ČLÁNEK

Jakub Petr: Byli bychom špatní trenéři a hráči, kdybychom nechtěli do semifinále

25.07.2014 | David Jahoda

Přípravy české hokejové reprezentace do 18 let se pomalu ale jistě soustředí na srpnový Memoriál Ivana Hlinky. V loňském roce získali čeští mladící bronz a ani letos by nechtěli zůstat bez cenného kovu. Co je však pro hlavního trenéra Jakuba Petra hlavním cílem turnaje? „Chci, aby kluci do svého sebevědomí dostali správnou injekci,“ vyjadřuje se.

Trenére, prozraďte, co vaše svěřence čeká předtím než odstartuje Memoriál Ivana Hlinky?
Už v průběhy května a června jsme měli kempy. Navíc teď od soboty 26. července do středy 30. července máme další pětidenní kemp v Třemošné, kam jsme pozvali pět pětek a tři brankáře. Další sobotu nám začíná kemp už přímo v Břeclavi, což bude týden před prvním „přátelákem“ s Kanadou. V rámci tohoto soustředění navíc sehrajeme takový neoficiální zápas s juniorkou Zlína, ten by měl být na programu 5. srpna. Pak by to tedy mělo směřovat k již zmíněnému přátelskému utkání s Kanadou, po němž zúžíme nominaci na 22 hráčů, kteří následně nastoupí na Memoriálu Ivana Hlinky.

Co se dá od letošního turnaje očekávat?
Víme, že to je, nebo by alespoň měla být, přehlídka nejlepších hráčů té dané kategorie. Turnaj hodně napoví, jaké rozpoložení sil budeme mít dál v průběhu sezóny. My se bude chtít prezentovat s co nejsilnější sestavou, jména bych ale ještě říkat nechtěl, protože nás čekají ještě dva kempy. Někteří hráči míří do zámoří, rozhodli jsme se však, že nominujeme i je, protože jsou stále pod svazovou smlouvou. A je u nich i předpoklad, že by následně měli být k dispozici na mistrovství světa. Memoriál určitě bereme jako jeden z vrcholů sezóny. Budeme se snažit, abychom reprezentovali tak dobře, jako v loňské roce.

V minulém ročníku Memoriálu Ivana Hlinky jste brali bronz. Je splnění této mety znovu reálné?
Na „Hlinkovi“ je osm mužstev, která jsou extrémně vyrovnaná. Když vezmu v úvahu loňskou skupinu, kterou jsme měli, rozhodovaly se tam zápasy často až v prodloužení či na nájezdy, podobně tomu bylo následně i na mistrovství světa. Může rozhodnout každý detail. Samozřejmě obrovským favoritem bude Kanada, ale i ostatní mužstva se budou snažit přijet v tom nejsilnějším možném složení. Myslím, že vyrovnanost mezi týmy bude velká. My uděláme vše proto, abychom postoupili ze skupiny a účastnili se semifinále. Chceme si turnaj určitě protáhnout až do soboty. Přeci jenom je to ještě docela dlouho. Ten pocit momentální formy budeme mít až na srazu týden před začátkem turnaje. Myslím si ale, že cíl je jasný – semifinále. Asi bychom byli špatní trenéři a hráči, kdybychom nechtěli do semifinále. Jednoznačně chceme do semifinále, budeme se snažit minimálně zopakovat loňský úspěch.

Ve skupině vás čekají celky USA, Finska a Ruska. Jak moc těžcí soupeři to jsou?
Můžu navázat na předešlou odpověď. Je to obrovská kvalita. Američané jsou úřadujícími mistry světa a Rusové s Finy jsou taktéž pokaždé velmi silní. Ale i celky ve druhé skupině – Švýcarsko, Kanada, Švédsko a Slovensko – jsou velmi dobré. Proto ten turnaj má takový věhlas a takovou kvalitu. Scházejí se tam ti nejlepší hráči a jak už jsem říkal, týmy jsou obrovsky vyrovnané. Podle mě zápasy nebudou mít favorita, alespoň když budu mluvit o naší skupině.

Loni táhli mužstvo hráči jako Vrána, Pastrňák a Zacha. Vím, že jste o konkrétních jménech nechtěl mluvit, ale mohl byste alespoň naznačit, kdo bude tahounem nyní?
Především chceme jako loni spoléhat na týmovou práci. Individuality v týmu také máme, na turnaji budou i kluci, kteří s námi byli na poslední mistrovství světa do 18 let, kde jsme získali stříbro. Ale zatím jmenovat nebudu. Věřím, že se budeme prezentovat podobným stylem jako loňskou sezónu. Směřujeme tak i kempy, které jsme už absolvovali a které nás ještě čekají. Chceme se prezentovat prácí celého týmu, budeme samozřejmě rádi, když tam nějaké individuality budou, ale já věřím především v týmového ducha.

Memoriál Ivana Hlinky se pro vás v loňské sezóně stal velkým odrazovým můstkem pro světový šampionát. Mohlo by tomu být podobně i letos?
Uvidíme, jak do toho promluví zranění, protože pár kluků zdravotní potíže má. Mužstvo, které chceme poskládat, se následně sejde znovu až před mistrovstvím světa, takže chceme, aby všichni hráči, které nominujeme, mohli na Memoriál přijet. Loni si mužstvo dokázalo, že může i s těmi nejsilnějšími mančafty hrát vyrovnanou partii. A to je takový náš hlavní cíl. Probudit v klucích pocit, že můžeme hrát opravdu s každým. Nebo ty týmy dokonce porážet. To je pro mě ta důležitá věc, abychom do nové sezóny vstoupili úspěšně. Chci, aby kluci do svého sebevědomí dostali správnou injekci a aby měli víru v sami sebe, že to, co dělají ve vlastních klubech, potažmo na reprezentačních srazech, dělají dobře. Loni nás úspěch na „Hlinkovi“ obrovsky nakopl a stejnou cestu bychom rádi zopakovali.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec