Češi do semifinále neprošli, v přímém boji o postup neskórovali a podlehli Švédům 0:2

12.08.2015 | Václav Petrů

Břeclav - Čeští reprezentanti si na letošním Memoriálu Ivana Hlinky o medaile nezahrají. Ve středečním přímém boji o postup do semifinále podlehli svěřenci trenérů Reichela a Augusty Švédsku 0:2. Seveřané vstřelili obě své branky ve třetí třetině. Na konci druhé části neproměnil trestné střílení Tomáš Pšenička. Domácí reprezentace si tak zahraje o konečné páté místo v pátek s USA. Na Švédy čeká v semifinále severské derby s Finskem .

Zápas č. 6  •  st 12.8.2015  •  19:10  •  Videozáznam
Česko
0:2
( 0:0, 0:0, 0:2)
Švédsko
Česko: Brízgala – Vála, Hájek, Doudera, Hrdinka, Novák, Budík, Kachyňa – Zachar, Reichel, Kofroň – Pavlík, Kodýtek, Najman – Šmerha, Pšenička, Kurovský – Kačírek, Karafiát, Havelka – Kantner.
Švédsko: Gustavsson – Cederholm, Brännström, Thilander, Moverare, Horrsell, Deutsch, Nässén – Nylander, Fällström, Bratt – Oskar, Lindström, Weissbach – Steen, Pettersoson, Wahlgren – Anderson, Davidsson, Boakvist – Olsson.
Branky a asistence: 46. Bratt (Fällström, Nylander), 51. Oskar (Lindström, Weissbach)
Střely: 23:21 (3:7, 9:6, 11:8).
Vyloučení: 6:10. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Pešina, Pražák – Gebauer, Lederer. Diváků: 2760.

Obě mužstva přistoupila k důležitému utkání velmi zodpovědně, čemuž odpovídala i opatrná první třetina. Výjimkou byla situace ze začátku čtvrté minuty, kdy se dostali čeští hokejisté do přečíslení dva na jednoho Reichel s Kantnerem. První jmenovaný se rozhodl zakončit, Gustavsson jeho pokus vyrazil. Zanedlouho dostali Češi možnost přesilové hry po faulu Cederholma. V početní převaze si však nevytvořili soustavnější tlak ani větší šanci. V první třetině byli mírně střelecky aktivnější hokejisté Švédska, všechny jejich pokusy zastavil jistý Adam Brízgala v české bráně. Na konci první třetiny si Češi vykoledovali druhou přesilovou hru. Ani v té ovšem vážněji neohrozili Gustavssona.

Ve 24. minutě měli svěřenci trenérů Reichela a Augusty třetí přesilovou hru po nedovoleném branění Horsella. V přesilové hře dostal spoustu času i prostoru Ondřej Vála, sjel si do mezikruží a odtud přestřelil bránu. Jinak ovšem Gustavsson neměl v této přesilové hře žádný vážnější zákrok. Ve 27. minutě fauloval Kantner a Švédi získali možnost první početní výhody. Ani Tři korunky s početní převahou nenaložili podle svých představ. Skoro dvě tisícovky diváků v břeclavské hale rozproudila až potyčka mezi Havelkou a Horsellem a Karafiátem s Lindstömem, po níž všichni čtyři aktéři zamířili za katr. Ve 33. minutě se postaral o vzrušení Boakvist, jehož střela z pravého kruhu orazítkovala tyč české brány. Následně se musel činit Brízgala, který se vytáhl proti šancím Walghrena a Weissbacha. Domácí reprezentanti si svou největší akci schovali na samotný závěr třetiny. Několik vteřin před druhou sirénou se paradoxně při vlastní přesilové hře utrhl do brejku Pšenička, ovšem faul švédského hráče mu znemožnil zakončení. Rozhodčí neváhal a nařídil trestné střílení. Bouřící hala se snažila Tomáše Pšeničku povzbudit, tomu ovšem trestné střílení vůbec nevyšlo.

Třetí třetina patřila Švédům. Ve 42. minutě se utrhli dva zástupci skandinávské země do přečíslení, padající obránce ztlumil puk, následně se k němu ale dostal Oskar a trefil břevno. O necelé čtyři minuty později už se Tři korunky radovaly. Fällström našel na pravém kruhu nikým nehlídaného Jespera Bratta, který prostřelil přesouvajícího se Brízgalu. Následné oslabení po podražení Havelky ještě čeští reprezentanti přečkali bez inkasované branky, poté to ovšem přišlo. Lyrenäs Stal Oskar, který trefil na úvod třetí části břevno, se tentokrát při svém samostatném úniku nemýlil, když poslal kotouč šikovně mezi Brízgalovy betony. Zanedlouho poté se dopustil hákování Steen a Češi dostali možnost rychle vstřelit kontaktní gól. Početní převaha ovšem domácímu týmu nevyšla. Svěřenci trenérů Reichla a Augusty se ještě snažili o závěrečný tlak, ten si ovšem nevytvořili. Švédové si celkem bez problémů pohlídali zbytek utkání, jediným vážným ohrožením čistého konta brankáře Gustavssona byla Kofroňova šance zblízka minutu a půl před koncem, a Tři korunky postoupily do semifinále, ve kterém v pátek vyzvou v severském derby Finsko, Češi si zahrají rovněž v pátek o konečné páté místo s USA.

Robert Reichel (hlavní trenér Česka): Nedali jsme gól, což byl největší problém. Šance jsme měli, jeli jsme i trestné střílení, ale bohužel nic se nám nepodařilo proměnit. Soupeř nás potom potrestal z přečíslení pěknou akcí. Poté jsme nabádali kluky, aby zvýšili agresivitu, ale zaplatili jsme za to druhým gólem. Možná se na našem družstvu projevila i únava, protože sehrát v tomto dusnu čtvrté utkání v pěti dnech, není vůbec jednoduché. Led byl pro všechny stejný, na to se vymlouvat nemůžeme. Kluci makali nadoraz, za nasazení a bojovnost je musíme pochválit.

Bendelin Torgny (hlavní trenér Švédska): Myslím, že jsme od začátku podali velmi profesionální výkon. Až na prvních devět minut druhé třetiny, kdy nás Češi trochu přehrávali, jsme ve zbytku zápasu měli navrch. Na druhou stranu, pokud by Češi proměnili na konci druhé třetiny trestné střílení, mohl být výsledek jiný. Ale naši hráči předvedli výborný výkon v ofenzívě i defenzívě. Jsem opravdu hrdý na toto mužstvo. Nyní nás čeká severské semifinále s Finskem. Každoročně mají výborný tým. Musím říct, že mě mírně překvapila jejich výhra nad Ruskem. Když porazíte Rusko, musíte mít opravdu vynikající mužstvo. Bude to opravdu těžký zápas. Možná budou mít Finové mírnou výhodu v tom, že se bude hrát v Bratislavě. My si budeme muset zvykat na novou arénu a nové prostředí. Na druhou stranu, dnes měli výhodu domácího prostředí Češi a my jsme je porazili.

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??