ČLÁNEK

Brankář Lukeš: Nebýt favorit je mnohdy spíše výhoda

05.08.2013 | Lucie Lobo

Brankář Chomutova Štěpán Lukeš by měl být oporou české reprezentace na Ivan Hlinka Memorial Cupu. „Reprezentuji svou zemi, takový zápas prožíváte jinak,“ tvrdí sedmnáctiletý gólman, který se pravidelně objevuje v mládežnických reprezentacích.

Co považujete za svůj největší úspěch v dosavadní kariéře? Jaký je váš největší cíl?
Za svůj největší úspěch považuju titul mistra mladšího dorostu. Nikdo nás netipoval na vítěze, ale nakonec jsme porazili všechny favorizované týmy. Můj největší cíl je hrát hokej na co nejvyšší úrovni a hlavně se tím bavit.

Na Ivan Hlinka Memorial Cupu nebudete žádný nováček, minulý rok jste okusil atmosféru tohoto turnaje. Před začátkem samotného klání jste si zachytal proti Kanadě a v turnaji proti Rusům. Jak jste to užíval?
To je pravda. Před prvním zápasem proti Kanadě jsme nikdo netušili, že bychom ji mohli porazit, ale nakonec se tak stalo. Na ledě jsem na to, že proti mně stojí budoucí hvězdy NHL, ani tolik nemyslel. Vše jsem si uvědomil spíše až po zápase. Překvapili jsme nejen sebe, ale i diváky, co přišli na zápas. Když jsme vyběhli ven, lidé nás přivítali hlasitým aplausem. To bylo něco nepopsatelného. Před zápasem s Rusy nám šlo o postup ze skupiny, tak jsem se na něj chtěl pořádně připravit. Šel jsem sám na led s dvěma trenéry brankářů, kluci si dali jen lehký výběh v okolí hotelu. Na ledě jsem se spíše zatavil než připravil. V půlce zápasu jsem přenechal místo v brance svému kolegovi Renému Svobodovi. Zápas jsme nakonec zvládli v poměru 3:2 pro nás.

Myslíte si, že vám tyto zkušenosti pomohou do nadcházejícího turnaje, dostanete víc prostoru v brance a trenéři ve vás budou mít větší důvěru?
Zkušenosti se mi budou určitě hodit, ale kolik dostanu v brance prostoru, to záleží čistě na trenérech. Turnaj máme ještě před sebou, stále o nominaci do finálové sestavy bojujeme.

Jak se z Vašeho pohledu liší hra v národním týmu od utkání na klubové úrovni?
Zápasy na mezinárodni úrovni jsou rychlejší a více se prožívají. Přece jen, reprezentujete svoji zemi.

Česká republika bude hrát ve skupině A, kde nastoupí proti Kanadě, Švédsku a Švýcarsku. Švédsko skončilo minulý rok na místě druhém a kanadští hokejisté se pokusí o obhajobu titulu. Dá se tedy říct, že máte těžkou skupinu. Co říkáte na vaše soupeře?
Na mezinárodní úrovni není žádný zápas lehký. Musíme porazit Švýcarsko, a pak se pokusit překvapit jednoho ze silnějších soupeřů, jako jsou Kanada a Švédové, abychom postoupili k bojům o medaile. Někdy to je přece jen výhoda, jít do zápasu jako papírově slabší soupeř. Favorit nás může podcenit, a my ho můžeme zase překvapit.

Co pro vás znamená účast na Ivan Hlinka Memorial Cupu? Co vám říká Ivan Hlinka jako ikona českého hokeje?
Účast na takhle velkém turnaji pro mě znamená velkou výzvu, ukázat všem, co umím. V loňském ročníku jsem neměl tak velkou příležitost, jako letos. Doufám, že se mi vše povede. Ivana Hlinku jsem zažil už pouze na střídačce národního týmu. Byl to skvělý trenér, ale také vynikající hráč.

Na kterého soupeře se nejvíc těšíte?
To nejde takhle říct. Kdybychom narazili na Rusy, tak asi na ně. Za celou reprezentační kariéru jsem s nimi ani jednou neprohrál, tak bych si rád zvýšil bilanci (smích).

Máte nějaký rituál, který provádíte před každým zápasem?
Před zápasem si akorát zkontroluju výstroj, jestli je všechno jak má být. Jinak se na nějaké rituály neupínám. Většinou si se spoluhráči zahraju fotbálek, potom si udělám někde v klidu svojí krátkou rozcvičku a soustředím se jen na zápas.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec