ČLÁNEK

Byfield & Perfetti react to the final loss

11.08.2019 | Derek O´Brien

It isn´t often that Canada doesn´t win the Hlinka Gretzky Cup, so losing this year´s final 3-2 to Russia was tough to take. Two players who put on a brave face and answered some post-game questions were highly-rated draft prospects Quinton Byfield and Cole Perfetti, who tried to explain what happened.

Quinton Byfield

How tough was it to play out there today?

“It was tough. It was really hot out there but we don’t have any excuses. We’ve played in this rink for four or five days now. That was their first game here and I think we should have won that one.”

Was the goalie just that good, or do you think you could have executed better?

“I think we definitely could have executed better. We have to give props to their goalie, he played a really good game, but I think we could’ve capitalized on more of our chances.”

You scored the power-play goal early in the second period, but after that, it seemed that their penalty killing didn’t give you much room at all …

“Yeah, they definitely started pressuring us more. They started playing us tighter and I think that’s what started happening towards the end.”

This must be a tough loss, but are there any positives you can take from it?

“Well, we don’t really want to be feeling this right now, so I think this will definitely motivate us all in the future to win.”

Cole Perfetti

It’s obviously tough do lose, but how do you think the team played?

“I think we played mostly a pretty good game, but we didn’t didn’t capitalize on our chances much, and then when they had a chance they capitalized. Their goalie played great even though we outshot them and outplayed them, I thought. We just couldn’t find one. It was a tough one.”

It looked like they were really keying on you and giving you some good shots whenever you got near the net or near the puck. Is that how you felt?

“I don’t know. They played pretty tight defence out there. I don’t know if they were keying on me in particular or if it was just everybody, but they did a good job of shutting us down.”

At the end, you were firing everything at the goalie. How tough was that when the siren sounded?

“It was something I don’t ever want to feel again. It was the worst feeling ever.”

Are there any positives you can take from this experience?

“Losing is a good learning tool for success in the future. You can learn a lot from losing, and I hope I don’t ever have to experience this feeling ever again.”

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec