ČLÁNEK

Perfetti calls shootout experience vs Sweden ”something I´ll never forget”

10.08.2019 | David Sokol, Derek O´Brien

After five breakaway goals – two in the second period and three more in the shootout – Cole Perfetti was the man of the hour following Canada´s 3-2 semi-final win over Sweden. With one game still to play, Perfetti has tied the tournament record with nine goals and already set a new points record with 12.

“Five breakaway goals … he had lots of confidence and he’s obviously a clutch performer for us,” Canadian head coach Michael Dyck marvelled afterward. “I was going to keep sending him out there as long as the shootout lasted.”

While the coach was happy to keep sending him out there, Perfetti himself has never taken so many penalty shots in one game and certainly didn´t expect to shoot four times today.

“No, I was hoping it was just gonna be the one time and hopefully we would win,” he laughed. “But it was a pretty cool experience and something I’ll never forget.”

On trying to mix it up after shooting on Swedish goalie Jesper Wallstedt so many times, he explained: “I have two moves that I usually go to every time … but after the third breakaway I was a little bit stuck, I didn’t know what to do, so I just came down and tried to make a move and shoot, and it worked.”

Perfetti and the rest of the team don’t have much time to celebrate this win, as the final against Russia is coming up soon.

“It’s gonna be a good game against Russia,” Perfetti figures. “We’re gonna make some offensive changes and try to get more pucks to the net, more bodies in front, more screens. We did a pretty good job today but we can do a lot better and I think that’ll help us win.”

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec