Švédové jsou pro nás totiž určitým vzorem v práci s mládeží, takže každá výhra nad nimi je cenná.

Oproti předchozím zápasům jste šli do vedení a především jste proměňovali své šance. Souhlasíte?

Pro dnešní utkání jsme pár věcí změnili. Už to začalo tou včerejší bouřkou v kabině po první třetině. Tenhle tým, který vedu teprve dva měsíce, se dává postupně dohromady a všechno si to musí sednout. Možná nás právě toto stálo ten zápas proti Kanadě, ale dneska kluci poprvé splnili po celých 60 minut pokyny, které jsme jim dali a já pro ně mám za dnešní výkon jen slova chvály.

Jaká byla nálada v šatně po zápase, když jste se nejdříve dozvěděli, že jste v tabulce skupiny třetí a pak skoro po hodině, že naopak postupujete do semifinále z druhého místa?

Nejprve jsme samozřejmě byli zklamaní, že nepostupujeme do semifinále, protože před zápasem jsme měli jednoznačné informace, že výhra nás tam posune. Ale když jsme se dozvěděli o změně stanoviska direktoriátu turnaje, tak jsme byli neskutečně šťastní.

V zápase se Švédskem se dařilo hráčům, kteří působí právě v tamních klubech. Bylo to jejich vetší motivací, nebo znalostí soupeře?

Já bych to až tak neviděl. Samozřejmě jsme kluky v průběhu zápasu trochu varovali, ať se nenechají vyprovokovat. My jsme na Švédech pozorovali, že nejsou ve své kůži, že se mezi sebou hádají. Ale ten jejich mančaft má obrovskou sílu, což potvrdil tím snížením na 3:2, a ještě mohli zápas otočit. Takže kluky „ze Švédska“ chválím, za disciplinovaný výkon, protože to neměli jednoduché, ty jejich narážky poslouchat. Ale zvládli to na úrovni, na jaké si to představujeme.

Podívejme se nyní na dosavadní celkové působení českého týmu na turnaji. Jak hodnotíte ty tři zápasy, které vaši svěřenci tady v Břeclavi sehráli?

Pro mě je obrovským bonusem, že ten systém, který se snažíme hrát, všechny ty drobnosti a individuální věci, které skládají celkový výkon, tak že se to v těch utkáních podařilo. My za sebou máme několik společných kempů, kde to fungovalo dobře, ale zápasová praxe nám chyběla. V prvním zápase s USA to vypadalo, že ten výkon je v pořádku, ale bylo tam ještě dost chyb a nebylo to ideální. V celé míře se to pak projevilo v utkání s Kanadou. Během zápasu se Švýcarskem už si mužstvo začalo věřit - v sebe, i náš systém. A poslední dvě třetiny šel výkon výrazně nahoru. A dneska jsme to opět potvrdili.

Vyzdvihl byste někoho obzvlášť?

Každý hráč má v týmu svou roli, a záleží, jestli ji přijme, nebo ne. A nám se podařilo v těch posledních dvou zápasech, že tu roli přijali. Takže bych vyzdvihl kluky, kteří třeba nechodili na led až tak často, nebo chodili na oslabení. Třeba dneska sklidil ovace Jirka Černoch, který v oslabení zblokoval 3 střely. My samozřejmě víme, kdo dává góly apodobně, ale svou roli má každý hráč. A je to na nás trenérech, abychom to v rámci týmu sladili.

Ve čtvrtek máte den „volna“, kdy nehrajete žádný zápas. Co vás v něm čeká?

Musíme to sladit s počasím. Původně jsme chtěli vzít kluky na výlet do Lednice, ale nakonec se budeme věnovat hlavně regeneraci na hotelu, kde máme vynikající podmínky. Taky si dáme 45 minutový trénink a začneme se připravovat na páteční semifinále s USA.

Jaký bude tým USA soupeřem v semifinále Ivan Hlinka Memorial Cupu?

Především chci říct, že bereme postup jako obrovský úspěch. V této fázi turnaje si pak už soupeře nemůžeme vybírat. S Američany jsme hráli přípravný zápas v sobotu, takže víme, co nás čeká. Bude to jiný hokej než se Švédy, ale stejně tak se musíme dobře připravit a udělat vše pro vítězství.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??