ČLÁNEK

Den D je tady. Sen o zlatu mohou Češi změnit v realitu, v cestě stojí USA

13.08.2016 | Václav Petrů

Břeclav - Česká reprezentace do osmnácti let dnes může dosáhnout úspěchu, který se předcházejícím generacím vyhýbal. Národní tým ještě Memoriál Ivana Hlinky nikdy nevyhrál, ačkoliv si hned sedmkrát zahrál ve finále. Zlomit prokletí zápasů o zlato se pokusí svěřenci Václava Varadi dnes od 17:30 v Břeclavi, jejich soupeřem budou Spojené státy americké.

Páteční semifinálové zápasy na Hlinkově Memoriálu přinesly divácky atraktivní a dramatické podívané, které se rozhodovaly až v prodloužení. České hokejisty poslal v bitvě se Švédskem svým gólem 22 vteřin před koncem prodloužení do finále Jakub Galvas. Spojené státy zase prakticky celý zápas tahaly za kratší konec, ale třikrát dokázaly smazat jednobrankové manko, vyrovnaly na 3:3, a v prodloužení poslal Američany do boje o titul Michael Pastujov.

Česká reprezentace se tak podruhé na turnaji utká s USA. Oba celky si proti sobě zahrály ve středu o první místo ve skupině, Američané dokázali zvítězit 4:2. „Mají výbornou první formaci a taky skvělé zvládají přesilovky. Musíme se na ně dobře připravit a odvést maximum jako v pátek," burcuje své spoluhráče semifinálový hrdina, brankář Jakub Škarek, který si připsal 41 úspěšných zásahů a dal svému týmu šanci na výhru. Podle talentovaného brankáře jsou šance českého výběru na zisk zlata otevřené. „Myslím, že máme šanci vyhrát, ale musíme odvést maximum jako dnes. Dáme do toho úplně všechno," přesvědčoval gólman, který si na jaře v šestnácti letech zachytal v jihlavské Dukle prvoligové play off mezi dospělými.

Češi se probojovali poosmé ze 26 účastí do finále prestižního juniorského turnaje, v předcházejících sedmi případech v boji o zlato vždy prohráli s Kanadou, nyní je poprvé čeká ve finále jiný soupeř. „Kluci jsou dobře naladění, těší se na zítřejší zápas a na to, že se porvou o zlato. Necháme tady všechno," přesvědčoval trenér národního týmu Václav Varaďa.

Očekávaná bitva mezi Českem a USA začne v břeclavské Ice Bors Areně v 17:30. Za vstup zaplatí návštěvníci 70 korun. K jistotě získání dobrého místa doporučujeme dorazit na stadion s předstihem.

Nejproduktivnější hráči (Česko):

1. Martin Nečas 6b (2+4), 2. Filip Zadina 5b (3+2), 3. Ostap Safin 4b (3+1)

Nejproduktivnější hráči (USA):

1. Sasha Chmelevski 9b (5+4), 2. Michael Pastujov 9b (3+6), 3. Ryan Poehling 6b (4+2)

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Facebook

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??

Facebook

Amerika dokráčela bezpečně za ziskem ?? bronzu! Gratulujeme!USA wins the bronze ?? medal! Congratulations!

Facebook

Sledujte zápas mezi ???? Českem a ???? Kanadou živě na Youtube! ??

Facebook

Severoamerické derby pro ???? Kanadu! Ve finále zabojuje o zlato s domácími Čechy. ??

Facebook

Česko nadělilo Finsku 8 golů a je ve finále poprvé od roku 2017! ??