ČLÁNEK

Je to zklamání, hlavní turnaj nás ale teprve čeká, ví finský kapitán Välimäki

18.08.2015 | David Jahoda

Po skupinové fázi by zřejmě většina lidí pasovalo finský výběr do pozice hlavního pronásledovatele Kanady za triumfem na Memoriálu Ivana Hlinky. Jenže stačilo těsně prohrané semifinále s rivalem ze Švédska a promrhaný náskok v souboji o třetí místo s Ruskem a bylo rázem po radosti. Kapitán Finů Juuso Välimäki jen stěží zadržoval slzy smutku. „Je to velké zklamání,“ pravil.

Přitom průběh zápasu nenasvědčoval tomu, že by se závěrečnou sirénou měli mít sklopené hlavy právě Skandinávci. Budoucí hvězdy „Suomi“ si vypracovali dvoubrankový náskok, ten však ve třetí části trestuhodně ztratili. „Odehráli jsme dobrou první třetinu, zbylé dvě byly špatné. Nevím, co se s námi stalo. Je to velké zklamání,“ byl rozčarován výsledkem sedmnáctiletý obránce Välimäki.

Po skupinové fázi turnaje se finské cíle zřejmě postupně zvyšovaly. Proč by taky ne, když Finové neztratili ani bod, dokonce porazili i Rusko a v tabulce vstřelených branek měli v tu dobu jen o dva zářezy méně než Javorové listy.

„Ve skupině jsme odehráli opravdu skvělé zápasy, ale ve dvou zápasech play-off už jsme tak dobře nehráli. Nedokázali jsme získat medaili, a to je to podstatné. Kdybychom hráli stejně dobře jako ve skupině, určitě bychom medaili získali,“ komentoval finský kapitán.

Jedním z nejdůležitějších faktorů zápasu o třetí místo byly přesilové hry. Finové ze tří pokusů nevyužili ani jednu, zato sborná byla stoprocentní. Tři přesilovky, tři góly. „Před zápasem jsme o ruských přesilovkách mluvili. Rusové je mají zvládnutí opravdu skvěle. Naneštěstí jsme udělali několik chyb, za které nás dokázali potrestat,“ poukázal na fakt, že i přes veškerou přípravu byly ruské přesilovky nad finské síly.

I přes velké zklamání ze sebe dokázal Välimäki dostat pár pozitivních vět. Ví, že hlavní turnaj letošní sezóny finský výběr do 18 let teprve čeká. „Mistrovství světa nás čeká až v květnu. Teď je teprve srpen, což znamená, že se můžeme poučit z našich chyb, abychom na světovém šampionátu byli lepší,“ řekl s nadějí v hlase.

Závěrem se Välimäki jako kapitán zhostil i krátkého hodnocení svého týmu. „Myslím, že máme velmi dobrý tým s výborným týmovým duchem. Jsem opravdu rád, že mohu být součástí tohoto mužstva. Bohužel, poslední dva zápasy na tomto turnaji mě trochu rozesmutnily,“ řekl na závěr.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada