ČLÁNEK

Dlouhá cesta z Edmontonu do Břeclavi se vyplatila. Je neuvěřitelné, co někteří hráči předváděli, libuje si fanoušek

16.08.2015 | Václav Petrů

Břeclav - Vedle množství českých fanoušků si na Memoriál Ivana Hlinky našlo cestu i několik desítek hokejových příznivců ze zahraničí. Jednou z nejvýraznějších skupin byla v Břeclavi ta oděná v kanadských dresech v čele se Scottem McKenziem (na snímku uprostřed). Výřečný Kanaďan přicestoval na jižní Moravu až z oblasti kolem Edmontonu. Během druhé třetiny finálového zápasu se rozmluvil o svém výletu do České republiky.

Scott je vášnivým fanouškem hokeje a pravidelně cestuje na turnaje do Evropy. „Memoriál Ivana Hlinky je už mojí devátou hokejovou akcí v Evropě. Čtyřikrát jsem byl na mistrovství světa dospělých, třikrát na světovém šampionátu juniorů a jednou na Spengler Cupu v Davosu," zmiňuje sympatický chlapík, jehož hlas a nadšení nápadně připomíná zanícení reportérů NHL. Do Břeclavi přijel společně s dalšími čtyřmi kamarády. „Se všemi jsem se seznámil na hokejových akcích. Jeden pochází z Kanady, ale několik roků bydlí v Evropě, další dva jsou Němci. Ty jsem potkal v Manheimu na mistrovství světa v roce 2010 a posledním je Kent z Norska, kterého jsem poznal loni v Minsku na mistrovství," popisuje McKenzie a dodává. „Norsko ani Německo tu sice nehraje, ale kluci jsou velcí fanoušci hokeje a proto se rozhodli jet se mnou do Břeclavi," dodává.

Pětičlenná parta hokejových nadšenců si turnaj viditelně užívá, což potvrzuje i McKenzie, který o Memoriálu hovoří v superlativech. „Prožíváme tu opravdu vynikající čas. Hokej je neuvěřitelný a přeje nám i počasí. Vidět tyto hráče s obrovským talentem je něco parádního. Je to skoro až neskutečné, co někteří hráči předvádějí," libuje si Kanaďan. Tomu se zamlouvá i Břeclav. „Je tu skvělé jídlo a samozřejmě pivo. Byli jsme v několika restauracích a vždy nám chutnalo. Několikrát jsme se koupali v bazénu a relaxovali. A samozřejmě se nám líbí místní holky," směje se McKenzie. Jako správný hokejový fanoušek má rovněž přehled o hráčích na turnaji. „Nejvíc se mi líbí kanadský obránce Kyle Clague. Když hraji hokej, jsem na postu obránce, takže jsou mi beci bližší. Clague hraje velmi konzistentně a neudělá chybu. Je výborný i při hře mimo obranné pásmo," nešetří chválou McKenzie.

Nejvíc kanadského sympaťáka pochopitelně zajímá tým Javorového listu, který mu udělal radost ziskem dalšího titulu z Memoriálu Ivana Hlinky. „Máme dobrý tým. Gólmani jsou výborní a velkou předností je, že jednotlivé formace jsou vyrovnané. Hrajeme jako tým. Zažili jsme několik opravdu těžkých zápasů, jako ten proti Švédsku ve skupině nebo proti Rusku v semifinále, které jsme dokázali vyhrát. Myslím, že i utkání proti České republice bylo kvalitní," zmiňuje Scott.

Na závěr McKenzie poznamenává, že se chce do Břeclavi příští rok vrátit. „Záleží ale na tom, jestli Kanada bude hrát svou skupinu tady. Jestli v Bratislavě, tak budeme tam. Ale o dni volna bychom rádi navštívili Břeclav. Všichni tu na nás byli milí, vítali nás s otevřenou náručí a celkově to byl fantastický týden," uzavírá McKenzie, jehož hlavní oslavy teprve čekají. Jeho Kanada totiž ve finále porazila Švédsko přesvědčivě 7:3 a potvrdila dominanci na prestižním turnaji.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Facebook

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??

Facebook

Amerika dokráčela bezpečně za ziskem ?? bronzu! Gratulujeme!USA wins the bronze ?? medal! Congratulations!

Facebook

Sledujte zápas mezi ???? Českem a ???? Kanadou živě na Youtube! ??

Facebook

Severoamerické derby pro ???? Kanadu! Ve finále zabojuje o zlato s domácími Čechy. ??

Facebook

Česko nadělilo Finsku 8 golů a je ve finále poprvé od roku 2017! ??