ČLÁNEK

Hlinka Gretzky Cup jako odrazový můstek na draft. Kdo půjde ve šlépějích Dacha nebo dvou Čechů?

17.07.2019 | Redakce

Po roce se podle plánu Hlinka Gretzky Cup přesune zpět do České republiky a na Slovensko. Předvést se na něm budou moci nadějní hokejisté, kteří vzhlížejí k následujícímu draftu, stejně jako to dělali jejich o rok starší kolegové. Ti si vstupní branou do nejlepší hokejové soutěže prošli nedávno. Pojďme se podívat, kteří hráči se tohoto turnaje minulý rok zúčastnili a při výběru týmů NHL uspěli.

Zkušenosti z Hlinka Gretzky Cupu 2018 mohli využít dva Češi

Zámořské týmy nasměrovaly pozornost v rámci letošního draftu na Michala Teplého a Martina Hugo Haše, dva loňské reprezentanty. Po prvním jmenovaném ve čtvrtém kole sáhlo Chicago Blackhawks, Haše si pak vybrali Washington Capitals.

Řada se dostala i na slovenského útočníka Maxima Čajkoviče, který byl před rokem druhým nejproduktivnějším hráčem svého týmu. Ukázala na něj Tampa.

Z předchozího Gretzky Hlinka Cupu bylo jedinou zemí, která na draftu neměla z tehdejší sestavy zástupce, Švýcarsko.

Z vítězného týmu se dočkali téměř všichni

V minulém roce se na turnaji standardně dařilo kanadskému výběru, který do bojů o pohár vyslal téměř to nejlepší, co měl k dispozici. A vyplatilo se. Reprezentanti javorového listu na kýžené první místo dosáhli.

Jejich nabitou sestavu, se kterou na domácí půdě vyrukovali, výsledky draftu jen potvrzují. Hned sedmička hráčů z vítězné sestavy byla do týmů NHL vybrána v prvním kole, a to navíc velmi vysoko. Do první pětice se vešel jak obránce Kirby Dach (3. místo), tak centr Bowen Byram, jenž první pětku uzavřel.

Mezi Kanaďany se loňský turnaj nejvíce povedl vycházející hvězdě Alexisi Lafrenierovi, jenž vyhrál týmové bodování a celkově v tabulce produktivity skončil druhý. Draft jej teprve čeká, už nyní ho ale mnozí experti tipují na první pozici.

Celkově se z vítězného kanadského týmu výběru nedočkala jen šestice hráčů. Třem z nich jsou nicméně předběžně připisovány vysoké šance a pozice pro další rok, a to právě včetně potencionální jedničky Lafreniera.

I druhý ze zámořských celků si vedl solidně. Nikdo z reprezentantů Spojených států se sice na řadu nedostal v prvním kole, nakonec se ale mohlo radovat hned devět hokejistů USA. Nejvýše byl vybrán Arthur Kuliyev, a to 33. v celkovém pořadí. Mezi zaoceánskými zeměmi tedy o vyrovnaný souboj příliš nešlo. Zatímco z loňského kanadského týmu bylo vybráno čtrnáct hokejistů, Spojené státy se musely spokojit již se zmíněnou devítkou draftovaných.

Uspěla také šestnáctka loňských reprezentantů ze Skandinávie

Švédsko, Finsko. Odvěcí rivalové. Reprezentanti tří korunek si na Hlinka Gretzky Cupu 2018 vedli sice lépe, když celkově skončili druzí, na draftu ale za Finy v tomto směru zaostali. Zatímco ze stříbrného týmu bylo vybráno sedm hráčů, z toho finského i přes neúspěch v podobě celkově předposledního místa rovnou devět. Z těchto obou týmů byl nejdříve vybrán Švéd Victor Söderström, konkrétně mu připadla 11. pozice.

A podle předpokladů by loňští reprezentanti skandinávských zemí měli svést souboj i na následujícím draftu. „Žlutomodří“ mají dvě velká želízka v ohni. Lucase Raymonda a Alexandera Holtze. Oba se podle nynějších předpokladů budou pohybovat v první pětce. Na turnaji v Břeclavi a Piešťanech, ač by věkově mohli, se ale bohužel nepředstaví. Podobně úspěšná budoucnost je předpovídána i Finovi Antonu Lundelovi.

Vstupní brána do NHL se otevřela devíti Rusům

Zkušenosti z Hlinka Gretzky Cupu zúročili také ruští hokejisté, jichž se prosadilo celkem osm. V prvním kole jako jediný z předešlého týmu sborné, a tedy nejvýše vybraný, byl Vasilij Podkolzin, tehdy nejproduktivnější hráč pětidenních soubojů. Výběr draftovaných hráčů pak uzavřel Roman Byčkov, na něhož v pátém kole ukázal Boston.

Kolik měli účastníci loňského Hlinka Gretzky Cupu zástupců na draftu:

Kanada: 14
USA: 9
Finsko: 9
Švédsko 7
Česká republika 2
Slovensko: 1
Švýcarsko: 0

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada