Fantazie! Češi zdolali USA a slaví historické zlato z Memoriálu

13.08.2016 | Václav Petrů

Břeclav - Zlatý sen české osmnáctky se stal realitou. Svěřenci trenéra Václava Varadi zdolali ve finále Spojené státy americké 4:3, i když dvakrát prohrávali, a poprvé v šestadvacetileté historii turnaje slaví titul. O rozhodující trefu turnaje se postaral v dlouhé pětiminutové přesilovce po faulu amerického kapitána Poehlinga v 53. minutě Ondřej Machala.

Zápas č. 1  •  so 13.8.2016  •  17:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
USA
3:4
( 1:1, 2:2, 0:1)
Česko
USA: Primeau – T. Miller, Inamoto, Walsh, Anderson, Keane, Phillips, Brickey, Mirageas – Pratt, Chmelevski, Lodnia – Pastujov, Poehling, Messner – McManus, Dovorany, Kastelic – Dougherty, M. Miller, Seitz.
Česko: Škarek – Kvasnička, Mikyska, Galvas, Šalda, Bednář, Král, Bukač – Svoboda, Nečas, Kaut – Kern, Hladoník, Zadina – Machala, Kondelík, Safin – Chytil, Škvrně, Dvořák – Novák.
Branky a asistence: 18. Chmelevski (Phillips), 22. Messner (Walsh, Poehling), 32. Miller (Messner) – 10. Zadina (Hladoník, Kern), 31. Chytil (Kvasnička), 36. Zadina (Kern, Hladoník), 53. Machala (Galvas)
Střely: 26:33 (11:7, 13:11, 2:15).
Vyloučení: 3:1, navíc Poehling (USA) 5+20, sekání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hribik, Jeřábek – Gebauer, Špůr.. Diváků: 2325.

Záhy po začátku utkání si Češi zahráli přesilovou hru. Při ní si dobře příležitosti vypracovat nedokázali, ty však na sebe nenechaly dlouho čekat po skončení početní převahy. Čeští hokejisté si vypracovali dobré šance, ale ani přečíslení dva na jednoho, ani Safinova dobrá šance, kdy se český útočník ocitl před svatyní USA gólem neskončila. V desáté minutě už to přišlo. Hladoník přihrál před bránu Filipu Zadinovi, který zblízka zvednul kotouč bekhendem nad beton Primeaua a otevřel skóre utkání. Americká odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Nejprve sice v přečíslení dva na jednoho zakončoval McManus nad bránu, ovšem poté byl na konci sedmnácté minutě vyloučen Novák a Američané svou první početní převahu zanedlouho využili. V osmnácté minutě Phillips vystřelil od modré, Škarek vyrazil kotouč na stranu do míst, kam najížděl nejproduktivnější hráč turnaje Sasha Chmelevski, který pohotově prostřelil českého gólmana.

Američanům vyšel vstup do prostřední části. Walsch vypálil od modré, puk se z pohledu českého týmu nešťastně odrazil od bránících hráčů na najíždějícího Micka Messnera, který na začátku druhé minuty druhé třetiny poslal puk do odkryté branky. Do trháku mohl dostat Spojené státy po střele Millera dorážející Seitz, ovšem Škarek vystrčil svůj beton a eliminoval šanci amerického forvarda. V přesilové hře po faulu Andersona si domácí vytvořili slušný tlak na bránu a několik výborných příležitosti. Několik šancí však lapil výborný Primeau.

Co se svěřencům Václava Varadi nepovedlo v přesilovce, zdařilo se o chvíli později. Američané propadli v útočném pásmu a Češi se dostali do přečíslení čtyři na jednoho, které po Kvasničkově přihrávce zužitkoval v polovině jednatřicáté minuty Filip Chytil. Rozbouřené publikum ovšem zanedlouho opařila další branka amerického celku. Při rychlém protiútoku nahrál Messner do jízdy Tommymu Millerovi, který z první prostřelil přesouvajícího se Škarka. Američané byli následně hodně nebezpeční, ale v důležité chvíli dokázal podržet svůj tým český brankář. Poté co Varaďovi svěřenci přečkali těžké chvíle, dočkali se vyrovnání. Ve 36. minutě našel Kern před bránou Filipa Zadinu, který zblízka prostřelil Primeaua a rozbouřil Ice Bors Arenu. Domácí mohli strhnout vedení na svou stranu po střele Kautu z poslední minuty. Kotouč sice Primeauovi vypadl a kutálel se do brankoviště, americký brankář ale předvedl vynikající reflex a kotouč na poslední chvíli uklidil z brankové čáry.

Do třetí třetiny vstoupila obě mužstva opatrně, jako by si uvědomovala důležitost okamžiku. V padesáté minutě měl na hokejce rozdílovou branku Filip Zadina, který vyšachoval americkou obranu kličkou na střed, následně jej ovšem tváří v tvář vychytal Primeau, a zhatil tak českému forvardovi hattrick. V padesáté minutě dostali Varaďovi svěřeneci unikátní šanci rozhodnout utkání. Americkému kapitánovi Ryanu Poehlingovi zkratovaly nervy, když kapitán svého výběru udeřil Kondelíka, který se posléze jen těžce zvedal z ledu. Rozhodčí po poradě vyloučili amerického kapitána za sekání na pět minut plus do konce utkání. Dlouhou přesilovou hru využili Češi téměř přesně v její polovině. V 53. minutě Galvas nahrál na střed Ondřeji Machalovi, který prostřelil Primeaua. Češi mohli pojistit vedení, ale Chytil v obrovské šanci nedokázal zvednou kotouč nad beton amerického gólmana. Američané si vytvořili závěrečný tlak, ale z něho už Škarka překonat nedokázali, a tak mohla vypuknout na ledě břeclavské Ice Bors Areny nefalšovaná mistrovská radost.

Václav Varaďa, trenér ČR: Kluci odmakali celý turnaj podle našich trenérských představ a tohle je taková třešnička na dortu. Porazili jsme všechny silné soupeře. Nebylo náhodou, že jsme se dostali do finále, a myslím, že jsme zaslouženě vybojovali zlatou medaili.

Clark Donatelli, trenér USA: Byl to opravdu velmi dobrý zápas. Češi hráli a pracovali velmi dobře, ale zdálo se mi, že jsme byli o něco lepší. Jsme velmi zklamaní, ale zároveň velmi pyšní na hráče a to od začátku zápasu do jeho konce. Měli jsme tu velmi talentovaný výběr, který má budoucnost a toto je součást jeho vývoje.