Američané udolali po prodloužení Finsko a končí pátí

11.08.2017 | Jonáš Majtyka

Břeclav - V souboji o umístění se potkaly týmy USA a Finska. V první a druhé třetině vstřelila mužstva vždy po jedné brance. V závěrečném dějství už se ale prosadili pouze Američané, kteří tak na letošním memoriálu obsadí páté místo.

Zápas č. 2  •  pá 11.8.2017  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Finsko
3:4pp
( 1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)
USA
Finsko: Nurmi – Kokkonen, Utunen (C), A. Honka, Rannisto, S. Salmela, Nousiainen, Räsänen – Maccelli, Tanus, Kotkaniemi – Aaltonen, Kupari, Killinen – Salonen, Moilanen, Ranta – Mäki (A), Petman (A), K. Kapanen.
USA: Kraws – Demin, Krygier, Semik, Samuelsson, Mackinnon (A), Ch. Krygier, Ferrandino – Lapointe, Haskins, Randl (A) – Hall, Drury (C), Meyer – Caponi, Donovan, Jensen – Savage, Hain, Jenkins – McLaughlin.
Branky a asistence: 8. Aaltonen (Utunen, Tanus), 22. Kotkaniemi (Kupari, Tanus) – 15. Hall (Drury), 27. Jenkins (Drury), 41. Hall (Drury)
Střely: 32:40 (9:16, 11:12, 12:12 - 1:0).
Vyloučení: 6:5. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Kika, Šír – Gebauer. Lederer. Diváků: 254.

Utkání začalo spíše v opatrném tempu a bylo vidět, že ani jeden tým nechce inkasovat jako první. Důvodem byla nejspíš i horší viditelnost, nad ledem se totiž utvořil opar kolem branek obou soupeřů. Větší vzrušení pro diváky přišlo až v osmé minutě, kdy dostali Finové k dispozici dvojnásobnou přesilovou hru. Krátce po buly v útočném pásmu vystřelil z levého kruhu pro vhazování Leevi Aaltonen a jeho tvrdá rána si našla cestu až do sítě.

Poté se do samostatného úniku mohl dostat Jesse Moilanen, jenže mu chvíli trvalo zpracovat puk, a nakonec sám sebe vystavil do ofsajdu. V úvodním dějství si početní výhodu vyzkoušeli také Američané a i oni ji dokázali využít. Střela Jacka Druryho se odrazila před levou tyč finské branky, kde číhal Curtis Hall, kterému už jen stačilo zakončit do odkryté poloviny finské svatyně. Po první periodě tak svítil na tabuli nerozhodný stav 1:1.

Na začátku prostředního dějství doplatili Američané na svou nedisciplinovanost, když šli podruhé do oslabení tří proti pěti. Hokejisté Suomi touto nabídkou nepohrdli. Dvojnásobnou přesilovku sice ještě využili, tu klasickou ale už ano. Rasmus Kupari vybídl nádhernou křížnou přihrávkou ke střele Jesperiho Kotkaniemiho, jenž zamířil přesně k bližší tyči a poslal Finsko do vedení. Spojené státy ovšem vzápětí vyrovnaly. A opět to bylo v přesilovce! Neúspěšný pokus Jacka Druryho dorazil za Nurmiho záda Blade Jenkins a bylo to 2:2.

Přesně v polovině zápasu mohli seveřané opět získat náskok, jenže Ville Petman netrefil v obrovské šanci prázdnou bránu. Sám před Nurmim se následně ocitl Kyle Haskins, na finského maskovaného muže si ale s kličkou do forhendu nepřišel. I po druhé siréně svítilo na tabuli nerozhodné skóre.

To se však změnilo hned po patnácti vteřinách třetí třetiny. Finové se špatně domluvili ve vlastní třetině, čehož využil Curtis Hall, který překonal bezmocného Nurmiho. Tým USA tak poprvé v utkání vedl.

Finové se poté vrhli za vyrovnáním. Nejblíže mu byli v 53. minutě, kdy Kristian Tanus trefil tyč! Už to vypadalo, že Američané dovedou utkání do vítězného konce, jenže pouhých devatenáct vteřin před koncem dostal na pravou stranu puk na hůl Sampo Ranta, jenž využil situace a vyrovnal na 3:3.

Niemelä Tommi (trenér Finska): S výsledkem samozřejmě spokojeni nejsme. Když hrajete zápas o umístění, není to nikdy příjemné. Zápas s Američany je vždy velmi náročný. Nikdo z hráčů neměl problém s motivací do zápasu a z porážky jsme samozřejmě zklamaní
Clark Donatelli (trenér USA) Myslím, že kluci dnes hráli velmi naplno, zápas jsme chtěli vyhrát víc než Finové. Nezlepšili jsme se dostatečně v disciplíně, soupeři jsme nabídli dvě dvojnásobné přesilovky, myslím ale, že ve výsledku to byl náš nejlepší zápas na turnaji.