Prílišný rešpekt Slovákov pred Kanadou, prehra 1:3

03.08.2013 | Vlado Zimányi

V prípravnom stretnutí Slovenska s rovesníkmi z Kanady to bola zaslúžená výhra hostí. Počas celého zápasu boli lepším tímom, mladí Slováci však zahrali na hranici svojich možností a dosiahli dôstojný výsledok. Ivan Hlinka Memorial Cup im dopraje aj ďalšiu konfrontáciu so svetovou špičkou, azda dosiahnu aj na body, nie len na umelecký dojem.

Zápas č. 0  •  so 3.8.2013  •  17:30  •  Online přenos utkání
Slovensko
1:3
( 0:2, 1:0, 0:1)
Kanada
Slovensko: Slivka – Sloboda, Romančík, Moravčík, Ivanič, Bajaník, Pagáčik, Jaroš, Koch – Halama, Petráš, Kundrát, Krasničan, Berák, Adamčík, Novák, Holešinský, Haščič, Sukeľ, Kondys, Briestenský
Kanada: Billia – Neil, Hicketts, Fleury, Ekblad, Pilon, Carrier, McKeown – Hawryluk, Fabbri, Bennett, McCann, Chartier, Eatson, Dal Colle, Point, Virtanen, Lemieux, Bishop, Audette, Pepin
Branky a asistence: 25. L. Romančík (Sloboda) v presilovke o dvoch - 9. Watson (Virtanen, Pilon), 14. Dal Colle (Lemieux, McKeown) v presilovke, 46. Watson (Dal Colle, Point).
Střely: 17:50 (3:14, 8:17, 6:19).
Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Bundil, Mullner – Šefčík, Výleta. Diváků: 411.

Zápas začal očakávaným náporom Kanady, naši mladíci pôsobili ustráchaným dojmom. Hráči spoza mora sa lepšie pohybovali, mali rýchlejšie nohy, presnejšie prihrávky a už od začiatku sa ľahko dostávali do nášho obranného pásma. Už v 3. minúte zachránila slovenských mladíkov tyčka po strele Daniela Audetta. Prvý gól videli diváci v 9. minúte, keď sa po peknej individuálnej akcii Jakea Virtanena, ktorý po ľavej strane prenikol do pásma a presne naservíroval pred prázdnu bránku, presadil prvýkrát v zápase Spencer Watson. Aj po góle Kanaďania zatlačili, pár dobrých zákrokov ukázal brankár Slivka. Po faule Slobodu presilovku využili Kanaďania bleskovo. Po šiestich sekundách sa presadil Michael Dal Colle. Ojedinelú príležitosť mladých Slovákov nevyužil Adrián Holešinský v 15. minúte, v 19. zastavila strelu jedného zo Slovákov tyčka. Dominanciu Kanaďanov potvrdzuje okrem gólov aj štatistika streľby, pomer striel v prvej tretine bol 3:14.

Druhá tretina už ponúkla aj iný obraz hry. Slováci sa osmelili, výsledkom čoho bola v 24. minúte presilovka o dvoch hráčov. Taká sa má v hokeji využiť, zvlášť keď trvá 1:42 a našim sa to aj podarilo. Na modrej dostal puk na hokejku Ladislav Romančík a prestrelil Billiu v kanadskej bránke. V pokračujúcej presilovke už gól nepadol, hoci v jednom prípade pri troche šťastia mohlo byť vyrovnané. Veľkú príležitosť zrovnať skóre mal v 28. minúte vo vlastnom oslabení dobre hrajúci Marco Halama, keď unikol od vlastnej modrej a jeho strela sa zastavila na brvne. Do šancí sa dostávali aj Kanaďania, najlepší hráč Slovenska, brankár Vladimír Slivka, však v druhej časti hry zatiahol roletu a zlikvidoval viacero šancí. Najmä tú z 35. minúty, keď počas kanadskej presilovky ležiac na ľade vychytal úplne voľného Bennetta.

Tretia tretina začala našim oslabením, ktoré sme ubránili. V 46. minúte však šťastie poprialo Spancerovi Watsonovi, ktorý bol na správnom mieste aby dorazil vyrazený puk a Kanada znova viedla o dva góly. Zápas sa potom premenil na súboj kanadských hráčov s brankárom Slivkom, z ktorého už vždy vyšiel víťazne slovenský brankár. Postupne zlikvidoval šance Watsonovi, Pilonovi, Bishopovi a keď už nestačil sám, v záverečnej minúte mu pomohla tyčka, ktorú obtrela Pointova strela.

Anton Bartánus (tréner SR 18): "Na úvodnú tretinu sme nastúpili až s priveľkým rešpektom a bolo to vidieť aj na našej hre. Chalani mali rešpekt z majstrov sveta. Druhá tretina už bola herne vyrovnaná, podarilo sa nám skorigovať skóre, ale vyrovnať už nie. Dobrý výkon podal náš brankár Slivka. Sila kanadského výberu bola dnes veľká, jeho víťazstvo bolo zaslúžené. Aj napriek prehre sa naši hráči snažili dodržiavať systémové prvky, ktoré sme trénovali v predchádzajúcich dňoch.“