ČLÁNEK

Sladké finále! Češi zdolali Rusy a budou hrát o zlato

11.08.2017 | Richard Müller

Česká reprezentace je opět po roce ve finále Memoriálu Ivana Hlinky, kde vyzve výběr Kanady! Svěřenci kouče Davida Bruka otočili utkání s Ruskem a po velkém boji ho dotáhli do vítězného konce s těsným výsledkem 2:1. O branky českého týmu se postarali Jan Jeník s Jakubem Laukem.

Zápas č. 4  •  pá 11.8.2017  •  19:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Rusko
1:2
( 1:1, 0:1, 0:0)
Česko
Rusko: Miftachov (Rybalkin) – Žuravljov, Ochoťuk (C), Solopanov, Malyšev (A), Žiljakov, Babincev, Kaliničenko, Pribylskij – Rotenberg (A), Guskov, Zavgorodnij – Rtiščev, Ischakov, Sokolov – Biljalov, Žabrejev, Cybin – Ďaděňkin, Šabanov
Česko: Dostál (Dvořák) – Zábranský (C), Dluhoš, Klejna, Seemann, Malík, Adámek, Kowalczyk – Blümel, Pekař, Lauko (A) – Plášek, Střondala, Jeník – Kvasnica, Čajka (A), Gajarský – Sedlák, Arnošt, Matiášek – Pavel
Branky a asistence: 7. Ďaděňkin (Cybin) – 13. Jeník (Zábranský), 23. Lauko
Střely: 23:30 (9:8, 6:16, 8:6).
Vyloučení: 10:6, navíc Guskov (RUS) 10 min - hrubost. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hradil, Šír – Gebauer, Lederer. Diváků: 2895.

Fotogalerie

 

Komentář

Ruský tým se velice rychle na břeclavském ledě aklimatizoval. Přestože si v úplném začátku vytvořili větší nápor Češi, už v šesté minutě lovil gólman Dostál puk ze sítě. Danila Ďaděňkin si v mezikruží přehodil kotouč na bekhendovou stranu a takřka okamžitě zamířil do volného prostoru, kde strážce klece na puk nedosáhl.

Češi nadále podávali proti fyzicky zdatnějším Rusům sympatický výkon. Svou bojovnost proměnil ve vyrovnávací branku Jan Jeník, který zpoza obránce propálil Miftachova.

Touha po gólů se držela domácího výběru dál. Tři minuty po začátku druhé části se Jakub Lauko prodral podél mantinelu a z ostrého úhlu našel skulinu pod betonem gólmana. Kromě mužstva nakopla vedoucí branka i početné hlediště fanoušků.

Na přelomu zápasu se Jeník dočkal druhé branky, leč tentokrát sudím neuznané.

I Lauko mohl zvedat ruce podruhé nad hlavu, jenže při samostatném úniku poslal puk jen po zemi do pravého betonu Miftachova

Ve druhé třetiny začaly stoupat i emoce na ledě, a sudí museli zasahovat v několika potyčkách. Týmy zvyšovaly tvrdost hry a hrály na hranici pravidel. Po jednom ze soubojů zůstal několik minut ležet na ledě Gajarský, který byl následně za asistence lékaře odveden na střídačku.

Po velmi napjaté druhé třetině semifinálového utkání šli Češi do kabin za příznivějšího stavu 2:1.

Závěrečná část se díky poměrně častým vyloučením na obou stranách rozkouskovala. Z přesilovek byli celou dobu nebezpečnější Rusové. Nejvíce asi zatrnulo necelým třem tisicovkám divákům při střele Žuravljova z mezikruží. Výtečný Dostál ale podržel lapačkou celý svůj tým a stav se neměnil.

S každou ubíhající minutou se dalo napětí krájet a těsné skóre tomu nijak nepomohlo. Sedm minut před koncem šlo Česko do přesilovky proti třem. Miftachov byl zasypán průtrží projektilů, z nichž žádný nepropustil za svá záda.

Na druhé straně si zase mohli oddechnout svěřenci kouče Bruka. Biljanov napřáhl z velké dálky a jeho střela skončila na horní tyči, čímž Rusové málem tři minuty před sirénou vyrovnali.

Snaha Sborné pokračovala až do posledních vteřin, kdy soustavně obléhala bránu Dostála. Česko ale hektickým výkonem ubránilo výsledek 2:1 a může se těšit na sobotní finále před skvělým a početným domácím publikem.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec