ČLÁNEK

Ruská mašina přetlačila Švédsko 3:0 a dále vede skupinu B

06.08.2019 | Redakce

Piešťany – Brankář Wallstedt držel naděje Švédska až do 53. minuty. Poté se ruskému celku povedlo prosadit rovnou třikrát a o vítězi bylo jasno. Vítěznou branku si připsal po velkém závaru Ponomarjov.

Zápas č. 6  •  út 6.8.2019  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Švédsko
0:3
( 0:0, 0:0, 0:3)
Rusko
Švédsko: Wallstedt (Clang) – Andrae, Grans, Kumlin (C), Leo Lööf, Nordlund, Styf, Wallinder – Linus Lööf, Eklund, Ekmark – Eriksson, Garfve, Hallén – Hedlund, Ljungkrantz, Ljungman – Magnusson (A), Nybeck, Olausson (A) – Torgersson.
Rusko: Askarov (Motorygin) – Grušnikov (A), Čajka, Kirsanov, Kuzmin, Muchamadullin, Steklov, Zotov – Averšin, Burujanov, Didkovskij – Guščin (C), Chusnutdinov, Pašin – Ponomarjov, Ryčkov, Trinějev – Ťutněv (A), Zlodějev, Zugan.
Branky a asistence: 53. Ponomarjov (Zlodějev), 56. Trinějev (Čajka, Zlodějev), 59. Ťutněv (Ponomarjov, Pašin)
Střely: 26:52 (4:22, 14:16, 8:14).
Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Štefik, Müllner – Krajčík, Durmis. Diváků: 321.

Komentář

Odpolední zápas skupiny B odstartoval tlakem ruského týmu, ve 3, minutě Marat Chusnutdinov střílel z polotočky na zadní tyčku. Wallstedt byl však pozorný a jeho projektil zneškodnil betonem. Po následné akci napálil od modré čáry Šakira Muchamadullina pouze břevno švédské branky. Když už se Tre Kronor dostali do útočného pásma a akci zakončili střelou, přišlo vyloučení jejich hráče, protože William Eklund seknul brankáře přes lapačku. V následné přesilové hře zůstal osamocený na levém kruhu Didkovskije, Wallstedt opět sklapl včas betony. 

Dále pokračoval především tlak sborné, ta měla po celou dobu první periody o mnoho více střel i šancí, než jejich soupeř. Ponomarjov ukořistil puk jednomu z hráčů Švédska a zkoušel Wallstedta překonat bekhendem, ten ale zachoval klid při této situaci. Ke konci třetiny dostali Rusové možnost další výhody přesilovky, která nebyla moc vydařená a naopak se po ní zlepšili modrožlutí Švédi, Lööf se prohnal rychle až před branku, Askarov si jeden z málo zákroků pohlídal a do kabin se šlo za bezbrankového stavu. Za což byli nejradši Švédové, kteří vypálili na branku jenom čtyřikrát, natož jejich soupeř rovnou dvaadvacetkrát.

Již ve druhé minutě druhé třetiny šli Rusové do čtyřech a museli si zahrát oslabení. Ljungman si sjel až před brankáře a pokoušel prostrčit touš skrz betony Askarova, to se mu nepovedlo a jeho celek poté úspěšný v této herní situaci nebyl. Sborná již v pěti se dostala k nebezpečnému brejku, kdy průnik Averšina nebyl dotažen k první brance zápasu, jelikož tři tyče minul. Perfektní výkon předváděl brankář Wallstedt, ten pochytal v oslabení pokusy Didkovskijho a zároveň Averšina. Ve 36. minutě ujel všem Ivan Didkovskij a Wallstedt musel čelit úniku. Didkovskij zkoušel naznačit střelu a poté zakončit, ale puk mu úplně sjel z hokejky a ani nezakončil. Dvě minuty na to jelo Rusko do přečíslení dva na jednoho, Pašín hledal na druhé straně Ťuťněva, na poslední chvíli zasáhl do přihrávky jeden z beků Švédska. V závěru periody střílel velmi tvrdě od modré Leo Lööf, ani ten neotevřel účet zápasu. Tre Kronor ovládli pouze jedinou statistiku po druhé třetině, a to vhazování. Jinak diktovali tempo ruští hokejisté.

Nástup do třetí třetiny měli lepší Švédové, to bylo zapříčené hlavně vyloučením ruského hráče. Andrea si na modré čáře troufnul na kličku a procpal se přes napadajícího útočníka, jeho následná střela branku jen minula. V oslabení se mohli Rusové klidně radovat, kdyby Zlodějev v situaci dva na jednoho lépe nahrával. Po pěti odehraných minutách této části projel po levé straně lehce Trinějev, natlačil se až před Wallstedta, který si na jeho kličku do forhendu počkal. 

V 52. minutě byl Linus Lööf poslán na trestnou lavici a sborná měla možnost konečně vsítit první branku. Brankář Wallstedt předváděl na brankové čáře skvělé zákroky, ale nakonec nestačil na důraznou dorážku VASILIJE PONOMARJOVA – 0:1! Po vzájemném vyloučení na obou stranách se hrálo ve čtyřech a ruský brankář Askarov velice pomohl svému mužstvu, když lapačkou zastavil střelu z vrcholu kruhů od Lea Lööfa. Necelých pět minut před koncem tečoval nahození od Čajky BOGDAN TRINĚJEV a puk zapadl nechytatelně pod horní tyč. Zcela hotovo mohlo být o minutu později, kdy Zlodjěv napálil z prostoru mezi kruhy břevno. Švédi si dvě a půl minuty před koncem vyžádali oddechový čas a riskli hru bez brankáře. PAVEL ŤUŤNĚV ze středního pásma však mířil přesně do opuštěné klece a jeho tým mohl slavit vítězství 0:3.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec