ČLÁNEK

Dlouhá cesta z Edmontonu do Břeclavi se vyplatila. Je neuvěřitelné, co někteří hráči předváděli, libuje si fanoušek

16.08.2015 | Václav Petrů

Břeclav - Vedle množství českých fanoušků si na Memoriál Ivana Hlinky našlo cestu i několik desítek hokejových příznivců ze zahraničí. Jednou z nejvýraznějších skupin byla v Břeclavi ta oděná v kanadských dresech v čele se Scottem McKenziem (na snímku uprostřed). Výřečný Kanaďan přicestoval na jižní Moravu až z oblasti kolem Edmontonu. Během druhé třetiny finálového zápasu se rozmluvil o svém výletu do České republiky.

Scott je vášnivým fanouškem hokeje a pravidelně cestuje na turnaje do Evropy. „Memoriál Ivana Hlinky je už mojí devátou hokejovou akcí v Evropě. Čtyřikrát jsem byl na mistrovství světa dospělých, třikrát na světovém šampionátu juniorů a jednou na Spengler Cupu v Davosu," zmiňuje sympatický chlapík, jehož hlas a nadšení nápadně připomíná zanícení reportérů NHL. Do Břeclavi přijel společně s dalšími čtyřmi kamarády. „Se všemi jsem se seznámil na hokejových akcích. Jeden pochází z Kanady, ale několik roků bydlí v Evropě, další dva jsou Němci. Ty jsem potkal v Manheimu na mistrovství světa v roce 2010 a posledním je Kent z Norska, kterého jsem poznal loni v Minsku na mistrovství," popisuje McKenzie a dodává. „Norsko ani Německo tu sice nehraje, ale kluci jsou velcí fanoušci hokeje a proto se rozhodli jet se mnou do Břeclavi," dodává.

Pětičlenná parta hokejových nadšenců si turnaj viditelně užívá, což potvrzuje i McKenzie, který o Memoriálu hovoří v superlativech. „Prožíváme tu opravdu vynikající čas. Hokej je neuvěřitelný a přeje nám i počasí. Vidět tyto hráče s obrovským talentem je něco parádního. Je to skoro až neskutečné, co někteří hráči předvádějí," libuje si Kanaďan. Tomu se zamlouvá i Břeclav. „Je tu skvělé jídlo a samozřejmě pivo. Byli jsme v několika restauracích a vždy nám chutnalo. Několikrát jsme se koupali v bazénu a relaxovali. A samozřejmě se nám líbí místní holky," směje se McKenzie. Jako správný hokejový fanoušek má rovněž přehled o hráčích na turnaji. „Nejvíc se mi líbí kanadský obránce Kyle Clague. Když hraji hokej, jsem na postu obránce, takže jsou mi beci bližší. Clague hraje velmi konzistentně a neudělá chybu. Je výborný i při hře mimo obranné pásmo," nešetří chválou McKenzie.

Nejvíc kanadského sympaťáka pochopitelně zajímá tým Javorového listu, který mu udělal radost ziskem dalšího titulu z Memoriálu Ivana Hlinky. „Máme dobrý tým. Gólmani jsou výborní a velkou předností je, že jednotlivé formace jsou vyrovnané. Hrajeme jako tým. Zažili jsme několik opravdu těžkých zápasů, jako ten proti Švédsku ve skupině nebo proti Rusku v semifinále, které jsme dokázali vyhrát. Myslím, že i utkání proti České republice bylo kvalitní," zmiňuje Scott.

Na závěr McKenzie poznamenává, že se chce do Břeclavi příští rok vrátit. „Záleží ale na tom, jestli Kanada bude hrát svou skupinu tady. Jestli v Bratislavě, tak budeme tam. Ale o dni volna bychom rádi navštívili Břeclav. Všichni tu na nás byli milí, vítali nás s otevřenou náručí a celkově to byl fantastický týden," uzavírá McKenzie, jehož hlavní oslavy teprve čekají. Jeho Kanada totiž ve finále porazila Švédsko přesvědčivě 7:3 a potvrdila dominanci na prestižním turnaji.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada