ČLÁNEK

Představujeme hostitelská města: Břeclav

11.07.2013 | Tomáš Vlček

Ivan Hlinka Memorial Cup se na území České republiky a Slovenska koná už po sedmnácté a podesáté jsou jeho hostiteli města Břeclav a Piešťany. Představme si je a podívejme se, co, kromě kvalitního mládežnického hokeje, mohou návštěvníkům nabídnout. Začínáme českým zástupcem, tedy Břeclaví.

Břeclav

Břeclav a řeka Dyje

Břeclav, dobře dostupné město na jihu Moravy, leží na řece Dyji blízko hranic s Rakouskem a Slovenskem. Své jméno získala po knížeti Břetislavovi, který zde v 11. století postavil pohraniční hrad, její historické kořeny však sahají až do období slavné Velkomoravské říše. K velkému hospodářskému rozmachu města došlo zejména po příjezdu prvního vlaku z Vídně v roce 1839. Břeclav se zakrátko stala prvním železničním uzlem v monarchii. Ačkoli se město, které má asi 25.000 obyvatel, nemůže pochlubit velkým množstvím památek, má jistě co nabídnout. Za zhlédnutí stojí sakrální, židovské i jiné zajímavé budovy, které dokumentují zdejší bohatou historii.

Historické památky

Břeclavský zámek

Dominantou je zámek přebudovaný za vlády Lichtenštejnů do podoby umělé zříceniny. Na náměstí jistě nepřehlédnete moderní kostel sv. Václava, vysvěcený v roce 1995, a v městské části Poštorná pak kostel Navštívení Panny Marie, postavený z 200 druhů cihel, tvárnic a unikátních glazovaných střešních tašek. Za návštěvu jistě stojí židovské památky – hřbitov s kaplí a domem hrobníka a také synagoga, obojí s mnoha zajímavostmi. V Lichtenštejnském domě je k vidění stálá expozice o působení rodu Lichtenštejnů v regionu a budování Lednicko-valtického areálu, doplněná miniaturami všech staveb.

Přírodní krásy

Milovníci přírody ocení, že Břeclav je obklopena jedinečnými lužními lesy, které v Evropě nemají obdoby. Jestli si chcete užít malebné přírody, vydejte se na 4 km dlouhou cestu na Pohansko – uvidíte krajinu lužního lesa, významné archeologické naleziště, vojenské bunkry z doby první republiky a v neposlední řadě lichtenštejnský lovecký zámeček. Oborou Soutok můžete pokračovat až k soutoku řek Moravy a Dyje.

Cykloturistika

Ideálním dopravním prostředkem pro pohyb v okolí Břeclavi je jízdní kolo – vybrat si můžete hned z několika cyklotras, jež Vás zavedou k překrásným místům v okolí, např. do Lednicko-valtickém areálu (LVA) nebo na soutok řek Moravy a Dyje. Vzhledem k rovinatému terénu jsou cyklostezky nenáročné a vhodné pro všechny věkové kategorie! Pokud si nepřivezete vlstní kolo, můžete si jej vypůjčit v Turistickém informačním centru. A až Vás kolo omrzí, vydejte se na plavbu výletní lodí od břeclavské loděnice k romantické zřícenině Janova hradu u Lednice!


Kultura

Břeclav bývá nazývána srdcem Podluží a žije bohatým folklorním životem – lidové krojové zábavy se konají po celé léto a vrcholí tradičními Svatováclavskými slavnostmi na konci září.

Sport

Ze sportovních událostí kromě Ivan Hlinka memorial cupu jmenujme otevírání Lichtenštejnských stezek v polovině května, recesistický červnový závod kol s pevným převodem „O dušu“ nebo veslařské závody „Slovácká regata“ na konci srpna.

Osobnosti

Slavnými břeclavskými rodáky jsou šlechtic Ladislav Velen ze Žerotína (1579-1638), moravský hejtman a představitel protihabsburského odboje, dále hudební skladatel a klavírista František Schäfer (1905–1966) a také scenárista, dramaturg a režisér Edgar Dutka. Dětství a studentská léta zde prožil básník Jan Skácel (1922-1989). V Břeclavi žije i legenda lidového zpěvu a velký sportovec a sportovní fanda Jožka Černý (nar. 1942).

Více informací o městě Břeclav i jeho okolí na www.breclav.org

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec