ČLÁNEK

Jesper a Julius Mattila: Hrát spolu za nároďák je pro nás obrovská čest

14.08.2014 | Dominik Jakubec

Ve statistikách turnaje je sice na nejvyšších místech nenajdete, na soupisce vás ale dvojice Julius Mattila a Jesper Mattila jistě zaujme. Reprezentace Finska totiž na Memoriál Ivana Hlinky nominovala obě dvojčata. Rozeznat je od sebe je možné pouze podle čísla dresu nebo pozice, Julius totiž nastupuje jako centr, zatímco jeho bratr Jesper hraje v obraně. „Který z vás je vlastně který?“ ptá se směrem k nim manažer reprezentace před rozhovorem a následně dodává: „Ani já je pořádně nerozliším.“

Jejich sportovní začátky přišly už ve velmi nízkém věku, jako první odstartoval kariéru Julius. „Já jsem začal hrát hokej už asi ve dvou a půl letech, bratr se přidal o něco později,“ říká, a jeho bratr Jesper upřesňuje: „Ano, já začal až ve třech, ale od té doby hrajeme v jednom týmu až dodnes.“ Spolu oblékají dres mládežnického výběru finského celku Ilves-Hockey, jehož A-tým hraje nejvyšší finskou SM-liigu.

Bok po boku se postupně prokousávají jednotlivými kategoriemi, v předchozí sezoně si dokonce teprve v šestnácti letech vyzkoušeli juniorskou ligu, tedy soutěž hráčů až o čtyři roky starší. „Hrajeme spolu už snad třináct let, kategorii za kategorií, zato proti sobě jsme ještě nikdy nenastoupili,“ říká Jesper. A nechtěli by si to někdy vyzkoušet? „To snad radši asi ani ne,“ směje se Jesper. „Jsme na sebe už zvyklí,“ přidává se jeho dvojče.

Za své výkony se oba po čase dočkali také pozvánek do reprezentace. „Poprvé jsme spolu hráli v nároďáku asi před více než dvěma roky, to nám bylo čtrnáct,“ popisuje Julius. A za tu dobu nasbírali i některé zajímavé úspěchy: „Nejvíc se nám dařilo asi v předminulou sezonou. To jsme hráli za výběr do šestnácti let na Nordic Cupu a celý jsme ho vyhráli,“ přibližuje Jesper, kterému se na zmíněném turnaji skvěle vedlo také v kanadském bodování.

Letos na Memoriálu Ivana Hlinky však s Finskem žádnou medaili do sbírky nepřidají. „Naším cílem bylo před turnajem postoupit do semifinále a zahrát si o medaili,“ přiznává Jesper, „ale naše skupina byla velmi těžká.“ Ve skupině A totiž Finové narazili na Spojené státy, Rusko a Českou republiku, tedy rovnou na tři ze čtyř loňských semifinalistů. A i přes úvodní výhru nad Ruskem nakonec nedokázali přidat další body, takže je nakonec čeká pouze boj o páté místo.

Rozhodl o tom zápas s Američany, který byl dlouhou dobu vyrovnaný, přesto ale skončil drtivým rozdílem: „Musíme uznat, že byl soupeř prostě lepší,“ shodují se oba bratři. „Byl to dobrý zápas, hráli jsme dobře, ale nakonec jsme prohráli zbytečně velkým rozdílem,“ mrzí Jespera. A jeho dvojče dodává: „Když se podíváte na výsledek 9:4, je těžké o tom mluvit jako o vyrovnaném zápase, ale ještě třeba po dvou třetinách to bylo jenom o jeden gól. Škoda, že jsme poslední periodu také nezvládli.“

Ještě více však může Finsko mrzet jejich druhý zápas, duel s Českou republikou. „Ten nás teď po porážce s Amerikou opravdu mrzí o to víc,“ uznávají. „Měli jsme určitě větší šanci nad nimi zvítězit. Jenže o výhru jsme se nakonec zbytečně připravili sami. Nechávali jsme se hrozně často vylučovat a Češi nám pak dali asi dvě nebo tři branky z přesilovek,“ vidí Jesper jako hlavní příčinu nezdaru týmovou nedisciplinovanost. Soustředit se na zápas o páté místo ale podle jeho dvojčete nebude problém: „Toho se nebojím. Každý zápas za národní tým je obrovská čest, to si zkrátka nemůžete dovolit vypustit.“

Hrají spolu v klubu, v poslední době navíc pravidelně také v reprezentaci, oba tedy tráví naprostou většinou času na ledě i mimo něj spolu. Nelezou si proto někdy trochu na nervy? „Samozřejmě se někdy v něčem neshodneme, ale nikdy z toho není nějaký dlouhodobý problém,“ usmívá se Jesper. A Julius se smíchem dodává: „Jsme bráchové, musíme spolu vycházet.“ Snad jim to vydrží i nadále. Třeba o nich jednoho dne v dospělých kategoriích ještě uslyšíme.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Facebook

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??

Facebook

Amerika dokráčela bezpečně za ziskem ?? bronzu! Gratulujeme!USA wins the bronze ?? medal! Congratulations!

Facebook

Sledujte zápas mezi ???? Českem a ???? Kanadou živě na Youtube! ??

Facebook

Severoamerické derby pro ???? Kanadu! Ve finále zabojuje o zlato s domácími Čechy. ??

Facebook

Česko nadělilo Finsku 8 golů a je ve finále poprvé od roku 2017! ??