Turnajová premiéra se vydařila! Češi porazili Švýcary vysoko 6:2

07.08.2017 | Klára Petrásková

První zápas, malé déjà vu. Čeští reprezentanti stejně jako před rokem načali Memoriál Ivana Hlinky duelem se Švýcary a stejně jako tehdy, i letos z klání odešli jako vítězové. Ba co víc, dokonce dokázali vstřelit také stejný počet branek. Po vydařeném obratu ve skóre se český gólový účet zastavil až na čísle šest, přičemž hosté dokázali brankovou lajnu překonat dvakrát. Češi si tak na úvod turnaje připsali do tabulky cenné tříbodové vítězství.

Zápas č. 3  •  po 7.8.2017  •  19:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Česko
6:2
( 2:1, 3:0, 1:1)
Švýcarsko
Česko: Dostál – Zábranský (C), Dluhoš, Klejna, Kowalczyk, Malík, Adámek, Seemann – Blümel, Pekař (A), Lauko – Plášek, Střondala, Gajarský – Kvasnica (A), Čajka, Matiášek – Sedlák, Arnošt, Jeník – Pavel.
Švýcarsko: Charlin (27. A. Schmid) – Gross (A), Henauer, Berni (C), Aebischer, Moser, Wyss, Prysi – Oana, S. Schmid (A), Patry – Gerber, Wetter, Calzimiglia – Vouillamoz, Nussbaumer, Verboon – Kiener, Wüest, Schwab.
Branky a asistence: 9. Jeník (Zábranský, Střondala), 12. Arnošt (Klejna), 22. Střondala (Kowalczyk), 27. Lauko, 36. Jeník (Arnošt), 45. Lauko (Dluhoš, Zábranský) – 7. Nussbaumer (Henauer, Wetter), 48. Verboon (Henauer, Patry).
Střely: 34:26 (12:10, 14:10, 8:6).
Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hribik, Kika – Špůr, Frodl. Diváků: 1523.

Utkání načali aktivněji reprezentanti České republiky, nicméně byli to Švýcaři, kdo se jako první radoval z vedení. Na modré čáře napřáhl Mika Henauer, přičemž Dostál dokázal jeho střelu vyrazit jen na hůl Valentina Nussbaumera. Ten se s ničím nerozpakoval a v přesilovce poslal puk přímo za brankovou čáru – 0:1.

Od úvodní trefy však neuběhly ani dvě minuty a skóre se opět měnilo. Tentokrát to byl český tým, kdo využil početní výhodu a srovnal na 1:1. Libor Zábranský poslal od modré lajny kotouč na švýcarskou bránu, kde čekal Jan Jeník, jenž jeho ránu šikovně ze vzduchu tečoval přímo do sítě. Ani to ale nebylo z první třetiny všechno. V 11. minutě sebral Dominik Arnošt v brankovišti odražený puk, obkroužil s ním klec a zasunul ho přesně za levou tyč – 2:1.

Druhá dvacetiminutovka, to byl aktivní a především útočný hokej. Potvrdil to už Vojtěch Střondala v samotném začátku periody, kdy využil dostatek prostoru na levém kruhu v nechytatelnou střelu do horní části brány – 3:1. A Češi byli při chuti i nadále. Jakub Lauko se prodral skrz několik hráčů k volnému puku a ze střední vzdálenosti zacílil neomylně mezi gólmanovy betony – 4:1.

Čtyři obdržené góly byly na brankáře Charlina příliš, a tak své místo mezi třemi tyčemi přepustil kolegovi Schmidovi. Ani on ale čisté konto neudržel. Několik minut před druhou sirénou totiž Dominik Arnošt zadní nastřelil mantinel tak šikovně, že se puk odrazil přímo na hůl Jana Jeníka. Ten nezaváhal a pohotově doklepl touš mezi gólmanovým tělem a brankovou konstrukcí do švýcarské svatyně – 5:1.

Ani pět přesných zásahů ale domácím juniorům nestačilo, a tak se k další akci rozjel ve třetí třetině Jakub Lauko. Nabral rychlost podél pravého mantinelu, na úrovni kruhu předvedl rychlou kličku na střed a švihem zametl po ledě kotouč do brány – 6:1.

Švýcaři sice na svého soka ztráceli patnáct minut před koncem základní hrací doby už pět gólů, přesto ale ještě zabojovali a snížili. V přesilové hře si na pravém kruhu s pukem pohrál Matthew Verboon a nepříjemnou jedovkou ho dostal kolem pravé tyče za gólmanova záda – 6:2. Ani ke konci třetiny se šance nevytratily a diváci se stále měli na co dívat, oba brankáři už však další změnu ve skóre nedopustili. Česká republika tak porazila Švýcarsko 6:2.

David Bruk (trenér Česka): Jsme rádi, že jsme výborně vstoupili do turnaje a že jsme vyhráli. Můžeme bojovat o postup ze skupiny. Jsme spokojeni s tím, že jsme dali šest gólů. Na druhou stranu si uvědomujeme, že jsme v utkání vytvořili velké chyby. Bylo tam hodně brejků a přečíslení. Ještě se podíváme na video, co si ale vzpomínám, tak náš gólman zneškodnil šest tutovek. S tím spokojeni nejsme. S výsledkem samozřejmě ano, představovali bychom si to ovšem ještě o něco lepší.
Thierry Paterlini (trenér Švýcarska): Prováhali jsme spoustu dobrých příležitostí a šancí, jak se dostat zpátky do zápasu. Z toho důvodu byl zápas rozhodnutý ještě před koncem. Češi hráli lépe v předbrankovém prostoru a dali více gólů, to byl největší rozdíl. Musíme více zapracovat na proměňování šancí. Měli jsme čtyři samostatné úniky, ale neproměnili ani jeden. Když máme tyhle příležitosti, musíme je proměňovat. To je to, co musíme změnit.