Nezáleží na tom, s kým se utkáme. S kýmkoliv budeme hrát, porazíme ho, říká před finále Sam Bennett

10.08.2013 | Tomáš Lysý, Jon Rowson

S jeho výkony musí být spokojen jak celý tým Kanady, s kterou se přes Rusko probil do finále – ale také zástupci týmu Kingston Frontenacs, za který tento talent kanadského hokeje hraje. O kom je řeč? Není těžké to uhodnout. V dosavadním průběhu turnaje vstřelil tři góly a celkově má čtyři body - Sam Bennett. „Ve druhé třetině jsme se trošku nervovali, ale po celou dobu zápasu jsme si věřili. Bojovali jsme během celého zápasu a vyšli jsme z něj s velkou výhrou,“ neskrýval nadšení sedmnáctiletý útočník.

Postavou to není žádný obrovský bijec, jak by se mohlo na první pohled zdát. Se svými 182 centimetry a 76 kilogramy nepatří na soupisce Kanady k největším hráčům. Svými výkony na ledě však ano. Na turnaji má, stejně jako všichni jeho spoluhráči, jeden jediný cíl – zlatou medaili. Po výhře nad Ruskem schází k této metě javorovým listům poslední krok. Porazit USA, svého velkého rivala a zeměpisného souseda, ve finálové bitvě.

Do finále se však Kanada musela dostat přes zápas s Ruskem. Ten byl poměrně vyrovnaný. „Byl to opravdu vyrovnaný zápas. Dvěma góly jsme vyletěli nahoru, jenže pak jsme se nechali několikrát vyloučit a dostali se do malých problémů. Všichni kluci ale bojovali opravdu tvrdě, takže jsme vytěžili vítězství,“ nechal se slyšet bezprostředně po utkání s Ruskem.

VÍTĚZNÝ GÓL VSTŘELEN. Běží dvacátá minuta prvního semifinále mezi Kanadou a Ruskem a Sam Bennett právě po přihrávce Spencera Watsona zvyšuje na 2:0. V té době ještě nevěděl, že Sborná vstřelí ve zbytku zápasu pouze jednu branku a jeho gól tak bude gólem postupovým.

V tom nebyla nouze nejen o pohledné akce, ale i o tvrdé souboje. Od poloviny druhé třetiny bylo k vidění několik hitů, které vygradovaly v závěrečné části. „Někdy je obtížné udržet emoce na uzdě. Rusové se vám kolikrát dostanou pod kůži, ale musíte dál bojovat tak tvrdě, jak to jen dokážete,“ neříká otřepané fráze Sam Bennett. Zejména ve druhé třetině jeho tým trošku povolil a dal Sborné šanci. „ Ve druhé třetině jsme se trošku nervovali, ale po celou dobu zápasu jsme si věřili. Bojovali jsme během celého zápasu a vyšli jsme z něj s velkou výhrou,“ radoval se kanadský hráč.

Základem kanadského úspěchu byly zajisté přesilové hry. Rozdíl byl vidět zejména v první třetině. Rusko si vypracovalo tři přesilové hry, ze kterých však gólmana Kanaďanů Justina Billiu příliš neohrozilo. Naopak hra v početní převaze znamenala v úvodní dvacetiminutovce pro gólmana ruského týmu Sergeie Korobova permanentní stav největšího nebezpečí. Svoji druhou přesilovku v zápase na začátku devatenácté minuty už javorové listy využily. „Ano, opravdu jsme dnes odehráli výborné přesilové hry,“ přitakává Bennett a dodává. „Pokud se budeme držet všech našich herních systémů, půjdeme si pro zlatou medaili.“

V době rozhovoru ještě Sam Bennett nevěděl, proti komu se utká jeho tým v semifinále. Ukázal však pro kanadský tým tolik typické velké sebevědomí. „Nezáleží na tom, s kým se utkáme. S kýmkoliv budeme hrát, porazíme ho,“ příliš netrápilo útočníka Kingstonu Frontenacs, jestli jeho soupeřem ve finále bude USA nebo Česká republika. Právě s týmem Frontenacs minulou sezonu zářil v OHL a dostal tak pozvánku na Ivan Hlinka Memorial Cup. „Je to skvělý turnaj. Hraje tu spoustu dobrých týmů a je tady dost lidí, co vás sledují. Pouze zkušenosti z těchto velkých zápasů mi pomohou v další sezoně. Mým největším úkolem v ní je být silnější, bojovat každý zápas a příští rok se dostat do play-off,“ zakončil rozhovor střelec druhého a vítězného gólu v semifinále s Ruskem Sam Bennett.