ČLÁNEK

Je tu generálka! Přijďte v sobotu podpořit český tým proti nabité Kanadě

05.08.2016 | Vojtěch Balon

Samotný Memoriál Ivana Hlinky sice začne až v pondělí, už předcházející víkend jsou ale na programu poslední prověrky před touto prestižní mládežnickou akcí. Čeští mladíci si ke generálce nemohli pozvat silnějšího soupeře, v Břeclavi se totiž svěřenci Václava Varadi utkají s Kanadou, jež bude útočit už na deváté zlato v řadě! Zápas začne v 18:30, tak si to rozhodně nenechte ujít. Přípravný duel má před sebou i Slovensko, které v Piešťanech od 17:00 vyzve USA.

V rámci přípravy se osmnáctky Česka a Kanady utkaly naposledy v roce 2014, tehdy se z výhry radoval po velké přestřelce favorizovaný zámořský výběr, který zvítězil 7:5. Právě tyto dva týmy se v roce 2014 proti sobě utkaly i v samotném finále Hlinkova memoriálu, nicméně českým mladíkům odveta nevyšla. Tým s javorovým listem na prsou rozpoutal v první třetině čtyřgólovou smršť a nakonec dokráčel k pohodlné výhře 6:2.

Čeští hokejisté narazili na Kanadu i v základní skupině loňského turnaje v Břeclavi a s jasným favoritem dlouho drželi krok, nakonec ovšem padli 1:3. Kanadský výběr byl letos nalosován do skupiny hrané v Bratislavě, pro české fanoušky tak v sobotu půjde o jedinečnou příležitost vidět budoucí hvězdy NHL v akci. Pojďme si představit některé z nich.

Kanada na Memoriál Ivana Hlinky tradičně vozí silný tým, o čemž svědčí i osm titulů na tomto turnaji v řadě. Předpokládaná jednička draftu 2017 Nolan Patrick letní dostaveníčko osmi hokejových národů vynechá, jelikož se jakožto hráč ročníku 1998 nebude moci zúčastnit příštího šampionátu osmnáctek, v sobotu se ale budou na břeclavském zimáku prohánět jiné hvězdy. Určitě se pozorně zaměřte na hru teprve šestnáctiletého Josepha Velena, jenž je podle současného žebříčku jedničkou draftu 2018, z hráčů, kteří budou k dispozici už pro nadcházející draft, pak mezi největší talenty patří Owen Tippett, Maxime Comtois, Matthew Strome či Michael Rasmussen.

Také Václav Varaďa na letní turnaj nominoval to nejlepší, co máme v kategorii do 18 let k dispozici. Hokejové veřejnosti je dobře známý jihlavský gólman Jakub Škarek, další brankář Tomáš Vomáčka si v roli trojky vyzkoušel minulé mistrovství světa osmnáctek v americkém městečku Grand Forks. Filip Zadina, David Kvasnička či Ostap Safin už zapsali své první starty v Tipsport extralize, první jmenovaný byl navíc ze čtvrté pozice draftován Vancouverem Giants do kanadské juniorské soutěže CHL.

Pokud ještě nemáte program na sobotní podvečer, pak rozhodně neváhejte, dorazte se podívat na nejlepší mladé hráče Česka i Kanady a podpořit tým se lvem na prsou!

Nominace České republiky:

Brankáři:Jakub Škarek (Jihlava), Tomáš Vomáčka (Mountfield HK), Jiří Patera (Motor ČB).

Obránci: Jakub Galvas, Ludvík Rutar (oba Olomouc), Dalimil Mikyska, Filip Král (oba Kometa Brno), Radim Šalda (Mountfield HK), Daniel Bukač (Chomutov), Jan Bednář (Liberec), David Kvasnička (Plzeň).

Útočníci: Ondřej Machala, Martin Kaut, Filip Zadina (Pardubice), Marek Škvrně, Martin Nečas, Matěj Novák (Kometa Brno), Jaroslav Dvořák (Mountfield HK), Matyáš Svoboda (Chomutov), Ostap Safin (Sparta), Jan Hladoník (Třinec), Jáchym Kondelík (Motor ČB), Jan Kern (Slavia), Filip Chytil (Zlín).

Nominace Kanady:

Brankáři: Michael DiPietro (Windsor/OHL), Ian Scott (Prince Albert/WHL).

Obránci: Evan Bouchard (London/OHL), Ian Mitchell (Spruce Grove/AJHL), Josh Brook (Moose Jaw/WHL), Antoine Crete-Belzile (Blainville-Boisbriand/QMJHL), Jonathan Smart (Kelowna/WHL), Markus Phillips (Owen Sound/OHL), Elijah Roberts (Kitchener/OHL).

Útočníci: Ryan McLeod, Owen Tippett (Mississauga/OHL), MacKenzie Entwistle, Matthew Strome (Hamilton/OHL), Joseph Veleno (Saint John/QMJHL), Greg Meireles (Ottawa/CCHL), Stelio Mattheos (Brandon/WHL), Maxime Comtois (Victoriaville/QMJHL), Shane Bowers (Waterloo/USHL), Jordy Bellerive (Lethbridge/WHL), Michael Rasmussen (Tri-City/WHL), Jack Studnicka (Oshawa/OHL), Nick Suzuki (Owen Sound/OHL).

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/RepechageCHG24Led by No. 4 pick Cayden Lindstrom, #HlinkaGretzkyCup alumni went early and often at the #NHLDraft—53 from six countries heard their names called in Las Vegas.De nombreux anciens de la #CoupeHlinkaGretzky ont été choisis au #RepechageLNH, dont Cayden Lindstrom au 4e rang. Au total, 53 anciens provenant de six pays ont été nommés a Las Vegas.

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/CHGLNH24With the #NHLDraft just a day away, #HlinkaGretzkyCup alumni – including a sizeable Canadian contingent – are set to take the next step in their hockey journeys.A la veille du #RepechageLNH, les anciens de la #CoupeHlinkaGretzky – dont une délégation canadienne nombreuse – sont prets pour la prochaine étape de leur parcours au hockey.

Facebook

DID YOU KNOW? Twenty players competing in the #StanleyCup Final are #HlinkaGretzkyCup alumni, including three who played in Edmonton in 2018. Tickets for the 2024 tournament are ON SALE NOW at www.HlinkaGretzkyCup.ca.LE SAVIEZ-VOUS? 20 joueurs qui participent a la finale de la #CoupeStanley sont des anciens de la #CoupeHlinkaGretzky, dont trois qui ont joué a Edmonton en 2018. Les billets pour le tournoi de 2024 sont EN VENTE MAINTENANT au www.CoupeHlinkaGretzky.ca.???? Dylan Holloway???? Philip Broberg???? Anton Lundell