ČLÁNEK

Semifinále si zahraje Švédsko! Vyhrocenou bitvu rozhodl nájezd číslo 14

07.08.2019 | Redakce

Piešťany – Po druhé třetině vedlo USA již 3:1, ovšem výběr Tre Kronor nesložil zbraně a v rozmezí dvou minut během závěrečného dějství vyrovnal. Oba státy poté přidaly po jedné brance a když prodloužení nerozhodlo, přišly na řadu nájezdy. V 7. sérii rozhodl Jungmann a poslal Skandinávce do semifinále.

Zápas č. 10  •  st 7.8.2019  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
USA
4:5sn
( 1:1, 2:0, 1:3 - 0:0)
Švédsko
USA: Hogg (Purcell) – Kaiser, Ratzlaff (C), Gagne, Ellis, Bushy, Ma, Kelly, Kempf – Estapa (A), Hayes, Gaffney – Hanas, Schoen, Samoskevich – Kirwan, Beck, Williams – Bantle, Shlaine, Biondi.
Švédsko: Wallstedt (Clang) – Andrae, Wallinder, Leo Lööf (C), Grans, Styf, Kumlin, Nordlund (A), Linus Lööf – Eklund, Ljungman, Magnusson – Nybeck (A), Ekmark, Olausson – Torgersson, Hallén, Ljungkrantz – Eriksson, Garfve, Hedlund.
Branky a asistence: 2. Gaffney, 24. Kirwan (Kempf, Beck), 26. Samoskevich (Schoen), 49. Ellis – 17. Nybeck (Andrae), 43. Olausson, 44. Ljungman (Hedlund, Andrae), 56. Eklund, 65. Ljungman – rozhodující nájezd.
Střely: 33:30 (4:5, 13:8, 13:15 - 3:1).
Vyloučení: 7:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Štefik, Stano – Konc ml., Vyšný. Diváků: 348.

Komentář

Doslova zápas o všechno měl tempo od samotného začátku. Ve druhé minutě dostali hráči USA možnost zahrát si přesilovou hru, kterou dokázal proměnit ALEX GAFFNEY při závaru před brankou, kdy se prosadil z třetí dorážky. Odpovědět mohli Tre Kronor také v početní výhodě, když na konci akce se zjevil Daniel Ljungman, ale sedícího Hogga nedokázal překonat. V 8 minutě se dostal k puku na levém kruhu Hallén, ten byl zcela volný a vypálil ihned z první. Jeho dělovka orazítkovala levou spojnici branky a stav byl stále příznivější pro Američany. V 17. minutě si na modré čáře nabruslil blíž ke kruhům ZION NYBECK a kotouč poslal přesně do horního růžku, Švédsko potřebovalo k využití přesilové hry pouze devět sekund! Závěr první třetiny patřil modrožlutým Švédům, ti si totiž zahráli další přesilovou hru a v ní se Torgersson objevil zcela volný před brankářem Hoggem, ten mu ve skórování zabránil rychlým zákrokem betonem.

Začátek druhé periody byl opět v režii zámořského celku, ve 4. minutě Donald Kempf poslal kotouč RYANU KIRWANOVI, jehož střela zápěstím před kruhy skončila až v síti branky Wallstedta. A to nebylo vše. O dvě a půl minuty později Ben Schoen našel skvělou nahrávkou zcela volného u pravé tyčky MATTHEWA SAMOSKEVICHE, která z první poslal kotouč do prázdné branky – 3:1! Švédové si vzali dokonce oddechový čas, ale ani ten jim nepomohl. Protože ve 27. minutě mohli znova inkasovat. Jediný štěstí pro ně bylo to, že Noah Ellis napálil zápěstím levou tyč.

Američané pokračovali nadále v aktivní hře a vynutili si jedenáctisekundovou přesilovku pět na tři. Tu Švédové dokázali ubránit i s následnou klasickou početní výhodou o jednoho muže. Američanů byl poté doslova plný led a diktovali tempo zápasu, v samém závěru vypálil od modré Razlaff, jeho ránu vyrazil Wallstedth k Hayesovi, z jeho dorážky se puk vrtěl po brankové čáře nakonec mimo tři tyče. Walldstedth se zaskvěl o půl minuty později, když vychytal Gaffneyho z bezprostřední blízkosti a udržel ještě naděje Švédska.

Američané na začátku třetí periody nevyužili možnosti navýšit skóre v přesilové hře a naopak poté museli hrát oslabení právě oni. Po rychlé akci se dostal k puku na vrcholu levého kruhu OSKAR OLAUSSON a na bližší tyč překonal brankáře Hogga. Tre Kronor tato branka okamžitě nakopla a v 44. minutě bylo dokonce vyrovnáno! Erik Hedlund vyslal do brejku po pravé straně DANIELA LJUNGMANA a jeho tvrdá rána skončila na zadní tyčce – 3:3!

Aktivnější byli rázem Švédové, Hedlund z leva pronikl až k brankáři, jeho pokus mezi betony nebyl úspěšný, Hogg sklapl betony včas. Divoký zápas pokračoval, Samoskevich si v tváři v tvář pouze vylámal zuby na Wallstedtovi. V 49. minutě brankář Švédska první ránu z mezikruží dokázal s obížemi vyrazit, nicméně poté se k další střele dostal NOAH ELLIS, který vrátil USA vedení zpět střelou nad rameno – 4:3. Tři korunky se v početní výhodě pět na tři neprosadili, nemuselo je to ale vůbec mrzet! V 56. minutě v signalizované výhodě předvedl individuální akci WILLIAM EKLUND, ten se na modré čáře otočkou vyhnul hned dvěma soupeřům a jeho následný projektil skončil o víko v brance.

Vyhrocený duel další branku ve třetí třetině nepřinesl a šlo se do prodloužení tři na tři. V něm se hrálo dost opatrně, největší šance přišla v poslední minutě, kdy střelu do prázdné branky od lLjungmana ztečoval mimo pádem na led Ratzlaff.

Nájezdy byly velmi napínavé. Pět z nich bylo úspěšných, ta poslední byla až v 7. sérii, když se prosadil střelou k tyčce DANIEL LJUNGMAN a ten pak mohl slavit se svými spoluhráči postup do semifinále!

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec