Kanada na závěr skupiny přejela Švýcarsko 9:2, v semifinále se utká s Ruskem

12.08.2015 | Jakub Kudláč

B ř e c l a v - V předposledním zápase české základní skupiny se utkali hráči Švýcarska a Kanady. První jmenovaný celek měl již jistotu poslední příčky, javorové listy naopak jasnou výhru ve skupině. Utkání nakonec dopadlo dle očekávání vítězstvím Kanady v poměru 9:2, o vítězi se rozhodlo především v úvodním dějství. Javorové listy, které se v semifinále utkají s ruskou Sbornou, soupeře přestříleli 49:15.

Zápas č. 5  •  st 12.8.2015  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Švýcarsko
2:9
( 1:4, 1:2, 0:3)
Kanada
Švýcarsko: Wütrich (Ritz) – Anderson, Stadler, Öjdemark, Riva, Gerber, Steinman, Le Coultre, Brantschen – Volejnicek, Hischier, Miranda – Roberts, Suter, Weder – Eggenberger, Heim, Lerch – Zwissler, Geisser, Oehen
Kanada: Hart (Wells) – Mete, Clague, Bean, Fabbro, Girard, Quenneville, Mahura, Poirier – Dube, Tost, Bitten – Kaspick, McLeod, Malenstyn – Benson, Patrick, Kyrou – Howden, Steel, Dubois
Branky a asistence: 18. Oehen (Geisser, Zwissler), 26. Hischier (Stadler, Andersson) – 6. Benson (Malenstyn), 9. Jost (Dubois, Steel), 15. Clague (Kyrou, Patrick), 17. Jost (Dube, Bitten), 28. Girard (Benson, Steel), 31. Jost (Dubois), 54. Patrick (Poirier, Benson), 54. Steel (Howden, Dubois), 57. Mahura (Patrick, Benson)
Střely: 15:49 (4:18, 7:16, 4:15).
Vyloučení: 7:1. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Fraňo, Hribik – Lhotský, Špůr. Diváků: 314.

Že budou chtít papírově domácí Švýcaři bojovat o body ukázali hned v úvodní minutě, Mirandova rána však orazítkovala pouze břevno. První těžší zákrok gólmana Wütricha byl vidět za dvě minuty, kdy zblízka vychytal Fabbra. Ovšem v čase 5:41 už Kanada vedla. Tyler Benson se prokličkoval až před branku, kde zakončil bekhendem.

Javorové listy toto nastartovalo a švýcarská obrana byla jako loutkové divadlo. Do odkryté klece pálil Dubois, Wütrich však zasáhl betonem a následná dorážka už šla nad branku. Druhý puk v síti domácích byl v minutě deváté. Dubois sice trefil tyčku, Tyson Jost byl ale připraven na dorážku.

Ačkoli si hráči helvetského kříže vzali oddechový čas, nebylo to nic platné. Na 3:0 zvýšil střelou od modré Kale Clague. A aby toho nebylo málo, další hřebíček do rakve Švýcarů zasadil přesnou tečí Tyson Jost. Domácí dokázali alespoň korigovat, brejk zakončil Cyril Oehen. Když Kanada v závěru spálila dvě tutovky, šlo se do kabin po první třetině za stavu 1:4.

Do druhé části javorové listy nastoupily opět s velkým nasazením, skórovali však Švýcaři. Mezi kruhy si najel Nico Hischier a do protipohybu Harta se prosadil. To však bylo od hráčů v červeném vše. Za minutu vrátil tříbrankové vedení Kanadě Sam Girard, jenž dorazil pokus Bensona.

Čas 30:02 a svůj hattrick dokonává ránou z kruhu Tyson Jost. Nebezpečně poté pálil třeba Patrick či McLeod, jejich pokusy se ale neujaly. V závěru třetiny měli ještě Švýcaři přesilovku, snížení však nepřinesla.

I ve třetí třetině pokračoval nápor kanadským hráčů. Hned v úvodu se mohl prosadit Howden, prázdná brána mu však byla málo. Tentýž hráč byl agilní i při dalším střídání, stejně jako jeho spoluhráč Clague však dokázal spálit další tutovku. Quennevillovi následně ke gólu chyběly centimetry, trefil tyčku.

Když už to chvíli vypadalo, že hosté v tlaku polevují, přišla další rána. Z kruhu poslal puk neomylně do šibenice Nolan Patrick. A aby toho nebylo málo, za pár sekund prostřelil brankáře Wütricha také Sam Steel. Během dalších dvou minut se na střeleckou listinu připsal také Josh Mahura, jenž šikovně tečoval nabídku Patricka.

Snížit za hráče helvetského kříže mohl z trestného střílení Nico Hishier, bekhendovou kličkou si ale na Harta nepřišel. Desítku mohli hráči zámořského celku dokonat v závěru, 40 vteřin trvající dvojnásobnou přesilovku však zužitkovat nedokázali.