ČLÁNEK

Na Hlinkův memoriál se sjeli ti nejlepší. Skvělý turnaj, říká šéf Columbusu

11.08.2016 | Vojtěch Balon

Břeclav - Memoriál Ivana Hlinky je pro skauty klubů kanadskoamerické NHL jedním z vrcholů sezóny, ne-li tím pomyslným Everestem. Cestu do Břeclavi a Bratislavy si letos našli i generální manažer Tampy Bay Steve Yzerman nebo šéf Columbusu Jarmo Kekäläinen. Na turnaji se totiž vždy sejdou opravdu ti nejlepší hráči. „Na mistrovství světa v dubnu ti nejlepší nepřijedou, protože hrají play-off juniorské ligy,“ vysvětluje bývalý extraligový sudí Roman Havlůj, který pracuje pro Úřad centrálního skautingu.

A co vlastně práce v takové organizaci obnáší? „Pokud jsou turnaje v Evropě, my zajišťujeme skautům soupisky, lineupy, sestavy nebo vstupy na stadiony,“ prozradil Havlůj, jehož mrzí, že si hlavně v Čechách mnozí zaměňují skauty za agenty. „Agenti se skauty NHL nemají nic společného. Agenti dělají smlouvy hráčům a většina jejich práce souvisí s tím, když odchází mladý hráč do kanadské juniorky. To není práce skautů, ti dělají pořadí a hodnocení hráčů. Se smlouvami a odchody hráčů do zámoří nemají skauti v podstatě nic společného,“ vysvětlil Roman Havlůj.

A že se do Břeclavi a Bratislavy každoročně sjede pěkná řádka skautů! „Je jich tu zhruba 180, každé mužstvo jich tu má pět šest. Tři v Bratislavě, tři v Břeclavi a různě přejíždějí,“ přiblížil. Dlouhá léta jezdí na Memoriál Ivana Hlinky například Jiří Hrdina, Inge Hammarström, Gordie Clark a další, nebývá výjimkou, když na turnaj přijedou i někteří generální manažeři. Tak důležitý pro nadcházející draft tradiční letní akce je. I letos přicestoval šéf Tampy Bay, legendární Steve Yzerman. Loni tu byl tehdejší generální manažer Floridy Dale Tallon, letos mezi Břeclaví a Bratislavou pendluje finský sympaťák Jarmo Kekäläinen, jenž rozhoduje o dění v Columbusu Blue Jackets.

Jediný evropský generální manažer v celé NHL si akci pochvaluje. „Myslím, že je to skvělý způsob, jak odstartovat sezónu. Dostaneme lepší představu o tom, kdo bude pro příští draft k dispozici, a je to také zábavný turnaj. Například Kanaďané přivezou své nejlepší hráče jen na tento turnaj, protože někteří se v dubnu nemohou zúčastnit mistrovství světa, protože stále hrají play-off. Myslím, že to je skvělý turnaj,“ řekl Kekäläinen

České titulky si můžete zapnout přímo ve videu.

V minulém draftu byli k dispozici hráči jako Auston Matthews, Patrik Laine či Jesse Puljujärvi, v tak brzké fázi sezóny se ještě tak talentovaní hráči nevyprofilovali. „Myslím si, že loni byli na začátku draftu k dispozici opravdu skvělí hráči a i ti ostatní v prvním kole byli velmi dobří. Nejsem si jistý, jestli to tak bude letos, ale na druhou stranu do draftu zbývá stále 11 měsíců a hráči mají dostatek času přesvědčit nás, že jsou taky tak dobří. Nyní máme pouze srpen, takže spousta z nich se ještě zlepší fyzicky i po psychické stránce a máme čas na to, abychom je zhodnotili,“ zůstává trpělivý funkcionář, který na červnovém draftu překvapil tím, že třetí volbu místo jasného favorita Puljujärviho použil na zisk Pierrea-Luca Duboise.

Kekäläinen soudí, že v Břeclavi a Bratislavě se i letos prohání spoustu hokejistů, kteří to dotáhnou do NHL. „Pro sedmnáctileté a osmnáctileté kluky je ale hodně těžký úkol, aby se z nich staly hvězdy,“ ví padesátiletý rodák z Tampere, jehož zaujal i český tým. „Z českého týmu jsem nadšený, zápas proti USA je vzrušující a má velmi vysokou úroveň.“ (rozhovor vznikal o jedné z přestávek středečního utkání Česko - USA, pozn. red.) A kdo z našich hráčů udělal na Kekäläinena největší dojem? „Zadina je velmi dobrý hráč. Češi mají i pár opravdu velkých a přitom šikovných hráčů, ale dnes je vidím poprvé a ještě nemám úplně ucelenou představu,“ zakončil bývalý křídelník.

Fotogalerie

 

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

The 2022 Hlinka Gretzky Cup returns to Red Deer, Alta. this summer!

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Ruský supertalent Matvej Mičkov, který na turnaji získal nejvíce kanadských bodů, přičemž dvanáctibodovou nálož Cola Perfettiho z roku 2019 překonal jen o jediný gól.Více ? https://hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=646

Twitter

Matvei Michkov breaks Perfetti\'s scoring record hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp… #HlinkaGretzkyCup @russiahockey @hcSKA Photo: Hockey Slovakia

Twitter

What a week for Slovaks. Congrats on silver medal win.??#hlinkagretzkycup Foto: @HockeySlovakia