Hlinka Gretzky Cup 2018: Kanada utekla hrobníkovi z lopaty a slavila podvaadvacáté, Češi pátí

18.07.2019 | Redakce

V srpnu roku 2018 zavítal prestižní letní turnaj U18, poprvé pod novým názvem Hlinka Gretzky Cup, do zámoří. Osmička tradičních účastníků změřila své síly v městech Edmonton a Red Deer. A byl to nádherný turnaj!

Obhajoba stříbra nevyšla

Češi odcestovali do Kanady jako obhájci stříbrných medailí, ale úvod turnaje je nezastihl v dobrém rozmaru. Úvodní dvě vysoké prohry 0:6 s USA a 0:3 s Ruskem vzaly národnímu týmu jakoukoli šanci na postup do semifinále. Závěrečné vítězství v prodloužení nad Finskem ale svěřencům trenéra Hadamczika přece jen trochu spravilo náladu a poslalo je do zápasu o 5. místo.

Ve druhé skupině mezitím velmi razantně vykročily za rekordním dvaadvacátým titulem domácí Javorové listy. Ty absolvovaly základní skupinu bez ztráty bodu s úchvatným skóre 18:5. Do semifinále je doprovodila reprezentace Tre Kronor, zatímco Slováci se museli spokojit jen se vstupenkou do boje o 5. příčku s Čechy.

Gólová smršť v druhé polovině přinesla 5. místo

Dříve, než vůbec došlo na federální derby, zakončili Švýcaři své nepříliš povedené vystoupení na turnaji vysokou prohrou 2:8 v zápase o sedmé místo s Finy. Výběr Suomi se tak v posledním svém duelu přece jen dočkal vítězství.

Zápas národního týmu se Slováky byl dlouho vyrovnanou partií a ještě v polovině utkání drželi východní sousedé nerozhodný stav. Pak však přišla gólová smršť Čechů, na kterou už Slováci nenašli odpověď. Skóre se nakonec zastavilo na stavu 8:3, a tak se parta kolem kapitána Radka Mužíka mohla radovat z cenného skalpu a z pátého místa na Hlinka Gretzky Cupu.

Dramata do posledních sekund

V úvodním semifinálovém duelu mezi Švédském a Ruskem se na úvodní gól muselo čekat až do závěrečného dějství. Dala ho sice reprezentace Tří korunek, ovšem sborná srovnala těsně před koncem. V poslední minutě však Švédsko uštědřilo evropskému rivalovi fatální ránu a radovalo se z postupu do finále.

Možná ještě dramatičtější průběh nabídlo zámořské derby mezi Kanadou a USA. V utkání bohatém na góly srovnali Kanaďané v momentě, kdy časomíra vypršela. Pravidla turnaje však rozhodčím neumožnila přezkoumání u videa, a tak se domácím podařilo vyrovnat. V následném prodloužení dokonala Kanada obrat a po vítězství 6:5 v prodloužení šla do finále.

Otočka ve finále

Zdecimovaní Američané pak nestačili v souboji o bronz na Rusy, a tak si v Kanadě vypili kalich hořkosti až do dna. Ve večerním finále pak Javorové listy znovu tahaly za kratší konec, když brzy prohrávaly 0:2. Ještě v první třetině však finálový zápas otočily třemi góly a po šedesáti minutách mohla edmontonská hala Rogers Place propuknout v jásot po vítězství Kanady 6:2.

Obrovskou postavou celého týdenního klání se stal domácí talent Alexis Lafreniere, jenž se stal spolu s Rusem Vasilijem Podkolzinem nejproduktivnějším hráčem Hlinka Gretzky Cupu s 11 kanadskými body. Výrazně se tak přičinil o to, že jeho tým bude letos v Břeclavi a Piešťanech usilovat už o 23. triumf na slavném turnaji.