Slováci první zápas prohráli, od Finska dostali šestigólový příděl

07.08.2017 | Petr Pavlík

Bratislava – První hrací den nabídl pestrou přehlídku všech čtyř účastníků hrající skupinu B. Úvodní duel na turnaji mají za sebou rovněž domácí hokejisté Bratislavy, před kterými stál nelehký soupeř – tým Finska. Slovenští hráči se statečně rvali, avšak v zápase vždy tahali za kratší konec. Definitivní naděje na obrat pohřbil finský forvard dvougólový Tomi Utunen, a Slováci tak museli skousnout hořkou porážku 1:6.

Zápas č. 4  •  po 7.8.2017  •  19:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Slovensko
1:6
( 1:2, 0:1, 0:3)
Finsko
Slovensko: Vojvoda (Vyletelka) – Bučko (A), Dlugoš, Ilenčík, Kobolka, Turan, Vitaloš, Zekucia – Čederle, Džugan, Faško-Rudáš (C) – Hryzák, Kováčik, Kupka – Melcher, Minko, Okuliar (A) – Paulíny, Pjaták, Sarvaš – Šeliga.
Finsko: Annunen (Nurmi) – Nousiainen, S. Salmela (A), Rannisto, Ketola, A. Honka, Kokkonen, Räsänen, Utunen (C) – Maccelli, Kupari, Mäki – Moilanen, Petman, Salonen – Tanus (A), Ranta, Kotkaniemi – Killinen, K. Kapanen, Aaltonen.
Branky a asistence: 20. Zekucia (Pjaták, Turan) - 12. Utunen (Maccelli), 17. Kupari (Tanus), 37. Aaltonen (Kupari), 53. Utunen (Kupari), 55. Kupari (Nousiainen), 58. Aaltonen (Kupari, Tanus).
Střely: 24:33 (0:0, 0:0, 0:0).
Vyloučení: 5:3. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Baluška, Fridrich - Orolín, Tvrdoň.

Z počátku napínavé bitvy mezi Finskem a domácím Slovenskem se hrálo poměrně tvrdě do těla. Všichni aktéři šli do soubojů u mantinelu na maximum, prozatímní největší tutovka zápasu se zrodila v páté minutě, kdy jeden z finských hokejistů zůstal nehlídán na levém kruhu. Následně zkusil vystřelit do horní části branky, avšak trefil pouze tyč! Na druhé straně pro změnu zahrozil Kobolka, který prdukým nahozením vystrašil gólmana Annunena. Gólman ve službách Finska jeho střelu ztlumil na své hrudi. Domácí hokejisté dále tlačili, přičemž Okuliar obkroužil branku Finska a zkusil nahrnout puk pod betony Annunena. Tento úmysl se mu nevydařil, a finský gólman tak pořád držel čisté konto.

Těsně před půlkou první třetiny zaútočili Finové, konkrétně Kotkaniemi. Útočník Suomi nádherně provedl stahovačku na jednoho ze slovenských obránců a poté se snažil zavěsit touš pod víko. Vojvoda se roztáhl na brankovišti a nedovolil finskému forvardovi skórovat. Finští hráči nemuseli litovat, jelikož o pár minut později se radovali. Na modré čáře poslal puk Matias Maccelli svému parťákovi Tonimu Utnenovi, který nekompromisní ranou vymetl pavučinky ve Vojvodově svatyni. O chvíli později šli hosté vedení o dvě branky, když překvapil gólmana Vojvodu Rasmus Kupari. Následně hráli Slováci v početní převaze, ve které se nejlépe zorientoval před finským gólmanem Annunem Alexander Zekucia.

V prostředním dějství trošku tempo hry odpadlo a na první velkou šanci se muselo čekat pět minut. Kotkaniemi byl úplně sám před Vojvodou, ale svoji střelu nasměroval pouze do jeho náručí. Dalším hráčem, který mohl skórovat, byl Ranta, ale ani on nevsítil další branku v tomto utkání. Necelých osm minut před koncem prostředního dějství se vřítil do pásma Slovák Turan. Domácí útočník zkusil propagační pokus od modré čáry, gólman Finska bez problémů kotouč vyrazil. Další gólový moment se udál necelé čtyři minuty před koncem druhé třetiny, kdy situaci dva na jednoho zakončoval do prázdné branky Leevi Aaltonen, který tak vrátil svému celku náskok dvou branek.

Do třetí periody nastoupili hráči obou týmů opět ve velkém stylu, ale obrany fungovaly jako pevné neprůstřelné zdi. V úvodu třetí třetiny měli k dispozici Slováci klasickou početní výhodu, ve které se snažil propasírovat touš za záda Annuneho útočník Kupka. Ani ten se však do gólové listiny střelců nezapsal. V 50. minutě si hosté po dlouhé době vyzkoušeli další přesilovou hru, ve které několikrát zahrozila Rantanova formace, avšak gól z toho nebyl. A Finové neměli dost, když šestou branku vsítil Leevi Aaltonen. Poté už hokejisté Suomi pohodlně kontrolovali hru a dotáhli zápas do vítězného konce.

Ján Pardavý (asistent hlavního trenéra, tým Slovenska): "Myslím si, že se zápas rozhodl v přesilových hrách, které jsme neproměnili. Sice se nám je podařilo zlepšit, ale nebylo to ono. Nedařilo se nám skórovat, což je rozhodující. Jeden gól jsme vstřelili, ale to je samozřejmě málo. V tomto byli Finové jasně efektivnější, i trochu rychlejší. Na klucích bylo vidět, že se chtějí o výsledek rvát až do konce, ale bohužel to dopadlo tak, jak to dopadlo."

Tommi Niemelä (hlavní trenér, tým Finska): "Z větší části jsem spokojen s tím, jak se tým v tomto zápase prezentoval. Nebylo to ovšem nic světoborného, musí si to sednout a najít rytmus. Slováci hráli výborně, měli šance, navíc jim skvěle chytal brankář. My jsme byli trochu nervózní, asi proto, jelikož domácí celek měl odehrané nějaké zápasy předtím. Z našeho týmu bych chtěl vyzdvihnout Rasmuse Kupariho, který je především skvělý bruslař. Chce se neustále rozvíjet, a to je správné."