Rok se s rokem sešel a o slovo se už vysoko zvednutou paží znovu hlásí Memoriál Ivana Hlinky. Česká hokejová reprezentace do 18 let půjde do prestižního turnaje s jasným cílem – zopakovat velký úspěch z minulého roku, kdy stanula na bronzovém stupínku a nastartovala se k senzačnímu stříbru z mistrovství světa ve Finsku. „Memoriál určitě bereme jako jeden z vrcholů sezóny,“ hlásí trenér Jakub Petr.
Češi se přetahovali o postup se Švýcarskem
Soubor trenéra Petra čekala v úvodním utkání velmi silná Kanada, a tak si i z důvodu navyknutí na zámořský hokej domluvil přátelský zápas se Spojenými státy americkými, jimž nakonec podlehl těsně 0:1. V ostrém startu se javorové listy do svého soupeře zakously a díky dvěma využitým přesilovkám vedly po první siréně už o dvě branky. Bojovnému soupeři potom ještě zasadily dva údery a radovaly se z přesvědčivého triumfu 4:0. Vítězství Kanady režíroval třemi asistencemi nesmírně talentovaný obránce Aaron Ekblad, který později zazářil i na mistrovství světa dvacetiletých v Malmö a stal se jedničkou draftu NHL, když si ho vybrala Florida Panthers.
Český výběr si chtěl spravit chuť proti Švýcarsku, jenže jeho plány dostaly už v úvodní dvacetiminutovce pořádnou trhlinu. Mladíci s helvétským křížem na prsou využili nedůrazné soupeřovy hry a ujali se komfortního třígólového vedení. Domácí ale nesložili zbraně a vykřesali jiskru naděje, když v samostatném úniku snížil Jakub Vrána. Českým barvám ale čas neúprosně utíkal a po vyloučení v závěru zápasu to vypadalo, že je vše ztraceno. Stal se však hokejový zázrak, když v poslední minutě Pavel Jenyš vymetl svou střelou horní roh branky a břeclavskou halu vzápětí rozjásal vyrovnáním Filip Pyrochta. Mohutný obrat dokonal Jakub Vrána, který rozhodl v samostatných nájezdech.
Petrova družina měla před bitvou se Švédskem nůž na krku, protože Švýcaři v odpoledním zápasu senzačně ukořistili bod proti Kanadě a zisk tří bodů tak byl naprostou nutností. Dlouho šlo vše podle plánu a Češi vedli v prostřední části už o tři branky. Seveřané se ale dokázali zvednout a dvěma přesnými trefami zadělali na drama. Klid na české hole však vrátil skvěle hrající David Pastrňák (v utkání 2+1) a na konečných 5:2 uzavřel při švédské hře bez brankáře Lukáš Vopelka. Domácí se tak mohli radovat z postupu do bojů o medaile, protože se Švýcarskem měli lepší vzájemný zápas.
Základní skupina
Česko – Kanada 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)Česko – Švýcarsko 4:3sn (0:3, 1:0, 2:0 – 0:0)
Branky a nahrávky ČR: 30. Vrána, 60. Jenyš (Zacha), 60. Pyrochta (Jenyš), rozhod. nájezd Vrána
Česko – Švédsko 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
Branky a nahrávky ČR: 16. Pastrňák (Pyrochta), 21. Zbořil (Pastrňák), 40. Švarc (Veselý, Kovařčík), 57. Pastrňák (Pyrochta), 60. Vopelka

(Foto: Eva Solaříková)
Břeclav si užila bronzovou radost
Česká reprezentace narazila v semifinále na USA a chtěla silnému sokovi zpoza „velké louže“ oplatit i s úroky porážku z přátelského střetnutí. Už v 5. minutě k tomu položil základní kámen Pavel Zacha, který se trefil při přesilové hře od modré čáry. Spojené státy ale přispěchaly s rychlou odpovědí a ještě v první třetině překlopily pomyslné misky vah na svou stranu. Ve druhém dějství se dostaly do dvougólového trháku, jenže v půlce zápasu snížil Jakub Vrána a ve 40. minutě vyrovnal svou druhou trefou Pavel Zacha. Neskutečné drama rozsekl až povedený únik Ryana Wagnera, na který ještě navázal zásahem do opuštěné brány při power-play soupeře Cody Milan.
Do cesty za bronzovým úspěchem se českému národnímu týmu postavilo nepříjemné Rusko. Fanoušci přihlíželi velmi vyrovnané partii, která nabídla první změnu stavu až v půlce duelu. Přesně do černého mířil Jakub Vrána, na kterého už za 80 sekund navázal David Pastrňák. Rusy hodně nakopl kontaktní gól, který ještě před druhou sirénou vstřelil Daniil Vovčenko. A když ve 47. minutě nedal brankáři Pechekovi žádnou šanci povedenou ranou Eduard Nasybulin, začínalo se v podstatě od začátku. Vypadalo to, že bitva o třetí místo dospěje až do prodloužení, ale to odmítl Lukáš Vopelka, který v předposlední minutě odšpuntoval mohutnou bronzovou radost.
Semifinále
USA – Česko 5:3 (2:1, 1:2, 2:0)Branky a nahrávky ČR: 5. Zacha (Karabáček), 29. Vrána (Zbořil, Pastrňák), 40. Zacha (Karabáček)
O 3. místo
Rusko – Česko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)Branky a nahrávky ČR: 30. Vrána (Pastrňák), 31. Pastrňák (Ščotka), 59. Vopelka (Zbořil, Vrána)

(Foto: Roman Kantor)
Gólmanům kraloval Vaněček, bodování Čechů ovládli Vrána s Pastrňákem
Česká osmnáctka vyšplhala na bronzový stupínek především kolektivním výkonem, ale i přesto můžeme z jejího tábora vypíchnout několik důležitých osobností. Základní předpoklad úspěchu vždy tvoří kvalitní obsazení brankoviště, kde po celý turnaj čaroval Vítek Vaněček. Odchovanec havlíčkobrodské Kotliny ovládl gólmanské statistiky díky skvělé úspěšnosti zákroků, která se zastavila na hodnotě 92,75 %. Stejný počin předvedl i švédský brankář Jesper Eriksson, který však odchytal o dvě utkání méně. Osmnáctiletý fantom mezi tyčemi později zazářil i na mistrovství světa ve Finsku, kde se výrazně podílel na zisku stříbrných medailí. Talentovaný muž s maskou zaujal i v zámořské NHL a ve druhém kole byl jako 39. v pořadí draftován klubem Washington Capitals.
V útoku hrál první housle silný útočný tandem Jakub Vrána – David Pastrňák, který neměl se soupeřovými brankáři vůbec žádné slitování. Prvně jmenovaný ovládl kanadské bodování svého týmu, když vstřelil 4 góly a přidal 2 asistence, což v celkovém pořadí produktivity turnaje stačilo na skvělé 5. místo. Šest kanadských bodů nasbíral i jeho mladší parťák z druhého útoku, který se trefil 3x a vykouzlil stejný počet gólových nahrávek, čímž si zajistil celkovou 6. příčku. Není tak divu, že oba nadaní hokejisté byli draftovaní už v prvním kole. Jakub Vrána se stal nejlepším Čechem, už jako 13. v pořadí si ho vybral Washington. David Pastrňák se dočkal jako 25. v pořadí, když si ho zvolil tým Boston Bruins.
Nejvíce ze všech se dařilo na Memoriálu Ivana Hlinky Kanaďanu Spenceru Watsonovi s deseti body (4+6), který společně s Američanem Ryanem Manthou nastřádal nejvyšší počet trestných minut (27). Druhé místo obsadil Nick Schmaltz z USA (5+3) a třetí pozici ukořistil Fin Mikko Rantanen (4+4). Přídomkem nejproduktivnějšího beka se může pochlubit již zmiňovaná opora javorových listů a jednička draftu Aaron Ekblad (2+3).

(Foto: Roman Kantor)
Petr: Budeme se snažit, abychom reprezentovali tak dobře, jako v loňském roce
Minulý ročník turnaje ovládla Kanada, která si ve finále vyšlápla v zámořském derby na USA po přesvědčivé výhře 4:0. A není vůbec žádných pochyb o tom, že zlatý úspěch bude chtít zopakovat. „Obrovským favoritem bude Kanada, ale i ostatní mužstva se budou snažit přijet v tom nejsilnějším možném složení. Myslím si, že vyrovnanost mezi týmy bude velká,“ předpokládá trenér českého výběru Jakub Petr.
Jeho tým se popere o své místo na výsluní mezi silnou konkurencí. Turnaj zahájí v pondělí 11. srpna proti Spojeným státům americkým, o den později vyzve Finsko a základní skupinu uzavře bitvou s Ruskem. „Je to obrovská kvalita. Američané jsou úřadujícími mistry světa a Rusové s Finy jsou taktéž pokaždé velmi silní. Podle mě zápasy nebudou mít favorita, alespoň když budu mluvit o naší skupině,“ respektuje sílu soupeřů Petr.
Češi se opět netají smělými plány, za každou cenu budou chtít znovu proklouznout až do bojů o medaile. „Především chceme jako loni spoléhat na týmovou práci. Individuality v týmu také máme, na turnaji budou i kluci, kteří s námi byli na poslední mistrovství světa do 18 let, kde jsme získali stříbro. Uděláme vše proto, abychom postoupili ze skupiny a účastnili se semifinále,“ hlásí šéf české střídačky.

(Foto: Eva Solaříková)