ČLÁNEK

Slovensko po krásné bitvě padlo s USA v prodloužení

06.08.2019 | Redakce

Piešťany - Krásná hokejová bitva! Slovensko se s USA střelo o udržení nadějí na postup ze skupiny B. Radovali se nakonec Američané, kteří výběr trenéra Ivana Feneše porazili 4:3 po prodloužení.

Zápas č. 8  •  út 6.8.2019  •  19:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Slovensko
3:4pp
( 1:2, 1:0, 1:1 - 0:0)
USA
Slovensko: Latkóczy (Opatovský) – Fatul, Kňažko, Stacha, Nemec, Groch, Putala, Ketner, Jombík – Chromiak, Myklukha, Lašák – Kašlík, Rehák, Kolenič – Mastič, Faith, Bačo – Nemec, Petráš, Šramaty
USA: Hogg (Purcell) – Kaiser, Ratzlaff, Gagne, Ellis, Bushy, Ma, Kempf – Estapa, Hayes, Gaffney – Hanas, Schoen, Samoskevich – Kirwan, Beck, Williams – Bantle, Shlaine, Biondi – Kelly.
Branky a asistence: 15. Rehák, 40. Lašák, 53. Chromiak – 7. Hayes (Gaffney, Ellis), 18. Beck (Ellis), 54. Schoen (Hanas, Biondi), 64. Gaffney (Ratzlaff).
Střely: 17:44 (4:8, 5:14, 7:16 - 1:6).
Vyloučení: 6:7, navíc Bantle (USA) 5 + do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Stano, Novák - Gegáň, Frimmel. Diváků: 1212.

Komentář

Slováci nevstoupili do zápasu nejlépe. V sedmé minutě nevyslechli varování Gaffneyho, který dostal v mezikruží až příliš volného prostoru, ale nemířil přesně. A poté inkasovali poté, co neuhlídali Avery Hayese v předbrankovém prostoru. Domácí tým ale dokázal rychle odpovědět. Poté co Williams zakončil rychlý brejk Američanů, i když mohl nahrávat na zcela volného spoluhráče, vypálil nechytatelně z protiútoku Samuel Rehák. Svižná rána tahem skončila přesně ve vzdálenější šibenici.

Záhy se blýskl šikula Matej Kašlík, který chtěl navázat na svůj gól ze zápasu proti Švédsku, ale Hogg jeho ránu chytil. A tak přišla znovu řada na Spojené státy, které se po krásné kombinaci dostaly do vedení. Noah Ellis nemohl načasovat přihrávku lépe a Ryan Beck už jen v podstatě doklepával kotouč do prázdné brány.

„Kluci si potřebují ještě nějaké věci ještě zautomatizovat, z čehož plynuly individuální chyby. Nejlepší byli v zápase brankáři. Pokaždé, když slovenský hokej udělal nějaký úspěch, chytal za mužstvem skvělý brankář. My také potřebujeme tým postavit na kvalitním gólmanovi a pokud mu vycházejí zákroky, tým se drží pořád nahoře. Tentokrát chytil Šimon Latkóczy opět obrovské množství šancí," komentoval trenér slovenského národního mužstva Ivan Feneš.

Druhá třetina patřila Šimonu Latkóczymu. Ten zneškodnil únik Jacka Williamse zakončený kličkou do forhendu i krkolomnou situaci v 38. minutě, kdy Američané sice dotlačili puk do branky, ale rozhodčí odpískal postavení jednoho z útočících hráčů v brankovišti. Ještě předtím nastřelil Estapa tyč. Jako kdyby se všechny neproměněné šance USA nasčítaly 30 vteřin před koncem druhé třetiny.

Ján Lašák vjel v plné rychlosti do útočného pásma a ačkoliv byl atakován obráncem, nekompromisně ranou zápěstím propálil Hogga. Série krásných akcí pokračovala i po přestávce. Ve 45. minutě si Latkóczy poradil se salvou ran z bezprostřední blízkosti a následně také únikem Davida Maa. Skvělé slovenské publikum hnalo domácí výběr za vítězstvím a v 53. minutě vypukla v Piešťanech hotová euforie. Martin Chromiak očima dotlačil za brankovou čáru v modrém půlkruhu poskakující kotouč po jednom ze zákroků gólmana zámořského celku. Slováci poprvé v utkání vedli.

Nakonec však pouhých 70 vteřin. Ben Schoen využil Hanasovu dobře načasovanou přihrávku a bylo vyrovnáno. Zápas nakonec dospěl až do prodloužení, kde nejdřív rozhodčí neuznal Slovensku branku kvůli předchozímu ofsajdu a následně se z dorážky prosadil Alex Gaffney.

Ohlasy trenérů

Ivan Feneš (Slovensko): „Viděli jsme opět skvělý hokej, který stál obě strany strašné množství sil. Myslím, že naši svěřenci udělali slovenskému mládežnickému hokeji skvělou reklamu. Po dlouhé době jsme na turnaji zatím vyrovnaným soupeřem a nejsme fackovacím panákem. Naší prací je zlepšovat každý den a to se nám dnes opět podařilo. Ukázali skvělou bojovnost, i když bylo vidět, že oba týmy mají zápas v nohách. Hokej to byl, alespoň podle mě, ale skvělý.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec