ČLÁNEK

Byfield, Perfetti a ti další. Koho se vyplatí sledovat na letošním Hlinka Gretzky Cupu?

03.08.2019 | Redakce

Hlinka Gretzky Cup každoročně platí za turnaj, na kterém se sejdou velká jména světového juniorského hokeje. Jinak tomu nebude ani letos, kdy do Břeclavi dorazí někteří hráči s potenciálem být na příštím draftu NHL opravdu vysoko. O koho se jedná?

Obhájci titulu z Kanady na turnaj přivezou jako obvykle řadu kvalitních hráčů. Zřejmě největší hvězdou kanadské soupisky i celé akce bude útočník Quinton Byfield. Šestnáctiletý centr za sebou má první rok v OHL, ve kterém sbíral téměř bod na zápas a byl vyhlášen nejlepším nováčkem soutěže. Byfield je podle mnohých expertů pasován na dvojku nebo trojku draftu 2020 za Alexisem Lafrenièrem.

Do první desítky se pravděpodobně vejde i Cole Perfetti. Útočník Saginaw Spirit hrál stejně jako Byfield v OHL a s týmem došel až do třetího kola vyřazovací části. Elitní desítku se pokusí atakovat i obránce Jamie Drysdale nebo forvard Jean-Luc Foudy. Jako jediný z kanadského výběru má zkušenosti s velkým turnajem obránce Daemon Hunt, jenž startoval na letošním mistrovství světa osmnáctiletých.

Výběr Spojených států amerických do Břeclavi tradičně nepřiveze to nejlepší, co tamní mládežnický hokej nabízí. Velký potenciál má brankář Colin Purcell, který poslední rok nastupoval v americké juniorce za Cleveland Barrons.

Koho přivezli Rusové, Švédi a Švýcaři?

Ruská soupiska obsahuje několik zajímavých jmen, z nichž je nejvýraznějším brankář Jaroslav Askarov. Odchovanec Petrohradu odehrál několik mezinárodních juniorských turnajů, mimo jiné loňský ročník prestižního letního turnaje U18. Askarov by mohl skončit v první desítce nadcházejícího draftu, uplynulou sezonu chytal v ruské MHL.

Ve stejné soutěži nastupují i Rodion Amirov a Vasilij Ponomarjov, kteří podle všeho atakují první kolo. Zajímavým hráčem je Daniil Guščin. Sedmnáctiletý křídelník se před loňskou sezonou rozhodl odejít do Ameriky, kde hrál v USHL za Muskegon Lumberjacks.

Ze švýcarského výběru vyniká obránce Noah Delémont. Trojka letošního CHL Import Draftu bude od nové sezony válet za Acadie-Bathurst Titan v kanadské QMJHL. Delémont byl součástí Švýcarska na loňském Hlinka Gretzky Cupu i letošním MS U18.

Největší hvězdou reprezentace Švédska bude Zion Nybeck. Drobné křídlo bylo nadmíru bodově produktivní v nejvyšší švédské juniorské soutěži a podle odhadů by mohlo skončit velmi vysoko v draftu do NHL. Potenciál pro draft má i útočník Malmö Oskar Magnusson.

Čerstvými mistry světa jsou brankáři Jesper Wallstedt a Calle Clang. Na turnaji ale budou chybět nadějní Lucas Raymond a Alexander Holtz.

Český tým má ve svém středu několik hráčů se zkušenostmi z TELH

Český tým bude spoléhat na hráče se zkušenostmi z TELH. Jan Myšák za sebou má takřka kompletní sezonu v dresu Litvínova, za Olomouc zase řadu zápasů odehrál Tobiáš Handl. Extraligu si za Chomutov zahrál i kapitán mužstva Michal Gut, extraligovým nováčkem roku je gólman Jan Bednář.

V probíhající přípravě na nový ročník o místo v sestavě Litvínova bojuje talentovaný obránce Ondřej Baláž, v Pardubicích zase Michal Hrádek. Pamětníkem loňského Hlinka Gretzky Cupu je českobudějovický Pavel Novák.

Z finského kádru lze zmínit Olivera Suniho. Mladý útočník se po uplynulé sezoně rozhodl odejít do zámoří, kde jej uvidíme v dresu Oshawa Generals. V nadcházejícím draftu by měl být někde mezi třetím či čtvrtým kolem.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada