Hlinka Gretzky Cup 2019: Sborná triumfovala po 24 letech! Perfettiho rekord, Češi znovu pátí

20.07.2021 | Jiří Sameš

Hlinka Gretzky Cup v roce 2020 se vzhledem k pandemii COVID-19 bohužel v kanadské Albertě neuskutečnil. Na následujících řádcích se tak ohlédněme za předloňským turnajem, jehož hostitelem byla tradiční hostitelská města Břeclav a Piešťany.

Brány do semifinále zůstaly zavřené

Český tým vstoupil do turnaje vítězně, když si v úvodním duelu poradil se Švýcarskem v poměru 4:3 po nájezdech. Ovšem v dalších dvou utkáních základní skupiny vyšel bodově naprázdno, padl s Finskem (1:5) i s Kanadou (1:7), tudíž do semifinále neproklouzl. Podruhé za sebou tak česká osmnáctka mohla bojovat o páté místo.

Břeclavskou skupinu A ovládl kanadský výběr, jenž se na úvod blýskl vysokou výhrou nad Finskem. Hokejisté javorového listu ve třech zápasech nasázeli soupeřům hned 21 gólů a zároveň za 180 minut hry inkasovali pouze jednou. Vstupenku do semifinále si pak zajistili také Finové, kteří v klíčové partii vynulovali tým helvétského kříže.

Slováci statečně bojovali

V piešťanské skupině B si bez větších problémů dokráčelo za postupem Rusko. O druhou pozici se však strhla velká bitva mezi Švédskem a USA. Výběr Tre Kronor ve třetí periodě vzájemného utkání smazal dvougólovou ztrátu a dokázal odpovědět i na další zásah soupeře, aby se nakonec radoval z vítězství 5:4 po nájezdech.

O zajímavý úspěch bojoval také slovenský tým. A nutno podotknout, že si proti silným soupeřům počínal velmi dobře. Vždyť dvakrát padl až v prodloužení a jednou odcházel poražen těsně v základní hrací době. Navzdory tomu se naši východní sousedé museli smířit s bojem o sedmé místo.

Češi znovu pátí

V duelu o sedmou pozici se utkali Slováci a Švýcaři. Jejich souboj nabídl velkou přestřelku, kterou zvládlo Slovensko v poměru 7:5. O osudu klání přitom rozhodla prostřední třetina, v níž se vítězný celek trefil třikrát.

Soupeřem českých mladíků v bitvě o pátou příčku byly Spojené státy americké. Jednalo se o velice vyrovnanou partii, kterou muselo rozseknout až prodloužení. Hrdinou utkání se nakonec stal Pavel Novák, jenž v 67. minutě vystřelil Čechům výhru 4:3. Tuzemský výběr tak podruhé za sebou obsadil na Hlinka Gretzky Cupu pátou příčku.

Ostré semifinálové souboje

V prvním semifinále se proti sobě postavily týmy Ruska a Finska. Ještě devět minut před třetí sirénou platilo nerozhodné skóre. Ovšem vzápětí šla sborná do trháku, když vsítila dvě branky v rozmezí 59 vteřin. Konečný výsledek 4:1 pečetil gólem do opuštěné klece soupeře Alexandr Pašin, jenž tak dosáhl na hattrick.

Druhou dvojici vytvořila Kanada se Švédskem. V základní hrací době ani v prodloužení diváci vítěze nepoznali (2:2), rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy. Dovednostní soutěž si podmanil Cole Perfetti, jenž navíc ve druhé třetině obstaral obě kanadské trefy. Hlavně jeho zásluhou slavila zámořská velmoc postup do finále.

Sborná triumfovala po 24 letech

Severské derby o třetí místo ovládli hokejisté Tre Kronor v poměru 5:1, aby si tak potřetí za sebou odvezli z ostře sledovaného turnaje cenný kov. Naopak výběr Suomi natáhl své medailové čekání již na sedm let.

Mnohem větší pozornost však poutalo finále mezi Ruskem a Kanadou. Napínavé klání skončilo rozdílem jednoho gólu ve prospěch ruského týmu (3:2), jenž tak triumfoval poprvé od roku 1995. Hlavním strůjcem finálového úspěchu sborné byl brankář Jaroslav Askarov, když se blýskl 35 zákroky. Rozdílová trefa připadla Alexandru Pašinovi.

Perfetti stanovil nový rekord

Nejproduktivnějším hráčem předloňského Hlinka Gretzky Cupu se stal Cole Perfetti. Kanadský hokejista si v pěti utkáních na Hlinka Gretzky Cupu připsal 12 kanadských bodů, čímž stanovil nový rekord prestižního turnaje. O rok později si rodáka z Ontaria vybral Winnipeg, když se Perfetti stal desítkou draftu NHL.