ČLÁNEK

Souboj zklamaných velmocí ovládla Kanada, zářili Mitchell a Veleno

12.08.2016 | Vojtěch Balon

Břeclav - Utkání dvou týmů, které se poněkud překvapivě nedostaly do semifinále, přineslo líbivý hokej z obou stran. Vedení se přelévalo ze strany na stranu, ve třetí třetině ale rozhodl o výhře Kanady Michael Rasmussen. Kromě něj ze zámořského týmu zářili i Joseph Veleno a Ian Mitchell, jež si shodně připsali tři kanadské body.

Zápas č. 1  •  pá 12.8.2016  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Kanada
4:3
( 1:1, 2:1, 1:1)
Finsko
Kanada: DiPietro (Scott) – Phillips, Crête-Belzile, Mitchell, Smart, Bouchard, Roberts, Brook, Meireles – Tippett, Bowers, Strome – Entwisle, Suzuki, Comtois – McLeod, Rasmussen, Veleno – Mattheos, Studnicka, Bellerive.
Finsko: Luukkonen (Lehtinen) – Räsänen, Vaakanainen, Teräväinen, Vesterinen, Isiguzo, Utunen, Viitasalo, Anttalainen – Nyman, Heponiemi, Virtanen – Moilanen, Koskenkorva, Pajuniemi – Parkkari, Talvitie, Engberg – Kerkkänen, Hartikainen, Seppälä.
Branky a asistence: 20. Mitchell (Veleno, Smart), 23. Mitchell (Veleno, Comtois), 30. Suzuki (Veleno, Mitchell), 52. Rasmussen (Tippett, Suzuki) – 6. Moilanen (Nyman, Räsänen), 36. Nyman (Heponiemi), 46. Virtanen (Heponiemi, Teräväinen)

Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Fotogalerie

Komentář

Utkání o páté místo začalo kvapíkovým tempem. Zdálo se, že hráči obou týmů ze sebe bleskurychle vyklepali zklamání z nepostupu do semifinále a především Kanaďané nastoupili s velkým elánem, McLeod ale už ve druhé minutě promáchl v předbrankovém prostoru! Pak se ovšem krátce po sobě nechali vyloučit Comtois s Entwislem a Finové přesilovku využili. Nyman sice nejprve napálil tyč, o pár sekund později ale našel před brankou volného Samiho Moilanena a ten se nemýlil. Po inkasovaném gólu zařadili Kanaďané na vyšší rychlostní stupeň a zase hýřili aktivitou, ani Tippettova dorážka Comtoisovy střely se ovšem neujala. A málem přišel trest, DiPietro však parádně vychytal finské přečíslení i o chvilku později individuální průnik Pajuniemiho. Zámořský výběr se ještě před sirénou dočkal vyrovnání, Ian Mitchell se z pravého kruhu trefil přesně - 1:1.

Na začátku prostřední dvacetiminutovky putoval za katr Bernard Isiguzo a Kanaďané dokázali v přesilovce otočit skóre ve svůj prospěch, opět po přihrávce Velena pálil přesně Ian Mitchell. Finové se nezalekli a pokusili se o rychlé vyrovnání, nicméně ani jedna z Anttalainenových ran nezamířila do sítě. Poté se nechal vyloučit Räsänen a přišel krutý trest pro Suomi, Nick Suzuki totiž zamířil přesně z pravého kruhu - 3:1. Finové se dočkali snížení, Heponiemi totiž poslal do úniku Linuse Nymana a finský mladík se trefil přesně. Poté se iniciativy chopili opět Kanaďané, Bouchard ani Rasmussen své šance ovšem neproměnili, a tak se šlo do kabin za stavu 3:2 pro zámořský tým.

Ve třetí třetině se Finům podařilo opět vyrovnat. Přesilovka po faulu Rasmussena se seveřanům sice příliš nedařila, ke dvěma šancím se ale hráči Suomi dostali a jednu z nich využil Santeri Virtanen. Finští hokejisté málem dokonali obrat, Talvitieho pokus z bezprostřední blízkosti se ale neujal. A opět přišel trest, Kanadu poslal v čase 51:24 do vedení Michael Rasmussen a pak už si zámořský tým své vedení hlídal. Strome mohl definitivně rozhodnout, Ukko-Pekka Luukkonen se ale popáté překonat nenechal. A protože Finům nevyšla ani závěrečná powerplay, páté místo na Memoriálu obsadila Kanada.

Ohlasy trenérů

Juuso Nieminen, trenér Finska: Soupeř byl v první třetině, poté jsme naši hru zlepšili, ale nechali jsme se často vylučovat, což rozhodlo. Turnaj je pro nás zklamání, pouze jedna výhra.

Paul McFarland, trenér Kanady: Byl to dobrý zápas. Věděli jsme o Finech, že jsou rychlí a že nás otestují. Nakonec rozhodly přesilové hry. Celkově umístění je jedna věc, ale ve skutečnosti jsme na celém turnaji prohrávali jenom minutu a osm sekund. (Kanada prohrávala minutu a osm sekund v zápase s Ruskem, když inkasovala rozdílový gól v čase 58:52, pozn. red.)

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??