ČLÁNEK

Rozměr hřiště v Břeclavi slibuje náročný hokej, myslí si Pyrochta

04.08.2013 | Lucie Lobo

Je mu sedmnáct let a už má na svém kontě pět soutěžních startů v dospělém hokeji. Liberecký obránce Filip Pyrochta by měl být základním kamenem české defenzívy na Ivan Hlinka Memorial Cupu. „Očekávám kvalitní turnaj a hodně náročný styl hokeje,“ říká důrazný zadák.

Co považujete za svůj největší úspěch v dosavadní kariéře? Jaký je váš největší cíl?
Mezi mé největší úspěchy zatím patří turnaj v Salzburgu. Hrál jsem ještě v U16, byl to můj první turnaj v reprezentaci a hned jsme ho vyhráli. Dal jsem gól ve finále, to je pro mě největší úspěch. Ale úspěchů není nikdy dost, takže stále čekám a snad ještě nějaký přijde.

Za národní tým nebudete startovat poprvé. Jak se z vašeho pohledu liší od utkání na klubové úrovni?
Startovat poprvé nebudu, to máte pravdu. Ale já jsem za každý start v reprezentaci strašně rád. Je to zápas navíc oproti jiným klukům v klubu a ještě k tomu na tak vysoké úrovni, to je k nezaplacení. Mezinárodní zápasy jsou přece jenom jiné, protože každý stát má v kádru ty nejlepší hráče ze své země.

Ve výběru do 18 let jste si zahrál už minulý rok, na Ivan Hlinka Memorial Cupu jste však chyběl. Jak se těšíte na tuto premiéru a co od turnaje očekáváte?
Určitě se na turnaj těším, bude to paráda. Kanada a USA budou v plné sestavě, takže to bude hodně těžké udržet s nimi krok. Ale myslím si, že máme dobré mužstvo, a když budeme hrát jako tým, tak máme šanci na úspěch. Očekávám kvalitní turnaj a hodně náročný styl hokeje. Přece jenom v Břeclavi není nejmenší hřiště. (smích)

Jako jeden z českých hráčů jste uspěl v draftu KHL, jako 39. v pořadí si vás vybral lotyšský tým Dinamo Riga. Překvapilo Vás to?
Popravdě řečeno, dost mě to překvapilo. Vůbec jsem to nečekal, ale zatím to asi nic neznamená. Uvidíme, co v budoucnu.

Česká republika bude hrát ve skupině A, kde nastoupí proti Kanadě, Švédsku a Švýcarsku. Švédsko skončilo minulý rok třetí a kanadští hokejisté se pokusí o obhajobu titulu. Dá se tedy říct, že máte těžkou skupinu. Co říkáte na vaše soupeře?
Se soupeři jsme už byli seznámeni. Skupina lehká nebude, ale myslím si, že když na ledě budeme podávat dobré výkony, máme na postup. Švýcarsko také bude dobré, takže musíme jít do každého zápasu naplno a bojovat.

Na kterého soupeře se nejvíc těšíte?
Nejvíc se těším na Kanadu a na přátelák s USA, protože takové zápasy se nehrají každý týden. Jsou tu v plné sestavě, a tak už se třeba ani nesejdou, takže to určitě budou dobré zápasy. Uvidíme, jak dopadnou, ale myslím si, že šanci máme.

Co pro Vás znamená účast na Ivan Hlinka Memorial Cupu? Co Vám říká Ivan Hlinka jako ikona českého hokeje?
Startovat na tak prestižním turnaji a reprezentovat můj stát je pro mě čest. Ivan Hlinka byl vynikající hráč a pak i výborný trenér. Pro český hokej byla jeho smrt velkou ztrátou.

Do Břeclavi s Vámi odputoval i spoluhráč z Liberce Pavel Zacha. Jak si rozumíte mimo led? Přijeli jste na místo klání společně nebo zvlášť?
Ano, Pavel je tu s námi. Je to výborný hráč a mimo led ho mám moc rád. Doufám, že to nevypadá špatně (smích), ale myslím si, že si rozumíme jak na ledě, tak i mimo něj. Přijeli jsme každý zvlášť, protože jsme oba dva byli někde jinde.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec