ČLÁNEK

Memoriál už klepe na dveře! Kanada bude útočit na devátý titul v řadě, turnaj přinese několik novinek

29.07.2016 | Vojtěch Balon

Prestižní letní turnaj hokejistů do 18 let, který nese od roku 2004 název po tragicky zesnulém Ivanu Hlinkovi, napíše začátkem srpna v Břeclavi a Bratislavě své další pokračování. Pojďme se společně ohlédnout za loňským ročníkem, ve kterém čeští hokejisté neobhájili medailové umístění z roku 2014, a také se podívejme na to, co bude letos na turnaji nového. Největším favoritem na zisk titulu je jako každým rokem Kanada, která tradičně přiveze to nejlepší, co má ve věkové kategorii do 18 let k dispozici.

Minulý ročník Hlinkova memoriálu přinesl důležitou změnu. Poprvé po dlouhých 13 letech turnaj nespoluhostily Piešťany, slovenská skupina se přesunula do hlavního města Bratislavy. Slovenské osmnáctce to příliš štěstí nepřineslo. Skončila totiž v tabulce skupiny B jednoznačně poslední, a tak ji čekal pouze souboj o sedmé místo proti Švýcarsku, který ovládl výběr Helvétského kříže. Skupině A jednoznačně dominoval silný kanadský výběr, proti kterému však Češi statečně vzdorovali a nakonec prohráli po boji 1:3. Poté sice přišla výhra nad Švýcary, v klíčovém duelu ale svěřenci Roberta Reichela nestačili na Švédy, a do vytouženého semifinále se tak nedostali.

Kromě vítězné Kanady byli velkými favority na medailové umístění Finové, jejichž mládežnický hokej zažívá v posledních letech až neuvěřitelný vzestup. Výběr Suomi ale nakonec skončil až čtvrtý, po smolné semifinálové bitvě se Švédy totiž finští mladíci nestačili v souboji o třetí místo ani na ruskou sbornou. „Ve skupině jsme odehráli opravdu skvělé zápasy, ale ve dvou zápasech play-off už jsme tak dobře nehráli. Nedokázali jsme získat medaili, a to je to podstatné. Kdybychom hráli stejně dobře jako ve skupině, určitě bychom medaili získali,“ pravil finský kapitán Juuso Välimäki.

Kanaďané budou útočit už na deváté zlato v řadě a celkově dvacáté z pětadvaceti ročníků prestižního turnaje, který se už potřinácté uskuteční také v jihomoravské Břeclavi. Většina účastníků bere Memoriál Ivana Hlinky velmi vážně a přiveze své největší naděje, které v Břeclavi a Bratislavě započnou dost možná nejdůležitější sezónu svých dosavadních kariér. Na jejím konci totiž spoustu z nich čeká draft do zámořské NHL. Největší naděje turnaje si na oficiálním webu turnaje představíme v nejbližších dnech, nyní se pojďme podívat na to, co bude oproti minulým ročníkům nového.

Prodloužení 3 na 3 a další novinky

Po vzoru nejlepší ligy světa a teď už i některých soutěží v Evropě se budou prodloužení ve skupinové fázi hrát 3 na 3. Ve vyřazovacích bojích už se v případném desetiminutovém nastavení bude hrát klasicky 4 na 4. Diváci, kteří se do Břeclavi a Bratislavy nedostanou, se opět mohou těšit na streamy ze všech zápasů, česká utkání budou letos navíc s českým komentářem. Pořadatelé připravili i v tomto ohledu několik novinek, streamy totiž budou vylepšeny o grafiku a opakované záběry. Zápasy české skupiny budete moct sledovat na www.hokejka.cz/tv, duely z Bratislavy najdete na sport.huste.tv.

Další novinkou je, že první tři týmy dostanou kromě trofeje i medaile. Fanoušci české reprezentace se mohou těšit na stánek s merchandisingem, který najdou v Břeclavi na všech zápasech českého týmu. V malebném městě na jihu Moravy potkají také jednoho z dvojice maskotů české hokejové reprezentace. Prestiž turnaje letos zaujala významného partnera českého hokeje. Skupina ČEZ se stala titulárním partnerem české skupiny Memoriálu Ivana Hlinky 2016.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??

Facebook

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Facebook

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??