ČLÁNEK

Čeští reprezentanti si druhého místa váží, na mistrovství světa už chtějí zlato

16.08.2014 | Ladislav Vácha, Dominik Jakubec

Česká osmnáctka na Memoriálu Ivana Hlinky poprvé prohrála až ve finále s Kanadou a nakonec bere stříbro. Bojovný tým vedený trenérem Jakubem Petrem tak ukázal, že mezi špičku na mezinárodním poli patří. „Myslím si, že stříbro je také velký úspěch. Zlato urveme až na mistrovství světa,“ hlásí bojovně kapitán David Kaše. „V poslední době jsme brali jeden bronz a dvě stříbra, takže doufám, že na mistrovství světa už z toho bude zlato,“ potvrzuje slova svého spoluhráče Jakub Zbořil.

Český výběr nevstoupil do utkání vůbec dobře a proti silnému soupeři nabral už v úvodní dvacetiminutovce čtyřbrankové manko. „Ze začátku jsme byli hodně ustrašení, vůbec jsme nebruslili a nebyli jsme aktivní. Kanada je velmi silná, dokázala nás přebruslit. Byla prostě lepší,“ smutnil český kapitán David Kaše. Spokojený se hrou svého týmu nebyl ani obránce Jakub Zbořil. „Do zápasu jsme šli s jasným plánem, ale moc se nám nedařilo ho dodržovat. Dostali jsme docela rychlé čtyři góly a už se to s námi vezlo. Takové zápasy už se potom těžko dohání.“

Javorové listy se dostaly do velké herní pohody a vysoký náskok už si utéct nenechaly. Češi sice bojovali ze všech sil a několikrát rozjásali své po celý turnaj skvělé fanoušky, ale na větší zdramatizování utkání už to i přes veškerou snahu nestačilo. „Včera jsme odehráli výborné utkání se Švédskem, ale dnes jsme bohužel tahali za kratší konec a Kanada zaslouženě vyhrála,“ uznal sportovně Kaše.

Určitou roli mohla sehrát i rozdílná cesta do finále. Zatímco Kanada si se zámořským rivalem ze Spojených států amerických pohrála 11:5, domácí reprezentace držela nad Švédskem nejtěsnější náskok s vypětím všech sil až do konce. „Přišli mi naprosto čerství, zatímco na nás byl úbytek sil znát. Ale i když jsme už byli trošku unavení, na to se prostě nehraje. Musíme se z toho do příštích zápasů poučit a třeba už nad nimi vyhrajeme,“ hledal na porážce nějaké pozitivum Zbořil.

Soubor pod vedením trenéra Jodyho Hulla si počínal opravdu suverénně, navíc se poučil z přípravného zápasu, který nad Českou republikou vyhrál 7:5. „Kanaďané byli šikovní a důrazní v brankovišti. Rychle bruslili a těžko se nám proti nim prosazovalo. V tom přátelském utkání dělali hodně chyb vzadu, což jsme dokázali potrestat. Dnes na nás byli dobře připravení a dávali si na to už pozor,“ všiml si Zbořil.

Češi jsou se stříbrným úspěchem spokojení a pošilhávají po zlatu

Bezprostředně po finálové porážce panuje v české kabině smutek, ale nakonec si všichni uvědomí, čeho vlastně dosáhli. „Teď máme smíšené pocity a do půlnoci budeme smutní, ale postupem času to určitě odezní a budeme si vážit druhého místa, které jsme tady uhráli,“ hlásil kvalitní obránce, který hraje právě v Kanadě. „Byli bychom spokojení, kdyby z toho byla zlatá medaile. Myslím si, že stříbro je ale také velký úspěch,“ přitakával český kapitán.

Petrova parta za sebou zanechala skvělý dojem a ukázala, že do budoucna s ní musí i ti nejsilnější soupeři vážně počítat. „Jezdí sem nejlepší hráči na světě. Kanada sem podle mě poslala to nejlepší, všeobecně je tady velká konkurence. Ukázali jsme světu, že patříme mezi nejlepší týmy, za což jsme rádi,“ neskrýval spokojenost šikovný útočník Chomutova. A dodal: „Náš úspěch viděla i následující generace a je to pro ni další motivace. Myslím si, že příští rok tady to zlato získá.“

A ptáte se, co patřilo k nejsilnějším zbraním českých barev? „Každý do toho dal úplně všechno. Hráli jsme srdíčkem, v tom byla podle mě největší síla týmu,“ pochvaloval si David Kaše. „Myslím si, že máme výborného trenéra Jakuba Petra, který nás dokáže podržet a v klidu nám všechno vysvětlí. Máme také výbornou partu, dokážeme se chytnout za ramena a dotáhnout to do úspěšného konce jako tým,“ nezapomněl vyzdvihnout svého kouče Jakub Zbořil.

Právě tento talentovaný zadák na sebe upozornil obávanou dělovkou, jež mu vydatně pomohla ke vstřelení čtyř branek a pozici třetího nejproduktivnějšího hráče svého mužstva. „Kluci mi to vždycky dobře posunuli, já jsem do toho plácl a spadlo to tam,“ okomentoval skromně skvělou produktivitu.

Teď už se pozornost reprezentantů upíná na mistrovství světa, které příští rok hostí švýcarská města Zug a Lucern. A úspěch na prestižním turnaji jim dodal pořádnou dávku sebevědomí. „V poslední době jsme brali jeden bronz a dvě stříbra, takže doufám, že na mistrovství světa už z toho bude zlato,“ prozradil své velké přání Zbořil. O nic menší cíle si neklade ani Kaše: „Zlato urveme až na mistrovství světa!“ Na závěr zbývá doplnit, že Česká republika se na světovém šampionátu střetne ve skupině B s Kanadou, domácím Švýcarskem, Finskem a Lotyšskem.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??