Zlato pro Kanadu, stříbro pro Čechy. Ve finále podlehli javorovým listům 1:4

12.08.2017 | Klára Petrásková

Memoriál Ivana Hlinky zná po týdnu bojů svého letošního vítěze. Je jím celek Kanady, který se po roce bez medaile vyšplhal na nejvyšší stupínek celkově už po jednadvacáté. Ve finále přestřílel Čechy vysoko 46:19, prosadil se čtyřikrát a soupeři povolil jedinou branku. Obhájci titulu z Česka se tak po prohře 1:4 museli spokojit se stříbrnými medailemi.

Zápas č. 2  •  so 12.8.2017  •  17:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Kanada
4:1
( 1:0, 2:1, 1:0)
Česko
Kanada: Rodrigue – Addison, Smith (A), Woo (A), McIsaac, Merkley, Dobson, Bahl, Shepard – Thomas, Hayton, Foote – Noel, Veleno (C), McBain – MacDonald, Groulx, Burzan – Dudas, Dellandrea, Fortier.
Česko: Dostál – J. Michálek, Dluhoš, Klejna, Kowalczyk, Malík, Adámek – Blümel (A), Pekař, Lauko (C) – Plášek, Střondala, Jeník – Kvasnica, Čajka (A), Gajarský – Sedlák, Arnošt, Matiášek – Pavel.
Branky a asistence: 17. McIsaac (McBain), 23. Veleno (McBain, Dobson), 40. Bahl (Dobson, Thomas), 48. McBain (Smith, Thomas) – 27. Arnošt (Sedlák).
Střely: 46:19 (19:4, 16:9, 11:6).
Vyloučení: 4:2, navíc Merkley (CAN) 10 min.. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Diváků: 3003.

Už od samého začátku finále bylo patrné, jaký obraz hry bude nastolen. Zatímco Kanaďané se nezdráhali kombinovat v útočném pásmu, Češi pečlivě bránili a vyčkávaly na brejky. Z toho také plyne počet střel – Kanada v první třetině přestřílela národní mužstvo vysokým poměrem 19:4. Úctyhodný počet osmnácti projektilů dokázal brankář Dostál zneškodnit, na jeden však nedosáhl.

Gólová radost Kanady přišla po několika neúspěšných pokusech v 17. minutě. Od modré čáry si Jared McIsaac vybruslil až na vrchol pravého kruhu, kde využil dostatku prostoru k rychlé jedovce. Lukáš Dostál toho moc přes bránícího hráče neviděl, nezbylo mu ale než vyškrábnout puk ze sítě – 1:0. Těsně před koncem úvodního dějství rozhodčí poprvé udělili trest, větší část přesilovky si ale čeští hráči nechali až na další třetinu.

Po příchodu z kabin se do obrovské šance dostal Adam Gajarský, švihovkou z levého kruhu však nastřelil pouze břevno. Jakmile byla Kanada v plném počtu, pokračovala v tlaku. A to se vyplatilo, protože záhy přišla druhá branka. Joseph Veleno si u pravé tyčky počkal na vyraženou střelu, kterou pak uklidil do odkryté části české svatyně – 2:0.

Těsně před polovinou zápasu už se ale radovala i česká střídačka. Při zmatcích před kanadským brankovištěm se nejlépe zorientoval Dominik Arnošt, který dokázal odražený puk zasunout za brankovou čáru – 2:1. Čechy vstřelená branka nakopla a v ofenzívní zóně se začali osmělovat, půl minuty před druhou sirénou ale inkasovali potřetí. To když Kevin Bahl napřáhl na modré lajně a kotouč zaplul přesně do pravého horního rohu – 3:1.

Z poslední dvacetiminutovky neuplynulo ani šedesát vteřin, když se ve slušné šanci ocitl Ty Smith. Osamocen zkoušel na Dostála kličku mezi nohy, tento minisouboj ale vyhrál český brankář. To jeho kanadský kolega Jack McBain už se o pár minut později na listinu střelců zapsal. Zámořský útočník přijel ke skrumáži v brankovišti z druhé vlny, bleskově našel puk a nemýlil se – 4:1.

Kanada hrála jistě a nepouštěla Čechy do příliš šancí, naopak sama se stále snažila útočit. V závěru třetiny měl ještě český tým k dispozici dvě přesilové hry, využít je však nedokázal. Kanaďané žádné drama nepřipustili, výsledek si pohlídali až do konce a po závěrečné siréně se mohli těšit z vítězství. Češi po loňském triumfu letos vybojovali druhé místo.

Brent Kisio (Kanada): Vyhrát je úžasný pocit. Ale musím Čechy pochválit, hráli tvrdě a odehráli dobrý zápas. Jejich brankář byl výborný a věděli jsme, že když jim dovolíme přečíslení, mohli by z nich rychle těžit. Zodpovědně se vraceli, takže jsme věděli, že pokud se dostanou do vedení, mohl by to být problém. Ale vedení jsme získali my a udrželi ho celý zápas. Myslím, že tohle bylo pro zápas zásadní. Atmosféra v hale byla parádní a jsme rádi, že jsme toho mohli být součástí.
David Bruk (Česko): Samozřejmě jsme spokojení, vůbec jsme nebyli pasováni na adepta finále a překvapili jsme. Vážíme si toho, že jsme porazili silné soupeře Ameriku a Rusko a mohli jsme si zahrát finále. Kanada byla v zápase jednoznačně lepším týmem, byl to náš nejlepší soupeř na turnaji. Nestíhali jsme s nimi bruslit a byli celkově lepší. Je pravda, že jsme do utkání nastoupili bez třech obránců a čtyři hráči sotva drželi hokejku, přesto ale naskočili do finálového utkání. Před svými hráči hluboce skláním klobouk.